Ciekawostki

Mamuty – 10 informacji i ciekawostek o mamutach

mamut

Mamuty to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt prehistorycznych. Wokół nich urosło wiele mitów. Czy mamuty w rzeczywistości były tak ogromne? Kiedy wyginęły te wspaniałe stworzenia? I w końcu – gdzie dziś możemy na własne oczy przekonać się, jak wyglądały? Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat mamutów które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Zdecydowana większość mamutów nie była pokryta sierścią. Wyjątkiem był mamut włochaty – gatunek popularnie pokazywany w filmach i animacjach oraz ten, który powszechnie występował na terenie Europy i Azji.

2. Mamuty żyły w plejstocenie – epoce, w której duża część Afryki, Europy i Azji zamieszkiwana była przez człowieka. Te duże zwierzęta często padały ofiarą ludzi, dla których stanowiły ważne źródło wartościowego pożywienia oraz skór, wykorzystywanych do wytwarzania odzienia.

3. Największym gatunkiem mamutów był mamut stepowy, który w kłębie mógł osiągać wysokość nawet 5 metrów. Zdecydowana większość gatunków była jednak znacznie mniejsza i osiągała wielkość dzisiejszych słoni.

4. Ostatnie, karłowate odmiany mamutów żyły jeszcze 4 tysiące lat temu na wyspie Wrangla. Z kontynentalnej części Europy zwierzęta te zniknęły jednak znacznie wcześniej, głównie za sprawą działalności człowieka.

5. Do dziś naukowy znajdują pozostałości dobrze zachowanych szczątek mamutów, w szczególności na obszarze tzw. wiecznej zmarzliny. Są to tereny na dalekiej północy, gdzie śnieg i lód nigdy nie topnieją. Dzięki tak niskim temperaturą do dziś można odkrywać szczątki zwierząt pokrytych skórą i futrem.

6. Mamuty były zwierzętami w pełni roślinożernymi. Żywiły się pędami, gałązkami i liśćmi drzew iglastych i liściastych.

7. Dawni mieszkańcy Syberii zwani Chantami wierzyli, że mamuty są duchami lub bóstwami wodnymi.

8. Jedyny w Polsce kompletny szkielet mamuta można podziwiać w warszawskim Muzeum Instytutu Geologicznego. Szczątki mamutów znajdują się też w Muzeum w Kwidzynie oraz w Muzeum Ziemi w Warszawie.

9. Najpopularniejszy gatunek mamuta (mamut włochaty) miał wyjątkowo zjawiskowe owłosienie. Długość pojedynczych włosów mogła dochodzić nawet do 50cm.

10. Mamuty są najczęściej przedstawianymi ssakami prehistorycznymi w filmach i animacjach telewizyjnych. Szczególnie znane są z produkcji „Epoka Lodowcowa” – animacji, która wyprodukowana została w 2002 roku i do dziś stanowi jedną z ulubionych kreskówek młodego pokolenia.