Ciekawostki

15 Ciekawostek dla Rodziców Dzieci w Wieku Przedszkolnym

dzieci

U każdego rodzica następuje taki czas kiedy nasze ukochane dziecko idzie do przedszkola. Jest to zazwyczaj bardzo trudny okres zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Same początki bywają dość toporne i owiane ogromnym stresem.

Lecz kiedy nasze dziecko przekracza próg przedszkola wiedz, że w waszym życiu zaszły już poważne zmiany, dzięki temu, że wasz maluch zacznie przebywać z rówieśnikami uwypuklą mu się predyspozycje zarówno te na plus jak i te, które trzeba będzie skorygować w następnych etapach rozwoju. Najważniejszą rzeczą w tym okresie dla was, będzie spokój i przede wszystkim wiedza na temat swojego dziecka.

1. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko chętnie chodziło do przedszkola, musisz odpowiednio wcześnie pomóc mu w procesie adaptacji. Musi ono poznać dokładnie miejsce, w którym codziennie będzie spędzało 80% swojego czasu, zatem spotkania adaptacyjne powinny być zrealizowane jak najszybciej.

2. Przy wychowaniu dziecka niezmiernie ważny jest zdrowy rozsądek, czyli realne spojrzenie na to co dziecko może, a na to co kompletnie nie. Dziecko powinno wiedzieć, których barier nie przekraczać. Naukę dobrych manier powinno dostawać już od najmłodszych lat.

3. Jeśli pragniesz, żeby Twoje dziecko z przyjemnością sięgało po książki, koniecznie musisz je do tego zachęcić. Kiedy Twój maluch zobaczy, że siedzisz z książką w ręku z pewnością się tym zainteresuje, gdy tak będzie zabierz się za regularne czytanie Twojemu dziecku.

4. Gdy Twój maluch ciągle się nudzi, musisz znaleźć mu koniecznie jakieś zajęcie, super pomysłem na spędzanie czasu dla przedszkolaka jest kolorowanie, kolorowanek. Wtedy z pewnością Twoje dziecko zajmie się nowym zadaniem, a przy tym rozwinie zdolności manualne.

5. Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko jest nadpobudliwe może to być zespół ADHD. Należy wybrać się z dzieckiem do specjalistycznej poradni. Tam dowiesz się dokładnie czym charakteryzuje się ten zespół i dostaniesz wytyczne jak zająć czas takiemu maluchowi, by się nie nudził.

6. Zapewne wiele razy próbowałeś metodę kija i marchewki. Jednak nie zawsze Twoje działania wychodziły jak należy. Pamiętaj o tym, że dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj są uparte i uwielbiają stawiać na swoim, dlatego często cierpliwość będzie kluczem do wszystkiego.

7. Gdy często wyjeżdżacie razem z dzieckiem, ale często jest tak, że po jakimś czasie wasz maluch się nudzi, pomyśl o tym w co lubi się bawić najczęściej, gdy masz takie możliwości przekształć tą grę w możliwą do wykonania w samochodzie.

8. Czytaliście wiele artykułów o telewizji i jej szkodliwemu działaniu na dzieci, jest w tym oczywiście prawda, ale pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Jeśli dziecko jest grzeczne i zachowuje się należycie, oglądnięcie ulubionej bajki nie będzie zbrodnią. Wyznaczaj bariery lecz nie generalizuj wszystkiego pod jedną linijkę.

9. Twój przedszkolak wykazuje duże chęci nauki języków obcych, zapisz go na angielski w przedszkolu. Jeśli od najmłodszych lat zacznie uczyć się języków, w późniejszym etapie będzie to dla niego mniej stresujące i trudne.

10. Czy Twoje dziecko wykazuje zdolności muzyczne? Pamiętaj, że w okresie wczesnoszkolnym i przedszkolnym jest najłatwiej nauczyć się zasad muzyki i podstaw gry na instrumencie. Oczywiście na piedestale powinny być chęci Twojego malucha i oczywiście przyjemność z tego co robi. Nic na siłę.

11. Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój malucha, już badania pokazują, ze dziecko będąc jeszcze w brzuchu mamy rozpoznaje często słuchane przez mamę dźwięki, reaguje kopiąc bądź przewracając się w brzuszku.

12. Sporty dla całej rodziny to idealny moment by być jeszcze bliżej swojego dziecka, pamiętaj, że im więcej poświęcasz mu czasu tym Twoje dziecko jest bardziej otwarte i szczęśliwsze.

13. Kino czy Teatr? To pytanie jest ciężkie, ponieważ wszystko zależy od tego co Twoje dziecko lub bardziej, animowane bajki w kinie, czy występy kukiełek w teatrze. Na pewno powinieneś rozdzielić jedno i drugie.

14. Kontakt z innymi dziećmi równa się choroba, jeszcze jeśli Twój maluszek po raz pierwszy idzie do przedszkola, wiedz, że na pewno prędzej czy później złapie katar bądź coś innego. Jest to zupełnie normalne gdyż w przedszkolu kotłuje się bardzo dużo zarazków, których nie jesteśmy w stanie uniknąć.

15. Zaproszenie na urodziny innego przedszkolaka zdarza się nagminnie, im więcej gości tym lepiej. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z faktu iż odpowiedni prezent dla dziecka w tym wieku to powinna być podstawa. Przede wszystkim nie należy ulegać dziwnym prośbą i poleceniom zakupu konkretnej rzeczy ze strony dziecka. Maluchy w wieku od 4-6 lat miewają bardzo bujną wyobraźnię.