Ciekawostki o Boliwii – Piękne zdjęcia z Boliwii

Boliwia ciekawostki

Boliwia ma wiele do zaoferowania podróżnikom, ale jest jednym z mniej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej. Oto fascynujące ciekawostki i informacje o Boliwii, których prawdopodobnie nie znałeś. To, czego Boliwii brakuje to gościnności, to rekompensuje w krajobrazie i historii. Rzadki spokój Isla del Sol, dramatyczne i chaotyczne otoczenie La Paz i surrealistyczne, przytłaczające piękno Salar de Uyuni tworzą złożoną scenerię. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Boliwii.

Ciekawostki o Boliwii.

1. Szacowana liczba ludności wynosi 11 mln.

2. Możesz głosować w wieku 18 lat, jeśli jesteś w związku małżeńskim i w wieku 21, jeśli jesteś osobą samotną!

3.  Cristo de la Concordia w Cochabamba ma 112,2 m wysokości, co czyni go najwyższym na świecie posągiem Jezusa Chrystusa, jeśli nie policzy się wysokiej korony na posągu Chrystusa Króla w Polsce. Odwiedzający mogą przejść się po schodach lub wybrać się na przejażdżkę kolejką linową na szczyt.

4. W 2010 roku Boliwia przyznała człowiekowi wszystkie prawa do przyrody na równi z prawami człowieka. Prawo na nowo zdefiniowało bogate złoża mineralne kraju jako „błogosławieństwo”.

5. Nazwa Boliwia pochodzi od wenezuelskiego przywódcy wojskowego i politycznego Simona Boliwara, który doprowadził Wenezuelę, Ekwador, Boliwię, Peru i Kolumbię do niepodległości od Hiszpanii w 1825 roku. Był on również oficjalnie pierwszym prezydentem Boliwii.

6. Chociaż Boliwia jest jednym z krajów Ameryki Południowej, w których mówi się po hiszpańsku, nie jest to jedyny język, który jest powszechnie używany w tym kraju. Konstytucja z 2009 roku wymienia w sumie 37 języków, z których część już wymarła. Wszystkie języki tubylcze są oficjalnie uznane, przy czym Quechua jest najczęściej używanym językiem. Oprócz Quechua, który jest używany głównie w Andach, w Santa Cruz mówi się głównie w języku Chiquitano, na granicy z Paragwajem mówi się w języku Guaraní, a na płaskowyżu w języku Aymara.

7. Na wysokości 3650 m n.p.m. La Paz jest nieoficjalnie najwyższą stolicą świata. Oficjalną stolicą jest Sucre, ale siedziba rządu znajduje się w La Paz.

8. Ludzie przebrani za zebry wędrują ulicami La Paz, pomagając dzieciom bezpiecznie przechodzić przez ulicę oraz kształcąc kierowców i pieszych w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

9. Odwiedzając „Witches’ Market” w La Paz można przeglądać ciekawe przedmioty. Jednym z nich, jest mumifikowany płód lamy. Są one wykorzystywane w rytuale szczęścia dla nowych właścicieli domów, gdzie płód jest chowany pod fundamenty nowego domu jako szczęście oferujące „Matce Ziemi”.

10. Z La Paz, będziesz miał okazję przejechać się na rowerze po najniebezpieczniejszej drodze na ziemi – Death Road. Ta 60-cio kilometrowa ścieżka zjazdowa jest niezwykle wąska, z niepewną i stromą ścieżką. Przed 2006 rokiem Death Road była jedynym połączeniem pomiędzy La Paz i dżunglą. W tym czasie było około 25 samochodów i około dwóch rowerów rocznie, które spadały w przepaść.

Bonus

Pustynia Uyuni w Boliwii to największa pustynia solna na świecie! Pustynia powstała na skutek wysychania oceanu, który istniał w tym miejscu wiele milionów lat temu. Teren mający około 10 tys. km2 jest zupełnie płaski. Co roku pustynię odwiedza je ponad 60 tysięcy turystów. Pustynia Uyuni  znajduje się w górach, na wysokości 3500 metrów n.p.m.

Boliwia straciła kolonię na Oceanie Spokojnym na rzecz Chile po wojnie na Pacyfiku

Podczas gdy Brazylia przyciąga całą uwagę, jeśli chodzi o Karnawał, rodzimy Boliwiański Karnawał Oruro jest najdzikszy. To święto religijne ma ponad 2000 lat i jest jednym z dziedzictw UNESCO w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Uczestnicy są świadkami ponad 48-osobowych zespołów tańca ludowego, które w każdą sobotę imprezy odbywają pielgrzymkę do Sanktuarium. W sumie jest ponad 28 tysięcy tancerzy, około 10 tysięcy muzyków w 150 zespołach i 400 tysięcy gości.

Alto na wysokości 4150 m liczy 1.184.942 mieszkańców, co czyni z niego najwyższe duże miasto na świecie – „duże” jest definiowane jako populacja większa niż 100.000.

Boliwia była kiedyś częścią Imperium Inków przed hiszpańskimi podbojami.

Znasz jeszcze inne fakty, ciekawostki i informacje o Boliwii? Napisz o nich w komentarzu na dole.

Piękne zdjęcia z Boliwii.

4.4/5 - (liczba ocen: 38)

Liczba komentarzy: 2

 • Witam. Wróciłam właśnie z Boliwii po 2 latach. Niestety sytuacja że kobiety nie pracują chyba już w tym państwie nie istnieje. Na ulicach głownie sprzedają kobiety. Pozdrawiam

 • Moje 5 ciekawostek o Boliwii:

  1. Wysoko położone stolice: Boliwia jest jedynym krajem na świecie z dwiema stolicami: La Paz i Sucre. La Paz jest siedzibą rządu i najwyżej położoną stolicą świata, leżącą na wysokości ponad 3 500 metrów n.p.m., podczas gdy Sucre jest stolicą konstytucyjną i historyczną.

  2. Kultura wieloetniczna: Boliwia jest dumnym krajem wieloetnicznym, w którym żyje 36 różnych grup etnicznych, takich jak Quechua, Aymara, Guarani i Chiquitano, co sprawia, że jest to prawdziwy kocioł kulturowy.

  3. Salar de Uyuni: W Boliwii znajduje się największe na świecie solnisko, Salar de Uyuni, które rozciąga się na powierzchni ponad 10 000 km². To niesamowite miejsce oferuje spektakularne widoki, zwłaszcza w sezonie deszczowym, kiedy woda tworzy olśniewające lustro odbijające niebo.

  4. Jezioro Titicaca: Położone na granicy z Peru, jezioro Titicaca jest największym jeziorem w Ameryce Południowej pod względem objętości wody oraz najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie, leżącym na wysokości 3 812 metrów n.p.m.

  5. Prowincja Madidi: Boliwia może pochwalić się jednym z najbardziej różnorodnych ekosystemów na świecie, parkiem narodowym Madidi. Park ten obejmuje obszar 18 958 km², na którym występuje ponad 1 000 gatunków ptaków, 300 gatunków ssaków, 12 000 gatunków roślin oraz 1 100 gatunków motyli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.