Ciekawostki

10 Ciekawostek o Witaminach

owoce pełne witamin

Witaminy to związki chemiczne o różnej budowie, które są niezbędne do funkcjonowania organizmów żywych.

Mogą mieć naturalne pochodzenie, wówczas znajdują się w żywności, albo być produkowane w laboratoriach. Co warto o nich wiedzieć?

Poniżej znajduje się dziesięć ciekawostek na temat witamin.

1. Owoce i warzywa

Istotnym źródłem witamin są owoce i warzywa. Warto jednak pamiętać o tym, że spadek zawartości witamin w nich zaczyna się już w momencie ich zebrania. Dlatego warto wybierać produkty lokalne.

2. Witamina E

Nawet do 30 procent populacji ma alergię na witaminę E. Jeśli przyjmowanie suplementów, które zawierają jej duże stężenie, skutkuje reakcją alergiczną, konieczna jest wizyta u lekarza. Będzie on w stanie dostosować odpowiednią dietę tak, aby organizmowi niczego nie brakowało.

3. Witamina A

W wątrobie niedźwiedzia polarnego znajduje się tyle witaminy A, że zjedzenie posiłku z tego organu mogłoby zabić człowieka. Eskimosi głęboko zakopują wątrobę niedźwiedzi polarnych po ich śmierci, aby inne zwierzęta się nie zatruły.

4. Witamina C

Witamina C najczęściej kojarzy się nam z cytrusami. Okazuje się jednak, że istnieją produkty, które mają jej znacznie więcej. Są nimi na przykład papryczki chilli.

5. Witamina B1

Witamina B1 była pierwszą odkrytą witaminą. Odkrycia dokonał w 1913 roku polski biochemik, Kazimierz Funk.

6. Podział witamin

Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach oraz na rozpuszczalne w wodzie. Do pierwszej grupy zaliczają się witaminy A, D, E i K, a do drugiej witaminy B i C.

7. Witamina D

Brak witaminy D może skutkować wypadaniem zębów, silnym osłabieniem mięśni oraz powiększeniem stawów. To również brak tego związku odpowiada za krzywicę u dzieci oraz osteomalację u dorosłych. Choroba ta polega na zmniejszeniu gęstości kości.

8. Ssaki

Jeśli chodzi o ssaki, to ludzi znajdują się w zdecydowanej mniejszości gatunków, których organizm sam nie wytwarza witaminy C. Należą do nich również niektóre małpy, nietoperze i świnki morskie. Dlatego tak ważne jest, aby człowiek dostarczał sobie odpowiednią ilość witaminy C w pożywieniu.

9. Niedobór

Klasycznym objawem niedoboru witaminy A jest tak zwana kurza ślepota. Objawia się ona utratą lub częściową utratą wzroku po zmierzchu, która powtarza się regularnie i za każdym razem kończy odzyskaniem wzroku nad ranem. Znano ją już w starożytności, a w XX wieku cierpiało na nią sporo więźniów obozów koncentracyjnych, którzy cierpieli na awitaminozę.

10. Witamina K

Witamina K jest produkowana między innymi przez bakterie jelitowe. Dlatego też na jej niedobór najczęściej cierpią osoby przyjmujące antybiotyk lub noworodki, których flora jelitowa nie produkuje jeszcze wystarczającej ilości witaminy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *