Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Jamesie Wattcie

James Watt
James Watt pędzla Henry Howarda / źródło – Henry Howard / Wikipedia

James Watt był szkockim inżynierem i osobą, która swoją pracą dała początek rewolucji przemysłowej. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. James Watt urodził się w pierwszej połowie osiemnastego wieku. Jego rodzicami byli Agnes i James, który był cieślą/

2. W dzieciństwie James był bardzo chorowity, dlatego też początkowo uczył się w domu. Kiedy jednak rozpoczął naukę w szkole, okazało się, że ma niebywały talent do matematyki oraz zdolności manualne.

3. W 1756 roku wybuchła tak zwana wojna siedmioletnia, ale ze względu na zły stan zdrowia uniknął poboru do wojska. Odbył za to praktyki w pracowni wytwórcy przyrządów precyzyjnych w Londynie.

4. James Watt otrzymał stanowisko konstruktora przyrządów na Uniwersytecie Glasgow. Zaprzyjaźnił się tam z wybitnym chemikiem i odkrywcą dwutlenku węgla, Josephem Blackiem, który bardzo szybko poznał się na utalentowanym koledze. To Joseph Black miał powiedzieć wówczas, że James Watt wyróżnia się niesamowitą przenikliwością umysłu i pojętnością.

5. W 1763 roku Watt po raz pierwszy miał okazję się wykazać, kiedy profesor z Uniwersytetu Glasgow poprosił go o naprawę atmosferycznego silnika parowego. W trakcie pracy James Watt zorientował się, że pochłania on zbyt dużo energii, dlatego postanowił go udoskonalić.

6. Wynalazek Watta został opatentowany w 1769 roku. Jego maszyna zużywała cztery razy mniej paliwa, a zamówienia na nią zaczęły napływać z całego kraju.

7. Kiedy przemysł bawełniany się rozwinął, okazało się, że potrzebna będzie maszyna wykonująca ruchy rotacyjne. Dlatego też Watt opatentował nowy rodzaj przekładni. Wynalazek ten przyczynił się do tego, że rewolucja przemysłowa przebiegała na świecie z taką intensywnością.

8. James Watt wymyślił nową jednostkę, a mianowicie konia mechanicznego, który do dzisiaj jest wykorzystywany w motoryzacji.

9. W 1800 roku, kiedy wygasły prawa do patentu, James Watt wycofał się całkiem z interesów i postanowił przejść na emeryturę. Zmarł dziewiętnaście lat później.

10. Żoną Jamesa Watta była jego kuzynka, Margaret. Miał z nią pięcioro dzieci, ale tylko dwoje dożyło dorosłości. W 1772 roku jego żona zmarła w trakcie porodu, a po jakimś czasie wynalazca poślubił Anne Macgregor, która była z nim aż do śmierci.

11. Od jego nazwiska nazywa się jednostka mocy w układzie SI, czyli wat oraz krzywa Watta, czyli krzywa algebraiczna szóstego rzędu, co wynika z tego, że Watt interesował się algebrą.

12. Emeryturę spędził w Niemczech i we Francji, gdzie mógł sobie pozwolić na życie na bardzo wysokim poziomie, dzięki pieniądzom zarobionym na swoich wynalazkach.

13. Do dziś zachowały się wspomnienia pracowników uniwersytetu na temat Watta. Mówiono o nim, że jest bardzo zdolny, ambitny i pracowity, ale miewał chwile zwątpienia i niecierpliwił się, kiedy nie był w stanie osiągnąć spodziewanego rezultatu.

14. Był bardzo ceniony na Uniwersytecie Glasgow, mimo że nie był ani studentem, ani profesorem.

15. Patenty jego autorstwa szybko okazały się bardzo uniwersalne i znajdowały zastosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *