Ciekawostki

26 ciekawostek na temat Krzysztofa Kolumba

Ciekawostki Krzysztof Kolumb

Podczas gdy w 1492 roku „przepłynął błękit oceanu”, biografia Krzysztofa Kolumba jest wypełniona niejasnymi faktami i historycznymi dziwactwami. Wiele osób nadal uważa, że Kolumb wyruszył z Hiszpanii, aby udowodnić, że Ziemia jest okrągła – ale wiemy, że tak nie było.

Zobacz też -> Ameryka Północna ciekawostki dla dzieci

Oto ciekawostki i fakty na temat Kolumba, o których większość ludzi nie wie.

Krzysztof Kolumb
Portret Krzysztofa Kolumba namalowany przez Sebastiano del Piombo

1. Krzysztof Kolumb urodził się w Genui we Włoszech w 1451 roku, chociaż dokładne miejsce jego urodzenia nie jest znane.

2. Zmarł 20 maja 1506 roku w Valladolid i spoczął najpierw tam, a trzy lata później w Sewilli.

3. Nawet po śmierci Kolumb nadal płynął Atlantykiem. Chciał być pochowany w Ameryce, więc w 1537 roku trumna ze zwłokami Kolumba trafiła do katedry w Santo Domingo na Dominikanie.

4. Jego ojciec był tkaczem.

5. Nie był też prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem, który przekroczył Ocean Atlantycki. Około 500 lat wcześniej, Norse Viking Leif Eriksson przypuszczalnie wylądował w dzisiejszej Nowej Fundlandii, około 1000 r. n.e.

6. Trzy kraje odmówiły wsparcia podróży Kolumba.

7. Nina i Pinta nie były faktycznymi nazwami dwóch z trzech okrętów Kolumba.

8. Santa Maria zatonęła w historycznej podróży Kolumba.

9. Kolumb miał dwóch synów z dwoma kobietami. Diego (1480-1526) i Fernando (1488-1539).

10. Odbył cztery podróże do Nowego Świata.

11. Wrócił do Hiszpanii w 1500 roku.

12. Kolumb zakłócił całą gospodarkę trzech kontynentów. Choroby postkolumbijskie zabiły 3-5 milionów ludzi w ciągu kolejnych 50 lat po jego przybyciu do Nowego Świata. Dodatkowo, spopularyzowało się niewolnictwo afrykańskie.

13. Kolumb nie szukał nowego świata. Szukał szybszego przejścia do Azji, które nie wiązałoby się z przekroczeniem Jedwabnego Szlaku, który został zamknięty z powodu upadku Konstantynopola w 1453 roku.

14. Do 1790 r. spadkobiercy Kolumba i monarchii hiszpańskiej spierali się w sądzie.

15. Kolumb nie udowadniał, że ziemia jest okrągła.

16. Matką Kolumba była Susanna Fontanarossa, córka kupca.

17. Krzysztof Kolumb po raz pierwszy wylądował w pobliżu wybrzeża tego, co dziś znane jest jako Watling Island na Bahamach. Chociaż myślał, że znajduje się w pobliżu Chin, Japonii i Indii, w rzeczywistości był oddalony o ponad 13000km od tych miejsc.

18. Wielu historyków zauważa, że Viking Leif Eriksson odkrył Amerykę przed Kolumbem.

19. Miał trzech braci: Bartolomeo, Giovanniego Pellegrino, Giacomo i siostrę, Bianchinettę. Krzysztof był najstarszy.

20. Rodzina Krzysztofa Kolumba należała w średniowieczu do klasy średniej. Większość ludzi była bardzo biedna (wiejscy chłopi). Nieliczni byli bardzo bogaci (szlachta).

21. Kiedy Kolumb miał 14 lat, opuścił szkołę i warsztat swojego ojca, aby uczyć się u kupca na statku handlowym.

22. Kiedy miał 19 lat, w 1470 r., Kolumb odbył swój pierwszy długi rejs jednym z okrętów swego pracodawcy na wyspę Chios na Morzu Egejskim. Podczas tej  i następnej podróży  Chios w 1475 roku nauczył się żeglować i sterować statkiem na wodach otwartych.

23. Kolumb po raz pierwszy wylądował na Bahamach. Wszystkie wyspy Karaibów – w tym Bahamy, Haiti, Republika Dominikańska i Kuba – zostały zasiedlone przez grupę pokojowo nastawionych ludzi o nazwie Tainos.

24. Kiedy wylądował on w Nowym Świecie, wierzył, że dotarł do Indii. Myślał, że ludzie, których spotkał to Indianie. Chociaż od tego czasu minęło już ponad 500 lat, rdzenni mieszkańcy obu Ameryk są nadal często określani mianem „Indian”.

25. Kolumb często mówił o swoim pragnieniu szerzenia chrześcijaństwa w kulturach pogańskich co
było popularną ideą w tamtych czasach. Nawracanie ludzi oznaczało jednak również, że rządy europejskie mogły je kontrolować.

26. W czasach Kolumba większość ludzi uważała, że świat składa się głównie z jednego olbrzymiego lądu składającego się z Europy, Azji i Afryki – głównie dlatego, że są to jedyne kontynenty wymienione w Biblii. Otaczał je jeden ogromny zbiornik wodny, który nazwali Morzem Oceanicznym.

Czytaj dalej: Najwięksi odkrywcy i ich odkrycia

krzysztof kolumb