Ciekawostki

10 Zaskakujących Informacji i Ciekawostek o Żabach Dla Dzieci

żaba

Żaby to niewielkie płazy, które zamieszkują większość kuli ziemskiej. Wśród wielu gatunków żab, niektóre wyróżniają się rozmiarami, umiejętnościami, budową ciała i wyjątkowym ubarwieniem. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek i ważnych informacji o żabach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Największym gatunkiem żab jest goliat płochliwy. Mogą one osiągać wielkość nawet 30cm i wagę aż 3 kilogramów. Zamieszkują jedynie dwa afrykańskie państwa: Gwineę Równikową i Kamerun.

2. Rzekotki to rodzaj żab, które prowadzą nadrzewny tryb życia. Występują głównie w tropikalnych latach Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Australii, mniejszą liczbę gatunków można spotkać w Azji, Afryce i Europie.

3. Niektóre żaby potrafią zmieniać swój kolor w zależności od nastroju lub w momencie wyczucia zagrożenia.

4. Żaby żywią się głównie owadami. Polują na nie przy pomocy długiego, lepkiego języka, który z dużą prędkością wysuwa się jamy gębowej płaza i w mgnieniu oka atakuje przelatującego owada.

5. Wyjątkowym gatunkiem żab jest szklana żabka – niewielki płaz, który osiąga zaledwie 3cm długość. Jego cechą charakterystyczną jest posiadanie przezroczystej skóry i mięśni, dzięki czemu znakomicie widać organy wewnętrzne żabki. Brak zabarwienia pozwala również na wtopienie się w otoczenie, co jest świetną ochroną przed drapieżnikami.

6. Ropuchy i żaby należą do tego samego podrzędu. W przeciwieństwie do żab, ropuchy wydzielają jad oraz posiadają inną budowę głowy oraz chropowatą skórę. Największą ropuchą jest amerykańska aga – rekordzista z tego gatunku ważył ponad 2,3kg.

7. Żaby nie występują w zbiornikach wodnych o słonej wodzie. Zamieszkują słodkowodne jeziora i rzeki, niektóre gatunki większość czasu spędzają na lądzie.

8. Nogolotka jawajska nie bez powodu zwana jest żabą latającą. Żyje ona na wysokich gałęziach drzew w lasach tropikalnych, między którymi przemieszcza się w powietrzu. Umożliwiają jej to zwoje skóry między łapami, dzięki którym może przelecieć jednorazowo nawet 20 metrów.

9. Niektóre żaby mają wyjątkowo jaskrawe ubarwienie. To właśnie te najbardziej kolorowe płazy często wydzielają silnie trujące toksyny, które mają na celu odstraszenie drapieżników.

10. Żaby wchłaniają wodę przez skórę. Ta wyjątkowa cecha sprawia, że mimo często lądowego środowiska życia, wcale nie piją wody.