Ciekawostki

Tygrys Jawajski ­čÉů Ciekawostki, fakty oraz informacje

Tygrys Jawajski
źródło: Andries Hoogerwerf / Wikipedia

1. Tygrys jawajski jest zwierzęciem wymarłym. Należał do podgatunku tygrysa indonezyjskiego.

2. Zwierzęta te zamieszkiwały Jawę do lat 80- tych XX wieku.

3. Uważano je za szkodniki. Wycinka lasów pod uprawy i liczne polowania na tygrysy jawajskie, spowodowały spadek populacji i przyczyniły się do wymarcia.

4. Zakładanie masowych plantacji kauczuku, drewna tekowego i kawy, sprawiły, że kotowate były wypierane z dawnych terenów łowieckich.

5. By┼é wi─Ökszy od tygrysa balijskiego. Wzrostem i mas─ů dor├│wnywa┼é tygrysom sumatrza┼äskim.

6. Samce wa┼╝y┼éy oko┼éo 140 kilogram├│w. Ich d┼éugo┼Ť─ç cia┼éa wynosi┼éa w przybli┼╝eniu 245 cm. Samice wa┼╝y┼éy do 215 kilogram├│w. 7.Charakterystyczn─ů cech─ů by┼é d┼éugi i w─ůski nos.

7. 18.Tygrys z Jawy jest wpisany w tamtejsz─ů kultur─Ö. Istnieje wiele legend i ba┼Ťni, kt├│rych bohaterami s─ů tygrysy. Do dzi┼Ť legendy przekazuje si─Ö ustnie z pokolenia na pokolenie.

8. M┼éode rodzi┼éy si─Ö ┼Ťlepe i bezbronne. Wiele z nich umiera┼éo zaraz po porodzie.

9. Poprzez dzia┼éalno┼Ť─ç cz┼éowieka w 1940 roku, tygrysy z Jawy wycofa┼éy si─Ö na obszary g├│rskie.

10. W latach 70- tych można je było spotkać w okolicach Mount Betiri.

11. W 1992 roku WWF umie┼Ťci┼éa kamery na obszarach Parku Narodowego Meru Betiri. Niestety, nie uda┼éo si─Ö zaobserwowa─ç ┼╝adnego tygrysa.

12. W 1999 roku ponowiono próby odnalezienie tygrysa z Jawy. Projekt Sumatran Tiger również skończył się fiaskiem.

13. W 2008 roku odnaleziono cia┼éo kobiety, kt├│ra rzekomo zmar┼éa na skutek ataku tygrysa. Plotki na temat kr─ů┼╝─ůcych w pobli┼╝u tygrys├│w jawajskich wzbudza┼éy panik─Ö miejscowych. Co jaki┼Ť czas pojawia┼éy si─Ö plotki, jakoby widziano pojedyncze osobniki.

14. Jawajczycy nazywali rodzimego tygrysa ,,panem”. Czuli przed nim respekt i l─Ök. Nie przeszkodzi┼éo im to jednak polowa─ç na te zwierz─Öta. Sk├│ra tygrysa z Jawy by┼éa ch─Ötnie kupowana i mo┼╝na by┼éo za ni─ů uzyska─ç poka┼║n─ů got├│wk─Ö.

15. Ludzkie zachowanie mog┼éo sprawi─ç, ┼╝e tygrysy czu┼éy si─Ö zagro┼╝one. Cz─Öste ataki na ludzi nie by┼éy rzadko┼Ťci─ů. Zwierz─Öta te polowa┼éy z zasadzki, przegryzaj─ůc krta┼ä ofiary.

16. Prowadziły nocny tryb życia.

17. Chętnie przebywały w pobliżu zbiorników wodnych, podobnie jak inne dzikie tygrysy.