Ameryka Południowa

28 najlepszych ciekawostek o Peru

ciekawostki Peru

Na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej znajduje się Republika Peru. Peru jest hiszpańskojęzycznym krajem graniczącym z Oceanem Spokojnym na zachodzie, Chile na południu, Boliwią na południowym zachodzie, Brazylią na wschodzie oraz Ekwadorem i Kolumbią na północy. Przestawiamy najważniejsze fakty, informacje i ciekawostki o Peru.

1. Istnieje ponad 55 odmian kukurydzy, w odcieniach żółci, fioletu, bieli i czerni, a wszystkie uprawiane są w Peru.

2. Wyrażenie „Soy mas Peruano que la papa” tłumaczy się jako „Jestem bardziej peruwiańska niż ziemniak”, ponieważ ziemniaki pochodzą z Peru.

3. Peru jest domem ziemniaka i miejscem, w którym został on odkryty. Tutaj możesz znaleźć do 3500 odmian ziemniaka.

4. Machu Picchu, jeden z 7 cudów świata, zaginął w amazońskiej dżungli na setki lat, aż w 1911 roku został ponownie odkryty przez Hirama Binghama.

5. Dzień 28 lipca jest bardzo ważnym dniem w Peru, ponieważ to właśnie w Peru obchodzi się święto niepodległości. Dzień ten znany jest pod nazwą „Fiestas Patrias”.

6. Dopuszczalne jest jedzenie kota w Chincha, około 3 godzin na południe od Limy, więc jeśli tu przyjedziesz, bądź ostrożny zamawiając mięso i frytki.

7. Jednym z najpopularniejszych miejsc w stolicy Peru był kiedyś park dla kotów – Parque Kennedy. Park ten, często używany jako punkt odniesienia dla centrum Miraflores, jest pięknie urządzony, ładnie rozmieszczony i pełen setek kotów. I wszyscy to uwielbiali. W 2017 roku wszystkie koty zostały zabrane do schroniska.

8. Kanion Cotahuasi w regionie Arequipa jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu w Arizonie w USA. Szacuje się, że jego głębokość wynosi 3535 metrów.

9. Stolica Peru, Lima, była kiedyś najpotężniejszym miastem Ameryki Łacińskiej.

10. Amazońskie lasy deszczowe pokrywają połowę Peru. Większość lasów tropikalnych została uznana za rezerwaty przyrody w celu ochrony ekosystemu.

11. Peru jest uznawane za jeden z najbogatszych krajów na świecie pod względem samych tylko zasobów naturalnych. Wiele z tych zasobów nie zostało jednak jeszcze w pełni wykorzystanych.

12. W starożytnym Peru, na długo przed przybyciem Inków w 1200 roku, świnki morskie uważano za ważne źródło pożywienia. Tradycja ta przetrwała i obecnie w większości andyjskich gospodarstw domowych na terenach wiejskich w Peru, rodziny trzymają nawet setki świnek morskich w gospodarskie domowym. Szacuje się, że Peruwiańczycy spożywają około 65 milionów świnek morskich.

13. Alpaki i lamy są wszechobecne w całym kraju i stanowią kolejne znaczące dziedzictwo Inków. Lamy są jak peruwiańskie konie, używane przez Inków do przenoszenia rzeczy z punktu A do punktu B. Dziś nadal przewożą towary dla rodzin andyjskich, ale stały się one atrakcją turystyczną i można je zobaczyć pozując w tak znanych miejscach, jak Machu Picchu.

14. Peru jest szóstym co do wielkości producentem złota na świecie.

15. Założony 12 maja 1551 roku Narodowy Uniwersytet San Marcos jest najstarszym uniwersytetem w obu Amerykach.

16. Peru ma drugą co do wielkości populację Szamanów na świecie (po Indiach).

17. Peru charakteryzuje się wieloma różnymi warunkami klimatycznymi. Zachodnia część kraju jest pełna nadmorskich pustyń i plaż, podczas gdy Andy mają bardzo chłodny i zimowy klimat. W Peru znajduje się również wiele tropikalnych i wilgotnych obszarów dżungli.

18. W Peru często zdarzają się klęski żywiołowe, w tym huragany i trzęsienia ziemi. W kraju co kilka lat dochodzi również do kilku łagodnych erupcji wulkanu.

19. Bardzo malutkie żółte taksówki wszędzie nie są „prawdziwymi” samochodami. Zaprojektowane z myślą o pracownikach, którzy mają poruszać się po dużych fabrykach w Japonii, trafiły w jakiś sposób na ulice stolicy kraju – Limy.

20. Peru słynie z produkcji jednych z najlepszych bawełn na świecie, a wiele znanych marek odzieżowych, takich jak Lacoste, produkuje swoje ubrania tutaj, w Peru.

21. Bank Światowy sklasyfikował Peru jako kraj o wysokim dochodzie klasy średniej i jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.

22. Gospodarka Peru opiera się w dużej mierze na usługach i produkcji. Niedawno zreformowali wiele ustaw handlowych i oczekują, że handel zagraniczny jeszcze bardziej pobudzi ich gospodarkę.

23. Peru eksportuje głównie złoto, mąkę, miedź i ropę naftową. Ich głównym importerem są pojazdy, technologia i rafinowana ropa naftowa.

24. Rząd Peru jest jednolitą konstytucyjną republiką prezydencką. Każdą kadencję wybierają Prezydenta, Wiceprezydenta i Premiera.

25. Peru ogłosiło niepodległość od Hiszpanii 28 lipca 1821 roku, stając się jednym z pierwszych niepodległych państw Ameryki Łacińskiej.

26. Peru jest znane jako kraj Inków. Pochodzili z peruwiańskich wyżyn na początku XX wieku i rządzili przez ponad 300 lat, aż w 1572 r. Hiszpanie podbili ich. W szczytowym okresie imperium Inków było jednym z największych państw na świecie, obejmując współczesny Ekwador, Peru, Boliwię, Argentynę i Chile.

27. Cusco było najważniejszym miastem w tym potężnym imperium, a Quechua była głównym językiem starożytnej cywilizacji.

28. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie, gdzie Coca-Cola nie jest wiodącym napojem bezalkoholowym (Szkocja i Indie są pierwszymi). Inca Kola, neonowy żółty napój, sprzedawany w każdym zakątku Limy i reszty Peru, jest najpopularniejszym napojem w kraju.