Ciekawostki

Bielik – 10 ciekawostek dla dzieci

bielik

1. Bieliki to duże ptaki drapieżne. Odżywiają się głównie rybami i dlatego bardzo często można je spotkać w okolicy jezior, mórz lub stawów.

2. Bielik często je mylony z orłem. Stąd też wzięła się jego inna zwyczajowa nazwa orzeł morski lub orzeł bielik. Od orłów różnią się jednak rozmiarami ciała – bieliki są mniejsze – oraz upierzeniem.

3. Bielik swoją nazwę zawdzięcza białym piórom na ogonie. Są one bardzo charakterystyczne, gdyż reszta ciała bielika ma kolor ciemnego brązu.

4. Mimo to, że są mniejsze od orłów, to bieliki stanowią gatunek największego ptaka drapieżnego występującego w Polsce w naturze – ich ciało może mieć długość 90 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł ponad 2,4 metra.

5. Dziennie dorosły bielik pokonuje dystans 124 km. Ciekawy jest tu fakt, że ptaki te nie spędzają tak wiele czasu w powietrzu, jak gdyby mogłoby się wydawać. Gdy posiadają swoje własne terytorium na latanie przeznaczają tylko 1/3 doby.

6. Dorosłe bieliki łączą się w pary na całe życie. Co roku doczekują się młodych i co roku oboje rodzice opiekują się młodymi na zmianę.

7. Bieliki budują jedne z największych gniazd wśród ptaków drapieżnych. Najczęściej wybierają na nie miejsca blisko jezior – około 11 km maksymalnie – na dużych, starych drzewach. Rzadko kiedy wybierają na miejsce las, a jeśli już to zwykle jest to miejsce na obrzeżach lasu, lub przy większej polanie leśnej. Same gniazda budują między odnogami lub na bocznym konarze.

8. Bieliki potrafią zbudować gniazdo zapasowe, na wypadek gdyby ubiegłoroczne gniazdo nie przetrwało sezonu lub gdyby coś zakłóciło ich spokój na przykład druga para bielików lub działalność człowieka.

9. Jeśli samica akurat wysiaduje jaja w gnieździe i zostanie zaniepokojona na przykład obecnością człowieka większa szansa jest na to, że skupi się w gnieździe osłaniając przyszłe potomstwo, niż że je zostawi uciekając przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

10. Bieliki to ptaki bardzo terytorialne. Pilnują swojego terenu i nawet jeśli na pewnym obszarze jest ich dużo to zwykle przestrzegają granic swojego terytorium.