CiekawostkiEuropa

28 ciekawostki o Kalabrii we Włoszech

Kalabria we Włoszech

Nie ulega wątpliwości, że Włochy są jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla ludzi z całego świata.

Kalabria to wspaniała kraina z setkami kilometrów uderzającej linii brzegowej, wysokimi górami, malowniczymi wioskami, dziewiczymi plażami, lazurową wodą, ciepłym klimatem i pyszną kuchnią śródziemnomorską.

Jest to kawałek „prawdziwych” Włoch, przesiąkniętych tradycjami starego świata i jest idealnym miejscem na spędzenie autentycznych włoskich wakacji. Piękny region Kalabrii położony jest na „palcach” włoskiego buta. Mały półwysep graniczy od północy z regionem Basilicata, a od wschodu z Morzem Jońskim, a od zachodu z Morzem Tyrreńskim. Od Sycylii oddziela ją Cieśnina Mesyńska.

Urzekający krajobraz regionu, zarówno nadmorski, jak i śródlądowy, wypełniony jest skałami i górami wznoszącymi się od morza. Górzyste przyległe tereny pokrywają większą część Kalabrii i są pełne odległych wiosek, które przyciągają miłośników przyrody, którzy lubią zwiedzać nieskażone trzy parki narodowe regionu: Pollino na północy, Sila w centrum i Aspromonte na południu.

Kalabria, jedno z najszybciej rozwijających się miejsc turystycznych w południowej części Włoch, jest pięknym miejscem. W tym artykule przeczytasz fakty na temat Kalabrii, które pomogą Ci lepiej poznać ten region.

1. Stolicą Kalabrii jest Catanzaro, a cały region podzielony jest na inne regiony, w których ważnymi miastami są Cosenza, Crotone i Vibo Valentia.

2. Średnia temperatura w lecie w tym regionie wynosi około 26°C. Temperatura ta może jednak czasami wzrosnąć do około 35ºC.

3. Minimalna temperatura w zimie wynosi około 13°C. Jest to temperatura przybrzeżna. Temperatura ta spada wraz z przejściem do regionów górskich położonych dalej na kontynencie.

4. Regiony przybrzeżne nad Morzem Tyrreńskim są znane z obfitej produkcji różnych rodzajów owoców cytrusowych i gajów oliwnych.

5. Regiony Parghelia i Capo Vaticano produkują typową dla nich odmianę cebuli. Cebule te mają bardzo wyraźny smak, który jest w nich indukowany przez konstytucję ziemi, a także zaopatrzenia w wodę w regionie.

6. Zwierzęta takie jak jelenie i lisy występują w tym regionie dosyć często.

7. Historia i dzicz zostały zachowane w tym regionie, co czyni go wielkim hitem wśród turystów, zwłaszcza europejskich, którzy obecnie postrzegają ten region jako dobrą okazję do zakupu nieruchomości.

8. Drewno i ceramika to dwie formy rzeźby, której nieocenionym skarbem jest kultura kalabryjska.

9. Kalabria nie była w przeszłości regionem rozwiniętym gospodarczo, ale powoli ewoluuje w jedną z głównych stref rozwoju gospodarczego.

10. Calabria jest często nazywana „palcem Włoch”. Wynika to ze szczególnego kształtu, jaki ma masa lądowa Włoch. Wygląda na to, że tworzy on strukturę przypominającą buty, wyskakując z lądu i wkraczając w morze.

11. Ten „palec” oddziela Morze Tyrreńskie od Morza Jońskiego.

12. Temperatura ta może jednak czasami wzrosnąć do około 35ºC.

13. Minimalna temperatura w zimie wynosi około 13°C. Jest to temperatura przybrzeżna. Temperatura ta spada wraz z przejściem do regionów górskich położonych dalej na kontynencie.

14. Regiony przybrzeżne nad Morzem Tyrreńskim są znane z obfitej produkcji różnych rodzajów owoców cytrusowych i gajów oliwnych.

15. Regiony Parghelia i Capo Vaticano produkują typową dla nich odmianę cebuli. Cebule te mają bardzo wyraźny smak, który jest w nich indukowany przez konstytucję ziemi, a także zaopatrzenia w wodę w regionie.

16. Zwierzęta takie jak jelenie i lisy występują w tym regionie dosyć często.

17. Kalabria dołączyła do lig obszarów metropolitalnych Włoch, dzięki czemu jest na równi z Rzymem, Mediolanem, Wenecją itp.

18. Jeśli chodzi o topografię, Kalabria jest regionem, który szczyci się zarówno wspaniałym wybrzeżem, jak i fascynującymi pasmami górskimi.

19. Oficjalną walutą Kalabrii jest euro, które jest przeliczane z lira.

20. Kalabria jest jednym z najstarszych regionów we Włoszech, a pierwsze dowody na obecność człowieka sięgają 700 000 lat p.n.e.

21. Nazwa wywodzi się od łacińskiego Brutium.

22. Nazwa „Italia” faktycznie po raz pierwszy została nadana Kalabrii na cześć jej króla Italo.

23. Region zajmuje powierzchnię 15 080 km2 i zamieszkuje go około 2 mln osób.

24. Kalabria jest często nazywana Karaibami Europy ze względu na piękne plaże i ciepły klimat.

25. La Sila jest jednym z największych i najrozleglejszych lasów w Europie.

26. Kalabria produkuje jedną trzecią włoskiej oliwy z oliwek.

27. Cosenza zajmuje 44,1% powierzchni Kalabrii.

28. Kalabria zajmuje drugie miejsce po Sycylii pod względem produkcji pomarańczy i fig.