Ameryka PołudniowaCiekawostki

Fakty, informacje i ciekawostki o Kolumbii

Kolumbia

Kolumbia, oficjalnie Republika Kolumbii jest krajem położonym w dużej mierze w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, z terytoriami w Ameryce Środkowej.

Kolumbia graniczy od północnego zachodu z Panamą, od wschodu z Wenezuelą i Brazylią, a od południa z Ekwadorem i Peru. Kolumbia dzieli granice morskie z Kostaryką, Nikaraguą, Hondurasem, Jamajką, Haiti i Republiką Dominikańską.

Suwerenne państwo Kolumbia jest republiką konstytucyjną składającą się z trzydziestu dwóch departamentów.

Nie myśl, że w ciągu jednego miesiąca będziesz mógł odwiedzić całą Kolumbię. Powierzchnia kraju jest równa sumie Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Jeśli drogi krajowe są akceptowalne, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, jeśli planujesz podróż poza utartymi szlakami.

Kolumbia jest jedynym krajem w Ameryce Południowej z dostępem do Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego.

Region Pacyfiku jest bardzo wilgotny i charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników opadów na świecie. Ta część Kolumbii nie jest jeszcze turystyczna i oferuje wyjątkowe krajobrazy wykonane z plaż i bujnej roślinności. Łodzie są powszechnym środkiem transportu, który umożliwiają przemieszczanie się.

Kolumbia jest nazywana „bramą do Ameryki Południowej”, ponieważ leży w północno-zachodniej części kontynentu, gdzie Ameryka Południowa łączy się z Ameryką Środkową i Północną. Jest to piąty co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej.

Kraj ten jest częścią Pierścienia Ognia, grupy krajów nad Pacyfikiem, podatnych na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

Wybrzeże Karaibów jest częścią zwykłego kolumbijskiego szlaku gringo z wizytą w starym mieście w Cartagenie i eksploracją Tayrona Park. Ale nadal będziesz mógł znaleźć ukryte klejnoty, takie jak Capurgana czy Punta Gallinas.

Pierwszą hiszpańską osadą w Kolumbii była Santa Marta, założona w 1525 roku.

Kawa nie pochodzi z Kolumbii. Chociaż wysłali 840 000 ton kawy do innych krajów w 2015 roku.

Wiek jest ważnym czynnikiem w Kolumbii. Im jesteś starszy, tym mocniejszy staje się Twój głos. Starsi są szanowani w tym tropikalnym kraju.

Kolumbia jest zamieszkiwana przez różne ludy od 12.000 lat p.n.e., w tym Muiscę, Quimbayę i Taironę. Hiszpanie przybyli w 1499 roku i w połowie XVI wieku podbili i skolonizowali znaczną część regionu, ustanawiając Nowe Królestwo Granady, z Santafé de Bogotá jako stolicą.

Niezależność od Hiszpanii osiągnięto w 1819 r., ale do 1830 r. Federacja „Gran Colombia” została rozwiązana, – co obecnie jest Kolumbią i Panamą powstała Republika Nowej Granady. Nowy naród eksperymentował z federalizmem jako Konfederacja Granadynów w 1858 r., a następnie Stany Zjednoczone Kolumbii 1863 r., zanim Republika Kolumbii została ostatecznie ogłoszona w 1886 roku. Panama ustąpiła w 1903 roku. Od lat 60-tych XX wieku kraj ten cierpi z powodu konfliktu zbrojnego o niskiej intensywności, który nasilił się w latach 90-tych, ale od 2005 roku zmalał.

Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i językowo krajów na świecie, a tym samym posiada bogate dziedzictwo kulturowe. Ośrodki miejskie znajdują się głównie na wyżynach Andów.

Kolumbia, z 18 świętami narodowymi, zajęła drugie miejsce na liście „krajów z największą liczbą świąt narodowych”. Pierwsze są Indie.

Bogota, stolica Kolumbii, jest mekką dla artystów ulicznych. Rząd nie tylko toleruje graffiti, ale również zachęca i sponsoruje street art.

Kolumbia ma więcej gatunków endemicznych , czyli gatunków występujących tylko w jednym kraju niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Ze względu na wysoką koncentrację gatunków roślin w kraju, Kolumbia stanowi 70% kwiatów ciętych importowanych do Stanów Zjednoczonych.

Kolumbia ma jedne z najlepszych plaż świata i jest jednym z najtańszych miejsc na świecie do nauki nurkowania.

Kraj ten jest domem dla ponad 1800 gatunków ptaków.

Kolumbia posiada łącznie 58 parków narodowych, które obejmują około 11% powierzchni kraju.

Dla dzieci w Kolumbii jest rzeczą zupełnie normalną pić kawę po obiedzie. Dorośli zazwyczaj piją mocniejszą czarną kawę, podczas gdy dzieci piją kawę z mlekiem.

Kolumbia graniczy z pięcioma sąsiednimi krajami. Długości granicy: Wenezuela (2.050 km), Brazylia (1.643 km), Peru (1.496 km), Ekwador (590 km) i Panama (225 km).

W ostatnich latach Kolumbia została poddana poważnym wysiłkom na rzecz eksportu swojej kultury popularnej na cały świat. Na początku lat 2000. rząd przyjął ustawodawstwo zachęcające do rozwoju przemysłu filmowego w tym kraju. Kolumbia jest gospodarzem Cartagena Film Festival, najstarszego festiwalu filmowego w Ameryce Łacińskiej.

Jeśli szukasz białych plaż i krystalicznie czystej wody, najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiedzanie wysp zamiast pozostawania na wybrzeżu. Poleć do Providencia lub udaj się na archipelag San Bernardo lub na Wyspy Rosario z Cartageny.

Spośród około 14 gatunków palmy woskowej na świecie, Kolumbia posiada 7 z nich. Ten konkretny gatunek to najwyższa palma na świecie, osiągająca wysokość do 60 metrów, a w wyjątkowych przypadkach – 80 metrów.

Jako ojczyzna najstarszej na kontynencie hiszpańskiej akademii językowej, nie powinno dziwić, że Kolumbia jest ważnym krajem literackim. Narodowy dorobek literacki Kolumbii sięga tysięcy lat wstecz, poczynając od poezji z różnych grup ludności autochtonicznej w Kolumbii.

Fernando Botero słynie z rzeźb przedstawiających otyłych ludzi, a niektóre z jego prac można oglądać w kolumbijskich miastach.

Kolumbia ma tętniącą życiem scenę muzyczną. Najbardziej znana kolumbijska wokalistka to Shakira.