Ciekawostki

Ciekawostki o Oceanie Spokojnym

ocean spokojny

Oto nasze ciekawostki i fakty o Pacyfiku z mnóstwem przydatnych informacji tak byś miał inspirację dla kolejnych podróży.

Zobacz też -> Rów Mariański – Ciekawostki

Ocean Spokojny znajduje się pomiędzy Ameryką na wschodzie basenu Oceanu Spokojnego, a kontynentami azjatyckim i australijskim na zachodzie.

Równik dzieli Ocean Spokojny na Północny Ocean Spokojny i Południowy Ocean Spokojny.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się ponad 25 000 wysp, z których większość znajduje się na południe od równika.

Ocean Spokojny otrzymał swoją nazwę od portugalskiego odkrywcy Ferdynanda Magellana w 1521 roku, który nazwał jego wody „mar pacifico”, co oznacza spokojne morze.

Pacyfik jest największym oceanem na świecie, pokrywającym ponad 30 % powierzchni Ziemi.

Oregon

Z powierzchnią 169 479 000 kilometrów kwadratowych stanowi prawie połowę powierzchni wód Ziemi.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się wulkaniczna wyspa Krakatoa. W 1883 roku wulkan wybuchł i zabiła co najmniej 36 380 osób.

Najdłuższą rafą na świecie jest Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Australii.

Naukowcy dopiero zaczynają poznawać życie w najgłębszych partiach oceanów. Stworzenia w głębokim morzu żyją w wodach o zerowym oświetleniu, wysokim ciśnieniu i warunkach, w których żaden człowiek nie mógłby przeżyć.

Głównym winowajcą zanieczyszczenia wody oceanu są małe fragmenty plastiku unoszące się w wodzie, zanieczyszczające otaczające środowisko i zagrażające dzikiej faunie i florze.

Pacyfik został zanieczyszczony odłamkami z katastrof satelitarnych, takich jak Mars 96.

bali

Drugą co do wielkości wyspą na świecie jest Nowa Gwinea, położona na Oceanie Spokojnym. Tylko Grenlandia jest większa.

Ocean Spokojny jest większy niż całkowita wielkość mas lądowych wszystkich kontynentów razem wziętych.

Wyspa Wielkanocna znajduje się w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Została ona nazwana przez holenderskiego odkrywcę admirała Roggeveena, który odkrył wyspę w Wielkanoc.

Huragany, tajfuny i cyklony to w rzeczywistości różne nazwy dla tego samego wzorca pogody. Huraganu używa się we wschodnim Pacyfiku, tajfunu w północno-zachodnim Pacyfiku, a cyklony w południowo-zachodnim Pacyfiku. Sztormy żywią się energią ciepłej wody, dzięki czemu Pacyfik jest dla nich potężnym terenem na którym powstają.

Ryby stanowią ważny atut gospodarczy w regionie Pacyfiku. Płytsze wody przybrzeżne kontynentów oraz wyspy o bardziej umiarkowanym klimacie posiadają śledzia, łososia, sardynki czy tuńczyka. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat, 60 % wszystkich złowionych ryb pochodziło z Oceanu Spokojnego.

Wyspy Galapagos znajdują się w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Wyspy te słyną z różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na świecie.

Pacific Coast Highway

Ocean Spokojny graniczy z 55 krajami, w tym: Kanada, Stany Zjednoczone, Chiny, Australia, Japonia czy Meksyk.

Ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane są z szelfu kontynentalnego w płytkich wodach u wybrzeży Nowej Zelandii i Australii.

Pacyfik jest nie tylko największym, ale i najgłębszym oceanem. Średnia głębokość wynosi około 3800 metrów. Głębokość Challengera w wykopie Marina, który znajduje się na zachód od Filipin i na północ od Nowej Gwinei, jest najgłębszym punktem Oceanu Spokojnego z 10920 metrami głębokości. Jest ona najniższą częścią skorupy ziemskiej. Powstała w wyniku zderzenia dwóch płyt tektonicznych.

Ocean Spokojny tworzy jedne z najsilniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek widziano. Na przykład w 2018 roku najsilniejszym huraganem był Tajfun Mangkhut. Uderzył on w Filipiny pod koniec września, a następnie rozprzestrzenił się nad kontynentalnymi Chinami. W czasie najsilniejszego huraganu wiatr wiał z prędkością 200 kilometrów na godzinę, wyrywając drzewa i niszcząc domy.

75% wulkanów na ziemi znajduje się na Oceanie Spokojnym. Wulkany tworzą pierścień wokół basenu i dlatego nazywa się go pierścieniem ognia. Wiele trzęsień ziemi ma miejsce na tym obszarze z powodu aktywności wulkanicznej. Płyta oceanu przemieszcza się pod płytami tektonicznymi kontynentów. Tsunami, które powodują zniszczenia, zdarzają się szczególnie na tym obszarze.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się wiele pięknych grup wysp. Wyspy te tworzą archipelagi. Największe kraje składające się głównie z archipelagów i znajdujące się na Oceanie Spokojnym to Indonezja, Japonia, Filipiny i Nowa Zelandia.

Indonezja jest największym na świecie państwem archipelagowym, posiadającym ponad 17 500 wysp.

Czytaj dalej: 26 Ciekawostek o Oceanie Spokojnym

Pytania i Odpowiedzi

Gdzie leży Ocean Spokojny?

Ocean Spokojny znajduje się na zachód od Ameryki Północnej i Południowej oraz na wschód od Azji i Australii.

Jakie są kontynenty nad Oceanem Spokojnym?

Pacyfik jest ograniczony kontynentami Azji i Australii na zachodzie oraz Amerykami na wschodzie.

Jakie zwierzęta występują w Oceanie Spokojnym?

Ze względu na swoje ogromne rozmiary, Ocean Spokojny jest domem dla wielu morskich stworzeń, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na ziemi. Są tutaj pingwiny, wieloryby, foki, manta, wydra morska, delfiny, wielkie żarłacze białe, żółwie morskie i wiele innych.

Dlaczego Ocean Spokojny nazywa się spokojnym?

Odkrywca Ferdinand Magellan nazwał Ocean Spokojny w XVI wieku. Nazwał ten zbiornik wodny Oceanem Spokojnym, ze względu na ówczesny spokój wody (słowo Pacyfik oznacza spokój).

Czy Europe opływa Ocean Spokojny?

Nie opływa.

Czy Europa ma dostępu do Oceanu Spokojnego?

Nie ma bezpośredniego dostępu. Europa ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Arktycznego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. Bałtyk znajduje się całkowicie wewnątrz Europy.

Ile wysp znajduje się na Oceanie Spokojnym?

Na Oceanie Spokojnym jest około 25.000 wysp. Znajduje się tutaj większość wysp świata. Wyspy w całości w obrębie Oceanu Spokojnego można podzielić na trzy główne grupy znane jako Mikronezja, Melanezja i Polinezja.

Jaki jest największy ocean?

Ocean Spokojny jest największym i najgłębszym ze światowych basenów oceanicznych. Zajmujący około 169 miliony kilometrów kwadratowych i zawierający ponad połowę wolnej wody na Ziemi, Pacyfik jest zdecydowanie największym z oceanów.

Kto odkrył Ocean Spokojny?

Vasco Núñez de Balboa. Chociaż ludy Azji i Oceanii przemierzały Ocean Spokojny od czasów prehistorycznych, to jednak wschodni Pacyfik został po raz pierwszy zauważony przez Europejczyków na początku XVI wieku, kiedy hiszpański odkrywca Vasco Núñez de Balboa przekroczył Przesmyk Panamski w 1513 roku i odkrył wielkie morze południowe, które nazwał Mar del.

Jaka jest inna nazwa Oceanu Spokojnego?

Inne nazwy Oceanu Spokojnego to Pacyfik lub Ocean Wielki.

Jaka jest powierzchnia Oceanu Spokojnego?

Pacyfik jest największym oceanem na ziemi i obejmuje ponad 30% powierzchni ziemi. Z powierzchnią 169.479.000 km zapewnia prawie połowę powierzchni wodnej Ziemi.

Jaka jest głębokość Oceanu Spokojnego?

Pacyfik jest najgłębszym akwenem naszej planety, o średniej głębokości około 4000 metrów. Najgłębsze miejsce na Ziemi, znane jako Głębia Challengera, mające głębokość prawie 11 000 metrów i znajduje się w Rowie Mariańskim, na Pacyfiku.

Jakie ryby występują w Oceanie Spokojnym?

Poławiają się tutaj duże ilości sardynek, śledzi, łososi, dorszy, makreli, miecznika, tuńczyka oraz skorupiaków.

Czy Pacyfik to Ocean Spokojny?

Tak

Który ocean jest najgłębszy?

Pod względem średniej głębokości, Ocean Spokojny jest najgłębszy. Średnia głębokość wynosi około 4000 metrów.