Ciekawostki

Rów Mariański – Ciekawostki i Informacje

Rów Mariański
źródło: NOAA / Kmusser / Wikipedia

Każdy ocean jest głęboki i tajemniczy na swój sposób. Ale w porównaniu z Rowem Mariańskim, niektóre części oceanu wyglądają jak płytki koniec jeziora. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o Rowie Mariańskim który znajduje się na Oceanie Spokojnym.

1. Najgłębsze miejsce w Rowie Mariańskim jest nazywane Głębią Challengera. Jest to najniżej położone zbadane miejsce na Ziemi. Wysokość n.p.m. wynosi -10971 metrów.

2. Rów ma kształt półksiężyca, czyli półkola.

3. Rów tworzy się w miejscu, gdzie dwie płyty tektoniczne skruszają się na sobie. Podczas powolnego zderzania się płyt, ich krawędzie przesuwają się w dół do kształtu litery V, tworząc dolinę, która nie ma sobie równych na naszej planecie.

4. Ciśnienie w Rowie Mariańskim jest 1000 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza.

5. Tylko trzy osoby kiedykolwiek dotarły do dna Rowu Mariańskiego: dwóch naukowców na pokładzie Triestu w 1960 roku i reżyser filmowy James Cameron w 2012 roku. Więcej osób było na księżycu niż w głębi Challengera.

6. Jest to miejsce tak obce, że do ostatnich dziesięcioleci naukowcy nie mieli prawie żadnego pojęcia, jakie formy życia mogą tam żyć. Zanurzając się głębiej niż 1000 metrów w oceanie, nie ma światła słonecznego, które mogłoby być źródłem życia. Temperatura wody często utrzymuje się na poziomie lekko powyżej zera. A jedzenie tutaj nie jest szczególnie obfite.

7. Gigantyczne ameby zostały odkryte w Rowie Mariańskim w 2011 roku przez naukowców z Scripps Institution of Oceanography. Te gigantyczne ameby osiągają 10 cm średnicy.

8. Głębia Challengera pochodzi od HMS Challenger II. Był to statek używany do badania i mierzenia Rowu Mariańskiego.

9. Dno oceanu w Rowie Mariańskim ma żółtawy kolor z powodu wszystkich rozkładających się roślin i zwierząt, szkieletów zwierząt i muszli, które tam stale opadają.

10. Głębia Challengera została osiągnięta czterokrotnie przez statki podwodne, a mianowicie przez załogową batyskaf Triest dnia 23 stycznia 1960 roku, bezzałogowe, zrobotyzowane sondy głębinowe Kaiko (japońskie) w 1995 roku i Nereus (amerykańskie) w 2009 roku oraz przez Jamesa Camerona w Deepsea Challenger 26 marca 2012 roku. Cameron był w stanie nakręcić film 3D na dnie wykopu.

11. Aby zmierzyć najgłębsze partie oceanu, naukowcy używają sondowania bombowego, techniki, w której trotyl jest wrzucany do okopów, a echo jest rejestrowane z łodzi, co pozwala naukowcom na oszacowanie głębokości.

12. Rów Mariański powstał w wyniku przesunięcia się skorupy ziemskiej, która tworzy dno oceanu.

13. James Cameron, reżyser filmu Titanic, zszedł do Rowu Mariańskiego na pokładzie Deepsea Challenger w 2012 roku, aby zebrać zdjęcia i okazy oraz dane naukowe.

14. Ciśnienie na dnie jest tak wysokie, że zmiażdży prawie każde stworzenie lub przedmiot stworzony przez człowieka, chyba że to zwierzę lub przedmiot zostanie zbudowane specjalnie, aby wytrzymać te ekstremalne warunki. Ale te obszary nie są pozbawione życia.

15. Na dnie wykopu słup wody powyżej wywiera ciśnienie 1086 barów (15750 psi), czyli ponad 1071 razy większe od standardowego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza. Przy tym ciśnieniu gęstość wody zwiększa się o 4,96%. Temperatura na dnie wynosi od 1 do 4 °C.

16. Rów Mariański został po raz pierwszy odkryty w 1875 roku podczas globalnej nawigacji okrężnej. Znaleziono go przy użyciu sprzętu sondy na HMS Challenger. Przedsięwzięcie to – wyprawa Challengera w latach 1872-1876 – było rewolucyjne w dziedzinie oceanografii. W tym czasie statek przebył prawie 70000 mil morskich, eksploatując i mapując w trakcie swojej podróży.