Ameryka PołudniowaCiekawostki

Niezwykłe ciekawostki i informacje o Bogocie

Bogota

Mieszkańcy nazywają to „pierwszym miastem” Kolumbii. Większość firm w Kolumbii ma swoją siedzibę w Bogocie.

Wyższe uczelnie i uniwersytety w Bogocie mają duży wpływ na gospodarkę miasta i regionu. Nie tylko są to główni pracodawcy, ale także przyciągają do miasta i okolic przemysł krajowy i międzynarodowy, w tym bardzo potrzebny przemysł technologiczny.

Bogota jest stolicą Kolumbii.

Całkowita powierzchnia Bogoty wynosi 1587 kilometrów kwadratowych, to mniej więcej taka sama wielkość jak w przypadku Londynu.

Ludność Bogoty w 2017 roku wynosiła 8 mln mieszkańców

Bogota cieszy się subtropikalnym klimatem góralskim z niewielkimi sezonowymi wahaniami temperatury i średnią roczną temperaturą 14,4°C.

Region Bogoty reprezentuje rynek liczący ponad 10,8 mln osób, co stanowi 21,9% ludności kraju (w 2017 r. było to 49,2 mln osób).

Bogota ma korzystny klimat dla biznesu – stabilny rating kredytowy BBB Fitch Ratings i jego 26,39% wkład w przemysłowy PKB kraju wspierają decyzję o inwestycjach w tym regionie.

W 2017 r. PKB regionu metropolitalnego stanowił 32,4% łącznego PKB Kolumbii, czyli 101,7 mld USD. W tym samym roku PKB na mieszkańca Bogoty wzrósł do 10 270 USD, czyli znacznie więcej niż PKB na mieszkańca w wysokości 8790 USD dla całego kraju.

Bogota-Region reprezentuje 32% korporacji w kraju, 57% transakcji finansowych i jest domem dla wysoko wykwalifikowanej kadry. Dowodem na to jest stały wzrost liczby międzynarodowych koncernów, które zdecydowały się rozpocząć działalność w Bogocie, a do 2016 r. w mieście znajdowało się łącznie 1550 takich firm.

Kolumbia jest miastem edukacyjnym „Mekką”. Może się poszczycić większą liczbą szkół, uczelni i uniwersytetów niż jakiekolwiek inne miasto w Kolumbii i przyczynia się do osiągnięcia wysokiego poziomu akademickiego.

Chcesz polecieć do Bogoty? Będziesz potrzebował współrzędnych 4,7110° N, 74,0721° W.

Bogotá leży na wysokości 2.640 m n.p.m. na Kordylerze Orientalnej Północnych Andów. Miasto leży u podnóża dwóch gór: Guadalupe i Montserrat.

Przez miasto przepływa kilka rzek, z których jedna, San Francisco, zbiega się na południowo-zachodnim skraju płaskowyżu Cundinamarca-Boyacá i tworzy rzekę Funza (Río Funza), znaną również jako rzeka Bogotá (Río Bogotá).

Jeśli jesteś w Bogocie, koniecznie wybierz się na wycieczkę z graffiti w tle. Wiele budynków w Bogocie, znanych z sztuki ulicznej, zostało ozdobionych niesamowitymi graffiti, które warto zobaczyć.

Oficjalnym językiem Bogoty jest język hiszpański.

W 2013 roku Bogota została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Muzyki UNESCO.

W mieście znajduje się 57 muzeów, 35 bibliotek, 25 kościołów z kolonialnymi i republikańskimi skarbami, 20 placów publicznych, 7 deptaków i gajów, 162 pomniki narodowe, prawie tysiąc zabytków architektury, 45 teatrów i 20 centrów kultury.