Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Vincencie van Goghu

obraz

Vincent van Gogh to niedoceniany za życia malarz holenderskiego pochodzenia. Żył w latach 1853-1890. Zmarł w wieku 37 lat, a jego najsłynniejsze dzieła to „Słoneczniki” i „Gwiaździsta noc”. Vincent van Gogh zyskał swoją popularność dopiero po śmierci, przez wiele lat jego żywe, kolorowe dzieła były niedoceniane.

Czy wiesz że:

1. Przodkowie Vincenta van Gogha to między innymi handlarze obrazów, duchowni, złotnicy. Sama historia rodu van Gogh sięga XVI wieku.

2. Vincent van Gogh władał trzema językami obcymi: angielskim, niemieckim i francuskim. W swojej pracy zawodowej przez pewien czas był bibliotekarzem, a także przetłumaczył Biblię na cztery języki: trzy wyżej wymienione (angielski, francuski, niemiecki), a także holenderski.

3. Vincent van Gogh początkowo był marszandem, czyli kupcem handlującym dziełami sztuki. Jednakże jego kariera zawodowa skończyła się wraz z zawodem miłosnym. Sprawczynią zawodu była Eugenia Loyer, która odrzuciła van Gogha, przez co malarz załamał się i do końca życia nie podjął żadnej stałej pracy zarobkowej i pozostawał na utrzymaniu swojego brata.

4. Malarz przez pewien czas pełnił funkcję świeckiego kaznodziei i głosił Ewangelię.

5. Kolejnym zawodem miłosnym było obdarzenie swoimi uczuciami kuzynki Kate Vos, która również odrzuciła malarza.

6. Absynt- Vincent van Gogh, jak i również inni artyści XIX wieku, bardzo uwielbiał spożywać ten wysokoprocentowy, popularny w tamtych czasach, napój alkoholowy.

7. Największy rozkwit twórczości van Gogha przypada na czas jego pobytu w Prowansji, dokładniej w Arles. W czasie pobytu tam malował po dwa płótna dziennie.

8. Obraz „Czerwona winnica w Arles” to jedyny obraz van Gogha kupiony za jego życia. Zakupiony został przez Anne Boch, siostrę belgijskiego malarza.

9. Specjaliści sądzą, że za dziwnymi, niepożądanymi zachowaniami malarza kryją się takie choroby jak np. padaczka, porfiria lub zespół maniakalno- depresyjny.

10. Vincent van Gogh ze względu na swój stan zdrowia psychicznego został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. W czasie pobytu tam próbował popełnić samobójstwo.

11. Malarz postrzelił się i zmarł dopiero trzy dni po tym wydarzeniu. Jednakże była to kolejna próba samobójcza- niestety, tym razem jednak Vincent van Gogh osiągnął swój cel.

12. Seria obrazów, których bohaterami są znoszone buty powstała po „wycieczce” o długości czterech maratonów, którą malarz odbył w czasie trzech dni wędrując do swojej siostry.

13. Vincent van Gogh oraz jego młodszy brat Theo (który został ekshumowany w 1914 roku) spoczywają koło siebie na cmentarzu. Brat malarza zmarł niemal pół roku po samym artyście.

14. Malarz oprócz obrazów zostawił po sobie około 200 listów, które napisał do brata. Listy zostały wydane dzięki żonie Theo. Najkrótszy list Vincentego do Theo miał ponad 6 stron.

15. Najpopularniejszy obraz „Słoneczniki”- to seria czterech obrazów, które powstały w tydzień! Tylko dwa obrazy przedstawiające słoneczniki zdobyły popularność i niestety jeden z nich został zniszczony podczas amerykańskiego nalotu bombowego.

Człowiek z zaburzeniami psychicznymi, artysta- malarz. Niedoceniony za życia, rozpoznawalny po śmierci. Tak w skrócie można podsumować Vincentego van Gogha. Jego życie to nie tylko upadki, klęski ale także intrygujące wybory i żywe kolorystycznie obrazy.