Ciekawostki

Jamnik – 10 Fascynujących Ciekawostek, Informacji i Faktów

Jamnik

Jamnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. Charakteryzuje on się nie proporcjonalnymi wymiarami – ma małe i krótkie nóżki oraz bardzo długie ciało. Stał się on więc ważnym elementem w kulturze wielu krajów oraz został bohaterem w niejednej kreskówce. Poniżej 10 ciekawostek o jamniku:

1. Jamnik to pies który uwielbia ruch. Nie jest on typowym psem kanapowcem, a na spacerze należy uważać, ponieważ potrafi pokazać charakter i pobiec za kotem lub innym psem.

2. Jamnik to pies który jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Potrafi on nawet być o niego zazdrosny oraz zawsze znajdować się w centrum uwagi.

3. Jamnik ma zmysł myśliwski. Potrafi on zapolować na lisa i borsuka, dzięki swojej specyficznej budowie ciała, potrafi wedrzeć się do nory i przytrzymać zwierzę do czasu nadejścia myśliwego.

4. Jamnik to pies który nie lubi tresury i jej efekty będą raczej mierne. To zasługa przede wszystkim jego charakteru. Jamnik jest po prostu bardzo uparty.

5. Czesanie psa powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Jego sierść jest krótka tak więc podczas kąpieli warto posłużyć się środkiem który nabłyszczy jego sierść.

6. Istnieje teoria, że pierwsze jamniki pochodzą sprzed 4 tysięcy lat. Ich malowidła znalezione zostały w piramidach.

7. Długość życia jamnika wynosi nawet 16 lat. Dojrzałość pies osiąga kiedy ukończy 2 lata.

8. Jamnik to rasa psa, która jest szczególnie nie ufna. Cała jego uwaga oraz zwrócona jest wyłącznie na swoim właścicielu. Warto więc uważać, bo przy obcych może być agresywny choć jego postura jest bardzo niepozorna.

9. Jamnik to bardzo energiczny pies. Jeżeli trzymamy go w ogrodzie to trzeba zadbać o solidne ogrodzenie ponieważ lubi on uciekać, szczególnie kiedy zobaczyć na ulicy coś interesującego.

10. Jamnik to pies który lubi podróżować. Jego nie wielkie rozmiary na pewno bardzo pomocne będą podczas transportu, zmieści się nawet do małej torby podróżnej.