Boliwia – informacje, fakty, ciekawostki

Boliwia


Boliwia ma wiele do zaoferowania podróżnikom, ale jest jednym z mniej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej. Oto fascynujące ciekawostki i informacje o Boliwii, których prawdopodobnie nie znałeś.

To, czego Boliwii brakuje to gościnności, to rekompensuje w krajobrazie i historii. Rzadki spokój Isla del Sol, dramatyczne i chaotyczne otoczenie La Paz i surrealistyczne, przytłaczające piękno Salar de Uyuni tworzą złożoną scenerię.

Szacowana liczba ludności wynosi 11 mln.

Możesz głosować w wieku 18 lat, jeśli jesteś w związku małżeńskim i 21, jeśli jesteś osobą samotną.

Cristo de la Concordia w Cochabamba ma 112,2 m wysokości, co czyni go najwyższym na świecie posągiem Jezusa Chrystusa, jeśli nie policzy się wysokiej korony na posągu Chrystusa Króla w Polsce. Odwiedzający mogą przejść się po schodach lub wybrać się na przejażdżkę kolejką linową na szczyt.

W 2010 roku Boliwia przyznała człowiekowi wszystkie prawa do przyrody na równi z prawami człowieka. Prawo na nowo zdefiniowało bogate złoża mineralne kraju jako „błogosławieństwo”.

Nazwa Boliwia pochodzi od wenezuelskiego przywódcy wojskowego i politycznego Simona Boliwara, który doprowadził Wenezuelę, Ekwador, Boliwię, Peru i Kolumbię do niepodległości od Hiszpanii w 1825 roku. Był on również oficjalnie pierwszym prezydentem Boliwii.

Rzadko zdarza się, aby kobieta pracowała w Boliwii, mężczyzna jest uważany za żywiciela rodziny

Na wysokości 3650 m n.p.m. La Paz jest nieoficjalnie najwyższą stolicą świata. Oficjalną stolicą jest Sucre, ale siedziba rządu znajduje się w La Paz.


Ludzie przebrani za zebry wędrują ulicami La Paz, pomagając dzieciom bezpiecznie przechodzić przez ulicę oraz kształcąc kierowców i pieszych w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

Odwiedzając „Witches’ Market” w La Paz można przeglądać ciekawe przedmioty. Jednym z nich, jest mumifikowany płód lamy. Są one wykorzystywane w rytuale szczęścia dla nowych właścicieli domów, gdzie płód jest chowany pod fundamenty nowego domu jako szczęście oferujące „Matce Ziemi”.

Z La Paz, będziesz miał okazję przejechać się na rowerze po najniebezpieczniejszej drodze na ziemi – Death Road. Ta 60-cio kilometrowa ścieżka zjazdowa jest niezwykle wąska, z niepewną i stromą ścieżką. Przed 2006 rokiem Death Road była jedynym połączeniem pomiędzy La Paz i dżunglą. W tym czasie było około 25 samochodów i około dwóch rowerów rocznie, które spadały w przepaść.

Boliwia straciła kolonię na Oceanie Spokojnym na rzecz Chile po wojnie na Pacyfiku

Podczas gdy Brazylia przyciąga całą uwagę, jeśli chodzi o Karnawał, rodzimy Boliwiański Karnawał Oruro jest najdzikszy. To święto religijne ma ponad 2000 lat i jest jednym z dziedzictw UNESCO w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Uczestnicy są świadkami ponad 48-osobowych zespołów tańca ludowego, które w każdą sobotę imprezy odbywają pielgrzymkę do Sanktuarium. W sumie jest ponad 28 tysięcy tancerzy, około 10 tysięcy muzyków w 150 zespołach i 400 tysięcy gości.

Alto na wysokości 4150 m liczy 1.184.942 mieszkańców, co czyni z niego najwyższe duże miasto na świecie – „duże” jest definiowane jako populacja większa niż 100.000.

Boliwia była kiedyś częścią Imperium Inków przed hiszpańskimi podbojami.


Znasz jeszcze inne ciekawostki i informacje o Boliwii? Napisz o nich w komentarzu na dole.

Boliwia – informacje, fakty, ciekawostki
Oceń ten wpisZobacz też

Sprawdź też:
Zgodnie z Międzynarodowym Wskaźnikiem Życia, Andora zajmuje 12. miejsce w…