Ameryka PółnocnaCiekawostki

Mało znane informacje i ciekawostki o Kostaryce

Kostaryka ciekawostki
Iguana

Kostaryka znajduje się w Ameryce Środkowej, na północy graniczy z Nikaraguą, na południu z Panamą, na zachodzie z Oceanem Spokojnym i na wschodzie z Morzem Karkonoskim. Tutaj znajdziesz interesujące informacje o Kostaryce, fakty i ciekawostki.

Najszczęśliwszy kraj na świecie. Raj dla pokoju i różnorodności. Zielona latarnia nawigacyjna dla ochrony środowiska – Kostaryka to kraj, który cieszy się ogromnym uznaniem. Ale historia i kultura Kostaryki wykraczają daleko poza zasięg międzynarodowego uznania. Mały naród Ameryki Środkowej jest domem dla niewiarygodnej bioróżnorodności i kultur, pasji do wolności, historii demokracji, równości i edukacji dla wszystkich.

Kostarykańska kultura jest żywą mieszanką rodzimego dziedzictwa i hiszpańskich wpływów kolonialnych, z odrobiną kultury jamajskiej, chińskiej i innych kultur imigrantów nadających charakter i obyczaje.

1. Kraj ten jest gospodarzem ponad 5% różnorodności biologicznej na świecie. Mimo, że jego ziemia zajmuje zaledwie 0.03% powierzchni planety, żyje tu ponad 10% motyli świata – w Kostaryce żyje około 750 000 gatunków owadów i 20 000 różnych gatunków pająków.

2. Gospodarka Kostaryki jest bardzo stabilna. Zainteresowanie krajem wśród inwestorów zagranicznych wynika z jego stabilności politycznej i wysokich wskaźników edukacyjnych.

3. Kostarykańska kultura charakteryzuje się silną tradycją pokoju, demokracji i poszanowania praw człowieka. Ponadto Kostarykańczycy są dumni z tego, że są obywatelami kraju, który od 1948 r. znosił armię.

4. Kostaryka ma różne tereny, w tym doliny i równiny. Cerro Chirripó to najwyższa góra o wysokości 3820 metrów. Kraj ten posiada również dużą liczbę wulkanów, z których część jest obecnie aktywna.

5. Kostaryka ma wybrzeża na Morzu Karaibskim i Oceanie Spokojnym.

6. Od północnego zachodu do południowego zachodu Kostaryka ma tylko 460 km, a na wąskim jej odcinku szerokość wynosi tylko 120 km.

7. W 1539 r. urzędnicy w Panamie po raz pierwszy użyli nazwy Kostaryka (bogate wybrzeże) dla odróżnienia terytorium między Panamą a Nikaraguą.

8. Osoby z Kostaryki mają w 96% umiejętności czytania i pisania. Dla obszarów wiejskich, gdzie dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, lekcje odbywają się w ogólnopolskiej rozgłośni radiowej.

9. Rdzenni Kostarycy nazywają się Tykosami i Tykami.

10. Klimat Kostaryki jest tropikalny i subtropikalny. Występują tylko dwa sezony: suchy, który trwa od grudnia do kwietnia oraz deszczowy, który trwa od maja do listopada.

11. Kostaryka jest demokratyczną republiką, która szanuje indywidualne prawa obywateli. Jego rząd podzielony jest na trzy władze: wykonawczą i ustawodawczą, w której skład wchodzi 57 kongresantów, oraz sądowniczą. Jest czwarta władza, czyli wyborcza, która odzwierciedla, jak ważne jest głosowanie na Kostarykańczyków.

12. Najwyższa góra w Kostaryce, Cerro Chirripo, znajduje się na wysokości 3810 metrów nad poziomem morza.

13. Kostaryka ma około 200 wulkanów, chociaż nie wszystkie z nich są aktywne.

14. Kostaryka jest domem dla około 5 procent różnorodności biologicznej na świecie, ale zajmuje tylko około 0,3 procent powierzchni planety.

15. Wulkan Poas w środkowej Kostaryce posiada drugi co do wielkości krater wulkaniczny na świecie.

16. Krzysztof Kolumb po raz pierwszy odwiedził Kostarykę w 1502 roku.

17. Kostarykańskie kobiety nie przyjmują imienia swoich mężów, kiedy się ożenią. Zachowują swoje nazwisko panieńskie na całe życie wraz z nazwiskiem panieńskim matki.

18. Na Kostaryce prawie wszystkie kościoły katolickie są zwrócone na zachód.

19. Kawa została wprowadzona na Kostarykę z Jamajki w 1779 roku. Kawa, nazywana grano de oro (ziarno złota), była głównym produktem eksportowym Kostaryki od 150 lat, aż do momentu, gdy turystyka przekroczyła ją w 1991 roku. Na Kostaryce uprawia się ponad 247 tysięcy akrów kawy, co czyni ją 13 największym eksporterem na świecie.

20. Powszechnym zwrotem używanym po urodzeniu dziecka przez kobietę z Kostaryki jest „Ella dio a luz”, co oznacza dosłownie „Ona dała światło”.

21. Hiszpańscy koloniści po raz pierwszy ustanowili stałą obecność na Kostaryce w 1563 roku.

22. Na Kostaryce występuje ponad 34 000 gatunków owadów, a także ponad 20 000 gatunków pająków.

23. Kostaryka jest domem dla ponad dziesięciu procent wszystkich gatunków motyli na świecie.

24. Przeciętna długość krokodyla amerykańskiego, występującego w Kostaryce to 3,5 metra. Zdarzają się większe np. nawet 5-6 metrowe, ale to rekordowe okazy. Dla porównania – Największy – samiec krokodyla różańcowego, żyjący w Azji i na południu Australii, może osiągnąć długość 6,5 metra. Jednak typowa długość to 4,3-5,2 m.

25. Religia odgrywa ważną rolę w kulturze Kostaryki, gdzie około 76% Kostarykańczyków uważa się za katolików. W rzeczywistości katolicyzm jest oficjalną religią i ma wpływ na przepisy prawne, w tym zakaz aborcji i karę śmierci, a także wymóg, aby studenci uczęszczali na zajęcia religii.

26. Mniej niż 1% ludności Kostaryki jest rodzimego pochodzenia, a około 94% Kostarykańczyków ma Europejskie korzenie.

27. Językiem urzędowym Kostaryki jest hiszpański. Jednakże imigracja sprawiła, że język angielski jest językiem ojczystym.

28. Kostarykańskie Katadory, czyli degustatorzy, decydują o tym, którą kawę kupić i są tak samo ważni jak degustatorzy wina we Francji. Przez pięć lat trenują w szkole by rozpocząć ten zawód.

29. Bri Bri jest jedynym rodzimym językiem, którym wciąż posługuje się Kostaryka.

30. Najśmiertelniejszym wężem Kostaryki jest żyjący na ziemi bothrops asper (fer-de-lance) – żmija, która stanowi ponad 80% śmiertelnych ukąszeń węży w Kostaryce. Samica żmiji bothrops asper może mieć 2,5 metra długości (8,2 ft), a samiec jest mniejszy i może osiągnąć 1,8 metra (5,9 ft)

31. Kostaryka jest drugim co do wielkości eksporterem bananów na świecie po Ekwadorze.

32. Wulkan Poas ma drugi co do wielkości krater na świecie, a Arenal jest jednym z dziesięciu najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

33. Chociaż Kostaryka ma swoją własną walutę, w wielu sklepach ceny podawane są w przeliczeniu na Amerykańskie dolary.

34. Na Kostaryce żyje około 52 gatunków kolibrów, co czyni Kostarykę prawdziwą stolicą kolibrów.

35. Małpy są jednymi z najczęstszych ssaków na Kostaryce – obok nietoperzy.

36. „W Kostaryce powszechnie słyszy się „Pura vida” – oznacza ona „czyste życie” i jest często używana jako pozdrowienie zamiast „dzień dobry” i ” do widzenia”.