Ciekawostki

Tygrys Jawajski 🐅 Ciekawostki, fakty oraz informacje

Tygrys Jawajski
źródło: Andries Hoogerwerf / Wikipedia

1. Tygrys jawajski jest zwierzęciem wymarłym. Należał do podgatunku tygrysa indonezyjskiego.

2. Zwierzęta te zamieszkiwały Jawę do lat 80- tych XX wieku.

3. Uważano je za szkodniki. Wycinka lasów pod uprawy i liczne polowania na tygrysy jawajskie, spowodowały spadek populacji i przyczyniły się do wymarcia.

4. Zakładanie masowych plantacji kauczuku, drewna tekowego i kawy, sprawiły, że kotowate były wypierane z dawnych terenów łowieckich.

5. Był większy od tygrysa balijskiego. Wzrostem i masą dorównywał tygrysom sumatrzańskim.

6. Samce ważyły około 140 kilogramów. Ich długość ciała wynosiła w przybliżeniu 245 cm. Samice ważyły do 215 kilogramów. 7.Charakterystyczną cechą był długi i wąski nos.

7. 18.Tygrys z Jawy jest wpisany w tamtejszą kulturę. Istnieje wiele legend i baśni, których bohaterami są tygrysy. Do dziś legendy przekazuje się ustnie z pokolenia na pokolenie.

8. Młode rodziły się ślepe i bezbronne. Wiele z nich umierało zaraz po porodzie.

9. Poprzez działalność człowieka w 1940 roku, tygrysy z Jawy wycofały się na obszary górskie.

10. W latach 70- tych można je było spotkać w okolicach Mount Betiri.

11. W 1992 roku WWF umieściła kamery na obszarach Parku Narodowego Meru Betiri. Niestety, nie udało się zaobserwować żadnego tygrysa.

12. W 1999 roku ponowiono próby odnalezienie tygrysa z Jawy. Projekt Sumatran Tiger również skończył się fiaskiem.

13. W 2008 roku odnaleziono ciało kobiety, która rzekomo zmarła na skutek ataku tygrysa. Plotki na temat krążących w pobliżu tygrysów jawajskich wzbudzały panikę miejscowych. Co jakiś czas pojawiały się plotki, jakoby widziano pojedyncze osobniki.

14. Jawajczycy nazywali rodzimego tygrysa ,,panem”. Czuli przed nim respekt i lęk. Nie przeszkodziło im to jednak polować na te zwierzęta. Skóra tygrysa z Jawy była chętnie kupowana i można było za nią uzyskać pokaźną gotówkę.

15. Ludzkie zachowanie mogło sprawić, że tygrysy czuły się zagrożone. Częste ataki na ludzi nie były rzadkością. Zwierzęta te polowały z zasadzki, przegryzając krtań ofiary.

16. Prowadziły nocny tryb życia.

17. Chętnie przebywały w pobliżu zbiorników wodnych, podobnie jak inne dzikie tygrysy.