Ciekawostki

26 Interesujących Ciekawostek i Informacji o Mantach

ocean

Manty są bardzo inteligentne i są największymi płaszczkami na świecie. Te morskie stworzenia żyją w tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych wodach oceanicznych na całym świecie. Poznajcie fascynujące ciekawostki o mantach.

1. Przez dziesięciolecia naukowcy sądzili, że istnieje tylko jeden gatunek manty. W 2008 r. badacze odkryli, że w rzeczywistości istnieją dwa odrębne gatunki: manta rafowa, która ma tendencję do życia wzdłuż wybrzeży w rejonie Indo-Pacyfiku, oraz manta olbrzymia, która żyje we wszystkich głównych oceanach świata, spędzając większość życia z dala od lądu.

2. Optymalne pH dla manty wynosi pomiędzy 6,0 a 9,0.

3. Mimo, że manty żyją co najmniej 40 lat, niewiele wiadomo o ich wzroście i rozwoju.

4. Jest również nazywana diabłem morskim.

5. Olbrzymie manty żyją samotnie lub w małych grupach, zazwyczaj gromadząc się na żer. Są uważane za drapieżniki i polują głęboko pod powierzchnią morza.

6. Informacje na temat globalnego rozkładu populacji manty nie są dostępne ze względu na ich rozległe migracje. Dla lokalnych populacji mant szacuje się, że jest ich 300-1500, a te dane są dostępne tylko dzięki dobrze prowadzonym bazom danych.

akwarium

7. Manta i Mobula są często mylone, ale w rzeczywistości są to dwa różne gatunki.

8. Ich plamy są jak odciski palców. Podobnie jak rekiny lamparcie, manty mogą być indywidualnie identyfikowane przez plamy po spodniej stronie ich ciała.

9. Manty rodzą małe mniej więcej co drugi rok. Jest to stosunkowo powolne tempo reprodukcji.

10. Ryby te składają regularne wizyty w „stacjach czyszczących” – miejscach na rafie koralowej, gdzie zwierzęta morskie udają się do czyszczenia przez mniejsze stworzenia – gdzie pozostają nieruchomo przez kilka minut, podczas gdy ryby czyszczące usuwają pasożyty i martwy naskórek. Wiele osobników manty powraca do tych samych stacji w kółko.

11. Manty występują na ogół w ciepłych wodach na całej planecie. Można je również znaleźć w umiarkowanych wodach południowej Kalifornii i Rhode Island w Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii.Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała manty za „wrażliwe” w 2011 roku.

nurkowanie nocą

12. Manty nie są niebezpieczne. Zazwyczaj są bardzo ciekawskie i pływają wokół nurków.

13. Słowo „manta” jest rzeczywiście hiszpańskim słowem „koc” lub „płaszcz”.

14. Od 2011 roku manty są chronione na wodach międzynarodowych przez Konwencję o gatunkach wędrownych, międzynarodowy traktat, który chroni migrujące dzikie zwierzęta. Ponadto kilka krajów, w tym Ekwador, Peru, Meksyk, Filipiny i Nowa Zelandia, wprowadziło zakazy połowów mant.

15. Manty nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Są to spokojne i delikatne zwierzęta, które nie przejawiają żadnych agresywnych zachowań i nie są drapieżne z natury. Te łagodne olbrzymy suną przez ocean na swoich masywnych skrzydłach żywiąc się mikroskopijnym planktonem znajdującym się przy powierzchni wody.

diabeł morski

16. Ryby te mają największy stosunek mózgu do wielkości spośród wszystkich ryb zimnokrwistych. Badania wykazały, że manty mogą rozpoznawać się w lustrze, co świadczy o wysokich funkcjach poznawczych, wykazywanych również przez delfiny, naczelne czy słonie.

17. Samice osiąga dojrzałość płciową w wieku około 8 do 10 lat i mają tendencję do rodzenia raz na kilka lat, zwykle do jednego młodego, lub sporadycznie dwa.

18. Manty osiągają prędkość podczas ucieczki do 24 km na godzinę.

19. Podczas gdy płaszczki wolą kopać przez piaszczyste dno morskie, manty uwielbiają rejsy po otwartych oceanach w obszarach tropikalnych i subtropikalnych i tylko zbliżają się do dna morskiego, aby się oczyścić. W rzeczywistości, manty muszą stale pływać, aby pozostać przy życiu. Pływanie do przodu spłukuje wodę z ich skrzeli.

20. Olbrzymia manta jest największą płaszczką i jedną z największych ryb na świecie. Osiągając szerokość do 8,8 m, manty są znacznie większe niż jakikolwiek inny gatunek płaszczki.

21. Manty mogą żyć nawet przez 50 lat.

22. Olbrzymie manty czasami robią salta (beczki) podczas karmienia, aby zmaksymalizować ich spożycie jedzenia.

manta

23. Manty często były zauważane wyskakujące z wody. Ale powody tego zachowania są nadal tajemnicą dla naukowców. Niektóre teorie przypisały to zachowanie do rytuałów godowych, komunikacji i usuwania pasożytów.

24. W 2014 roku Indonezja, będąca domem dla największego na świecie połowu manty, zakazała połowów i handlu tymi stworzeniami, wskazując na znacznie bardziej lukratywny powód utrzymywania ich przy życiu: turystykę. Pływanie z płaszczkami generuje tak duże przychody dla lokalnych gospodarek, że jedna płaszczka w turystycznym akwarium może wygenerować nawet kilka milionów złotych przychodu za życia – a martwa jest warta tylko 2000 złotychw.

25. Manty mają niefunkcjonujący kręgosłup ogonowy i 300 bezużytecznych małych zębów, co czyni je całkowicie nieszkodliwymi dla ludzi.

26. Dopiero zaczynamy w pełni rozumieć kluczową rolę, jaką te łagodne olbrzymy odgrywają w ekosystemach raf koralowych. Ostatnie badania przeprowadzone wykazały, że manty regularnie podróżują pomiędzy rafami koralowymi a głębinami oceanu, gdzie żywią się określonym rodzajem planktonu. Kiedy wracają na rafę, ich nawóz działają jak nawóz, dostarczając koralowcom składników odżywczych, których nie ma w otaczających je obszarach. Pomaga to koralowcom rosnąć i może odgrywać rolę w utrzymaniu zdrowych raf koralowych.