Ciekawostki

Świnie – 10 ciekawostek dla dzieci

świnka

Inteligencja świń jest wyższa niż psa, niektórych naczelnych, a nawet małych dzieci. Są o wiele bardziej tolerancyjne na chłodniejsze temperatury niż na upały. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o świniach które przygotowaliśmy dla dzieci.

Zobacz też -> Ciekawostki o świniach wietnamskich

1. Świnie to jedno z pierwszych zwierząt udomowionych przez ludzkość. Prawdopodobnie hodowle świń miały zapewnić pierwszy stały zapas mięsa dla ludzi w osadach. Naukowy teoretyzują, że udomowienie świni mogło mieć miejsce nawet 6000 lat temu.

2. Świnie, wbrew pozorom, lubią czystość. Oczywiście, często taplają się w błocie, lecz ma to związek z budową ich skóry. Nie mają bowiem struktur odpowiedzialnych za pocenie się, w wyniku czego nie mogą się pocić i schłodzić w letnie dni. Kąpiele błotne chłodzą je, a na dodatek pozostawiają osad na ich skórze, który chroni je przed słońcem.

3. Jeśli świnia miałaby do wyboru kąpiel w wodzie, a w błocie w letnie dni, wybrałaby wodę. Świnie uwielbiają wodę, wiele z nich jest także świetnymi pływakami, podobnie jak psy.

4. Świnia przez wielu ludzi jest traktowana jako zwierzę domowe zastępujące psa. Jest to możliwe, ponieważ intelekt świni jest podobny lub często większy niż psa, wiele ras ma podobne rozmiary, a także dopuszczalne jest trzymanie jej w domu.

5. Intelekt świni określa się jako podobny do tego, jaki wykazuje 3-letnie dziecko. Dodatkowo mają one świetną pamięć. Dzięki temu tresura świni, nawet dość trudnych sztuczek, czy nauki rozwiązywania prostych problemów jest jak najbardziej możliwa.

6. Świnie na wolności są wszystkożerne – potrafią zjeść korzonki, owoce leśne, owady, grzyby – wszystko co znajdą na swojej drodze.

7. Świnie mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Pomaga im on w znajdowaniu pożywienia, czy rozpoznawaniu się. Po odpowiednim przeszkoleniu zaś świnie mogą służyć do poszukiwań trufli, czyli jednych z najdroższych grzybów świata, lub nielegalnych substancji przewożonych na przykład na lotniskach.

8. Na kuli ziemskiej żyje około 2 miliardów świń. W porównaniu ludzi żyje około 7,8 miliarda. Ciekawe jest również to, że w Danii żyje około 2 razy więcej świń, niż ludzi.

9. Świnie bardzo głośno piszczą, chrumkają, parskają i wydają inne odgłosy. Jest to pewien sposób komunikacji między tymi zwierzętami.

10. Matka, czyli maciora, bardzo szybko jest w stanie rozpoznać swoje młode po dźwiękach jakie wydają.

Czytaj dalej: Ciekawostki o świniach