Ameryka PołudniowaCiekawostki

Ekwador – informacje, fakty, ciekawostki

Ekwador

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów w porównaniu z lokalnymi gigantami Brazylii i Argentyny, Ekwador jest domem dla zdumiewającego wachlarza cudów, do których należą malownicze kolonialne miasta, amazońskie lasy deszczowe, spektakularne szczyty Andów i oczywiście urzekające wyspy Galápagos. Oto informacje, fakty, ciekawostki o Ekwadorze.

Niezależnie od tego, czy jest to przyroda, dzika przyroda, kultura, antropologia czy język, ten zróżnicowany kraj z pewnością zrobi na Tobie wrażenie.

atuntaqui

Niektórzy ludzie cierpią na chorobę wysokościową podczas wizyt w miejscach położonych powyżej 2500 metrów nad poziomem morza. Objawy mogą obejmować mdłości, zawroty głowy, bóle głowy, utratę apetytu i bezsenność.

Zachody słońca są w mniej więcej tym samym czasie przez cały rok. Quito podobnie jak reszta Ekwadoru jest tak blisko równika, tak że przez cały rok jest około 12 godzin światła dziennego.

Słońce wschodzi w godzinach 6:00-6:30 i zachodzi w godzinach 18:00-18:30 przez cały rok.

W Quito są tylko 2 pory roku. Sezon suchy (czerwiec-wrzesień) jest uważany za zimę. O tej porze roku jest na ogół susza i jest chłodniej niż w porze deszczowej. Pora deszczowa (październik- maj) jest nieco cieplejsza z większymi opadami.

Ekwador ma cztery wyjątkowe lokalizacje geograficzne: dżungla amazońska – dom dla Parku Narodowego Yasuni, region przybrzeżny – z surfingiem i różnymi typowymi potrawami, wyspy Galapagos – z rzadkim i niesamowitym życiem zwierząt i roślin oraz Andy (Sierra) – popularne miejsce na wakacje i emeryturę.

W 2008 roku Ekwador był pierwszym krajem, który oficjalnie uznał prawa natury. Zamiast traktować przyrodę jako własność, Ekwador uznaje, że przyroda ma konstytucyjne prawa i „prawo do istnienia, trwania, zachowania i regeneracji swoich żywotnych cykli”.

Klimat w Quito jest klimatem subtropikalnym góralskim, porównywalnym do klimatu wiosennego w północnej Ameryce Północnej. Należy jednak pamiętać, że w ciągu roku nie ma drastycznych zmian pogody.

Cuenca centum

Około 10% ludności Ekwadoru to ludność pochodzenia europejskiego.

Ekwador jest jednym z trzech krajów utworzonych w 1830 roku po upadku Kolumbii. Po odzyskaniu niepodległości od kolonii hiszpańskiej, wicekrólestwo Nowej Granady, powstała krótkożyciowa republika Gran Colombii (1819-30). Obejmowała ona tereny dzisiejszej Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Panamy, a także części północnego Peru, Gujany Zachodniej i północno-zachodniej Brazylii.

Hotele i restauracje akceptują karty kredytowe. Będziesz potrzebował gotówki, jeśli będziesz jeść w małych, domowych restauracjach. Lokalni rzemieślnicy uliczni przyjmują tylko gotówkę, więc jeśli planujesz zakupy, przyjdź przygotowany.

Narodowym drzewem Ekwadoru jest drzewo cinchona, które produkuje chininę, pierwszy lek stosowany do zapobiegania i leczenia malarii.

Ekwador jest jednym z zaledwie dwóch krajów Ameryki Południowej, które nie graniczy z Brazylią.

Inkowie kontrolowali ten obszar od około 1450 roku do początku XVI wieku. Quito zostało założone w 1534 roku przez Hiszpanów.

Quito otaczają 8 z 19 wulkanów Ekwadoru. Jest to Antisana, Atacazo, Kajamba, Cotopaxi, Illiniza, Pichincha, Pululahua, Sincholagua.

góra

Językiem urzędowym kraju jest hiszpański, którym posługuje się 93% mieszkańców Ekwadoru.

Ekwador jest największym na świecie eksporterem bananów, na który przypada do 29% wszystkich bananów wyeksportowanych w 2011 roku.

Główne towary eksportowe Ekwadoru to ropa naftowa, banany, trzcina cukrowa, krewetki, bawełna i kawa. Ich główny import obejmuje surowce, paliwa i sprzęt transportowy.

Banany uprawia się głównie w regionie nadmorskich równin kraju.

Lunch jest największym posiłkiem dnia w Ekwadorze. Rodziny przyjeżdżają do domu, aby wspólnie zjeść lub spotkać się w restauracji. Przeciętna restauracja będzie miała lunch za 23$ każdego dnia.

Ekwador przyznał azyl polityczny założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange. W trakcie śledztwa prowadzonego przez rząd USA i w obliczu ekstradycji do Szwecji Assange szukał schronienia w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Jest tam od czerwca 2012 roku.

krab

Szczyt góry Chimborazo, najwyższej góry Ekwadoru, jest punktem na Ziemi najbliżej słońca. Ze względu na położenie góry wzdłuż wybrzuszenia równikowego, jej szczyt jest najdalej wysuniętym punktem od jądra Ziemi. Oznacza to również, że Ekwador jest krajem najbliższym przestrzeni kosmicznej.

Dolar amerykański jest używany jako waluta kraju od czasu kryzysu bankowego w 1999 roku. W marcu 2000 roku kraj ten oficjalnie wprowadził dolara amerykańskiego jako walutę w celu uniknięcia hiperinflacji.

Ekwador posiada liczne wulkany, które tworzą jego teren. Wiele z nich jest nadal uważanych za aktywne.

Większość filmów granych w kinach pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i nazywane są napisami hiszpańskimi.

Oficjalna nazwa República del Ecuador tłumaczy się jako „Republika Równika”.

lama w Ekwadorze

Flaga Ekwadoru składa się z 3 kolorów; żółty dla różnorodności w kraju, czerwony dla krwi, która została przelana dla niepodległości kraju oraz niebieski dla nieba i oceanu.

Darwin odwiedził wyspy Galápagos w Ekwadorze w 1835 roku i w dużej mierze oparł swoją teorię ewolucji na odkryciach, których tam dokonał.

Quito, stolica Ekwadoru, znajduje się na wysokości 2.850 metrów n.p.m., co czyni z niej najwyższą oficjalną stolicę świata. La Paz w Boliwii jest wyższe, ale trochę oszukuje, ponieważ nie jest to stolica konstytucyjna, tylko siedziba rządu.

Ekwador jest najmniejszym krajem Ameryki Południowej.

Punk Rocker, czyli zmienna żaba deszczowa, została niedawno odkryta w ekwadorskich lasach deszczowych. Jest to pierwszy znany kręgowiec, który zmienił strukturę swojej skóry. Jego skóra zmienia się z prawie gładkiej na kolczastą w ciągu kilku minut.

lamy

Rząd Ekwadoru jest jednolitą prezydencką republiką konstytucyjną, w której prezydent i wiceprezydent wybierani są na każdą kadencję.

Wskaźnik alfabetyzacji w Ekwadorze wynosi 93%.

Dniem Niepodległości jest dziesiąty sierpień, czyli diez de Agosto, która jest popularną nazwą ulic, parków i rynków.

Jeden z pierwszych leków, które znalazły zastosowanie w leczeniu malarii, pochodzi z kory drzewa, które jest autochtoniczne w Ekwadorze.

W Ekwadorze występuje 1600 różnych gatunków ptaków, co stanowi 15% wszystkich gatunków ptaków na świecie.

mieszkańcy

Guayaquil jest największym miastem i portem w Ekwadorze. Jest to również najbogatszy obszar w kraju.

Ekwador ma pierwsze na świecie i drugie miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na inauguracyjnej konferencji UNESCO poświęconej dziedzictwu światowemu w 1978 roku początkowo wyznaczono 32 obiekty. Każdy obiekt Światowego Dziedzictwa ma swój numer – obiekt nr 1 to Wyspy Galápagos, a nr 2 to miasto Quito.

Ropa naftowa stanowi 40% eksportu kraju.

Spośród siedmiu państw andyjskich (Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Boliwia, Argentyna i Chile) Ekwador jest najmniejszy.

Większość drewna balsamowego na świecie pochodzi z Ekwadoru.

Ekwadorski system opieki zdrowotnej jest zaliczany do jednych z najlepszych na świecie.

miasto

Świnka morska, znana jako „cuy”, jest uważana za przysmak w Ekwadorze, a jej spożywanie postrzegane jest jako starożytna tradycja.

Ekwador jest podzielony na cztery regiony: Costa, Sierra, Oriente i Galapagos.

Ekwador uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1822 roku po 300 latach rządów hiszpańskich.

Równik jest szeroko promowany w atrakcji turystycznej Ciudad Mitad del Mundo (Środkowe Miasto Świata) 26 km na północ od stolicy, Quito. Jest to miejsce, gdzie można stanąć jedną stopą na półkuli północnej i jedną na południu. Niestety, dzięki nowoczesnym pomiarom, dokładny równik ma leżeć 240 metrów na północ od zaznaczonej linii i pomnika.