Ciekawostki

32 Ciekawostki o Komputerach i Konsolach dla Dzieci

laptop

XXI wiek charakteryzuje się powszechnym dostępem do informacji. Jest to skala, której nie mieliśmy okazji obserwować jeszcze nigdy.

Interaktywne urządzenia możemy znaleźć dosłownie na każdym kroku, co czyni je trudnymi do ominięcia. Zauważają to także dzieci, które już w coraz młodszym wieku uczą się nimi posługiwać i je obsługiwać.

Dzisiaj 5-cio latkowie nie mają najmniejszego problemu z obsługą pilota od telewizora, czy uruchomienia komputera i rozpoczęcia swojej ulubionej gry.

Można dyskutować czy jest to sytuacja z której powinniśmy się cieszyć, czy może raczej którą powinniśmy zwalczać, ale nie da się tego uniknąć.ko,p

Dlatego właśnie poniżej znajdują się ciekawostki, które mogą pomóc zapanować nad technologią, którą użytkują dzieci.

1. Każdy system operacyjny dostępny dzisiaj na rynku oferuje rodzicom tzw. kontrolę rodzicielską, która pozwala monitorować co robią dzieci przy wykorzystaniu komputera.

2. Kontrola rodzicielska pozwala na oznaczenie czego dokładnie może używać dziecko podczas pracy lub gry przed komputerem. Jest to o tyle istotne, że dzieci bardzo często lubią interesować się grami lub aplikacjami skierowanymi do starszej grupy odbiorców.

3. Istnieje możliwość kontrolowania na jakie strony internetowe może wchodzić dziecko podczas korzystania z komputera. Istnieje możliwość blokowania całych grup stron z jakiejś kategorii lub podawania konkretnych adresów tych stron.

4. W zależności od wieku dziecka powinno się dobierać inny typ komputera. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na funkcje które taka jednostka oferuje. Może się bowiem okazać, że wybór okazał się zbyt ubogi i dziecko nie będzie mogło korzystać z oprogramowania dostosowane go do swojego wieku.

5. Komputery dla dzieci możemy podzielić na dwa typu: jednym jest zwykły komputer przystosowany do użytku dla dziecka, drugim zaś komputer typu zabawka.

6. Komputery typu zabawka możemy znaleźć już w celnie od około 100 złotych, należy jednak bardzo dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją.

7. Komputery typu zabawka są bardzo często urządzeniami na których można jedynie grać we wcześniej zainstalowane gry. Nie ma możliwości rozbudowy takiego systemu o dodatkowe, zewnętrzne instalacje.

8. Bardzo często komputery dla dzieci, które sprzedaje się jako osobne urządzenia typu zabawka są bardzo awaryjne i nie są w stanie przetrwać nawet zbyt silnego naciskania przycisków.

9. Ciekawą alternatywą takich rozwiązań są tablety. Te przenośne urządzenia bardzo często znajdują bardzo szerokie uznanie u najmłodszych.

10. Odpowiednie zarządzanie uprawnieniami rodzicielskimi może skutkować przygotowaniem urządzenia w taki sposób aby służyło ono na wiele lat.

11. Nie ma jednoznacznej definicji komputera dla dzieci – dla niektórych będzie to drewniana zabawka z nalepkami symulującymi wyświetlane na ekranie treści, dla innej osoby będzie to laptop w odpowiednim kolorze.

12. Kupując komputer dla dziecka nie należy przeznaczać na ten cel zbyt dużych kwot. Przy niewłaściwym podejściu do urządzenia może ono ulec szybkiej awarii, jeżeli dojdzie do niej w sposób mechaniczny, np. upuszczenie podczas transportu, gwarancja nic nie daje.

13. Komputer dla dziecka zawsze warto dodatkowo ubezpieczyć od wcześniej wspomnianych uszkodzeń mechanicznych. Upadek to tylko jedna z wielu możliwości, która może się przytrafić takiemu sprzętowi. Może ono zostać też zalane, stłuczone albo za mocno naciśnięte.

14. Wykorzystując komputer z systemem Windows 10 otrzymujesz bardzo szeroką gamę narzędzi, które pozwolą Ci odpowiednio zarządzać kontem dziecka.

15. Zawsze warto założyć osobne konto na komputerze przeznaczone dla dziecka i nie nadawać mu tam uprawnień administracyjnych.

16. Brak uprawnień administracyjnych na komputerze dziecka to zwiększone szanse na to, że dziecko nie zainstaluje gry lub programu którego nie chcesz aby używał. Dodatkowo w ten sposób ograniczysz mu możliwość anulowania nałożonych ograniczeń.

17. Korzystając z Windowsa 10 warto także wybrać opcję wysyłania cotygodniowych raportów do rodzica na email. W ten sposób będziesz wiedzieć czym zajmowało się Twoje dziecko podczas pracy na komputerze, a także ile czasu na nim spędziło.

18. Możesz także ustawić limit czasowy na dzień lub zakres dni (np. 10 godzin na tydzień). Po przekroczeniu tego limitu, aż do restartu czasu, dziecko nie będzie mogło się zalogować na swoje konto.

19. Limit czasowy korzystania z komputera możemy dodatkowo rozszerzyć o godziny w których dziecko może z niego korzystać, tak żeby nie okazało się, że siedzi w nocy, aby limit nie przepadł.

20. Wykorzystując kontrolę rodzicielską oferowaną przez system operacyjny Windows masz także bardzo szeroką możliwość blokowania nieodpowiednich treści internetowych, takich jak: obcowanie płciowe, przemoc czy wulgaryzmy. Możemy także dodawać tam ręcznie zdefiniowaną listę blokowanych stron internetowych.

21. System Windows oferuje także sklep z aplikacjami i grami. Można w nim robić zakupy na wirtualne środki lub kupować gry. Z poziomu konta rodzica możesz doładować tam pieniądze, aby Twoje dziecko mogło z nich skorzystać. Pozwala to na monitorowanie sytuacji na bieżąco, w taki sposób, aby na koniec miesiąca nie okazało się, że wydatki są dla Ciebie zaskoczeniem.

22. W przypadku konfiguracji komputera dla dziecka, system operacyjny Windows jest bardzo szeroko polecany i rekomendowany przez wiele organizacji, jako system który oferuje bardzo szerokie uprawnienia rodzicielskie i pozwala znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka w sieci.

23. Jeżeli dziecko preferuje gry komputerowe w czasie korzystania z urządzeń interaktywnych to warto się zastanowić nad urządzeniem dedykowanym tego typu rozrywce.

24. Konsole do gier są bardzo dobrą alternatywą dla komputerów dla dzieci, pozwalają zając je rozrywką na wiele godzin.

25. Konsole do gier cenowo wypadają taniej niż komputery, zaś gry na konsole można sobie pożyczać, odsprzedawać lub wymieniać.

26. Konsole także oferują tryb rodzicielski, przez co można ograniczyć w odpowiedni sposób korzystanie z tego typu rozrywki.

27. Najbardziej popularnymi konsolami na rynku są: PlayStation, Xbox oraz Nintendo.

28. Xbox jest produktem firmy Microsoft i jest bardzo mocno powiązany z systemem operacyjnym Windows. Dzięki temu można stworzyć bardzo spójne środowisko i zarządzać kontem dziecka z jednego poziomu na dwóch urządzeniach.

29. Xbox oferuje także abonament konsumencki, który jest relatywnie atrakcyjny cenowo i może zaspokoić większość potrzeb multimedialnych dziecka.

30. Jedną z największych zalet konsoli jest możliwość współdzielenia zabawy przy niej z innymi osobami, rówieśnikami albo rodzicami.

31. Konsola do gier często może także służyć jako system do zarządzania multimediami w domu – jest to o tyle przyjemne, że nie ma w takiej sytuacji konieczności kupowania dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych.

32. Jedną z wad konsoli do gier jest konieczność posiadania telewizora, który w czasie gry jest wyłączony z użytku innych domowników, którzy akurat nie oddają się rozrywce – co może stanowić istotny problem w godzinach seriali czy filmów.