Ciekawostki o Oceanie Spokojnym

ocean spokojny

Oto nasze fakty o Pacyfiku z mnóstwem przydatnych informacji tak by uzyskać inspirację dla kolejnych podróży.

Ocean Spokojny znajduje się pomiędzy Ameryką na wschodzie basenu Oceanu Spokojnego a kontynentami azjatyckim i australijskim na zachodzie. Równik dzieli Ocean Spokojny na Północny Ocean Spokojny i Południowy Ocean Spokojny.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się ponad 25 000 wysp, z których większość znajduje się na południe od równika.

Ocean Spokojny otrzymał swoją nazwę od portugalskiego odkrywcy Ferdynanda Magellana w 1521 roku, który nazwał jego wody „mar pacifico”, co oznacza spokojne morze.

Pacyfik jest największym oceanem na świecie, pokrywającym ponad 30 % powierzchni Ziemi. Z powierzchnią 169 479 000 kilometrów kwadratowych stanowi prawie połowę powierzchni wód Ziemi.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się wulkaniczna wyspa Krakatoa. W 1883 roku wybuchła i zabiła co najmniej 36380 osób.

Najdłuższą rafą na świecie jest Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Australii.

Głównym winowajcą zanieczyszczenia wody są małe fragmenty plastiku unoszące się w wodzie, zanieczyszczające otaczające środowisko i zagrażające dzikiej faunie i florze. Ponadto Pacyfik został zanieczyszczony odłamkami z katastrof satelitarnych, takich jak Mars 96.

Drugą co do wielkości wyspą na świecie jest Nowa Gwinea, położona na Oceanie Spokojnym. Grenlandia jest pierwszą.

Wielkość Oceanu Spokojnego jest większa niż całkowita wielkość mas lądowych wszystkich kontynentów razem wziętych.

Nazwa Pacyfik wywodzi się od łacińskiego słowa „tempo”, co oznacza pokój.

Wyspa Wielkanocna znajduje się w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Została ona nazwana przez holenderskiego odkrywcę admirała Roggeveena, który odkrył wyspę w Niedzielę Wielkanocną.

Ryby stanowią ważny atut gospodarczy w regionie Pacyfiku. Płytsze wody przybrzeżne kontynentów oraz wyspy o bardziej umiarkowanym klimacie łowią śledzia, łososia, sardynki czy tuńczyka. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu i pół roku 60 % wszystkich złowionych ryb pochodziło bezpośrednio z Oceanu Spokojnego.

Wyspy Galapagos znajdują się w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Wyspy te słyną z różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na świecie.

Ocean Spokojny graniczy z 55 krajami, w tym: Kanada, Stany Zjednoczone, Chiny, Australia, Japonia czy Meksyk.

Ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane są z szelfu kontynentalnego w płytkich wodach u wybrzeży Nowej Zelandii i Australii.

Pacyfik jest nie tylko największym, ale i najgłębszym oceanem. Średnia głębokość wynosi około 3.800 metrów. Głębokość Challengera w wykopie Marina, który znajduje się na zachód od Filipin i na północ od Nowej Gwinei, jest najgłębszym punktem Oceanu Spokojnego z 10920 metrami głębokości. Jest ona najniższą częścią skorupy ziemskiej i powstała w wyniku zderzenia dwóch płyt tektonicznych.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się ogromna ilość odpadów morskich i zanieczyszczeń pochodzących od ludzi.

75% wulkanów na ziemi znajduje się w basenie Oceanu Spokojnego. Wulkany tworzą pierścień wokół basenu i dlatego nazywa się go pierścieniem ognia. Wiele trzęsień ziemi ma miejsce na tym obszarze z powodu aktywności wulkanicznej, a następnie płyta oceanu przemieszcza się również pod płytami tektonicznymi kontynentów. Tsunami, które powodują zniszczenia podczas uderzeń w ziemię, zdarzają się szczególnie na tym obszarze.

Na Oceanie Spokojnym znajduje się wiele pięknych grup wysp. Wyspy te tworzą archipelag. Największe kraje składające się głównie z archipelagów znajdujące się na Oceanie Spokojnym to Indonezja, Japonia, Filipiny i Nowa Zelandia. Indonezja jest największym na świecie państwem archipelagowym, posiadającym ponad 17 500 wysp.

Ciekawostki o Oceanie Spokojnym
4.4 (88.89%) 18 głosów