Ciekawostki

10 ciekawostek o krajach anglojęzcznych

flaga amerykańska

Na co dzień kraje anglojęzyczne kojarzą nam się przede wszystkim z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Australią, ale w rzeczywistości język ten jest głównym językiem w wielu innych państwach.

Jakie ciekawostki warto o nich poznać?

1. William Szekspir, angielski poeta i dramaturg, jest najsłynniejszym Anglikiem w historii, a język angielski zawdzięcza mu aż tysiąc nowych słów, które po raz pierwszy pojawiły się na kartach jego dramatów i komedii.

2. Stany Zjednoczone nie posiadają języka urzędowego, chociaż niektóre stany uznały angielski za swój oficjalny język.

3. Język angielski jest urzędowym językiem przestrzeni powietrznej, a to oznacza, że personel lotniczy oraz obsługa lotnisk muszą porozumiewać się w tym języku.

4. Najważniejszym świętem w Stanach Zjednoczonych jest Dzień Niepodległości, który obchodzony jest 4 lipca. To właśnie tego dnia w 1776 roku Ameryka wywalczyła niezależność od Wielkiej Brytanii.

5. W Anglii ścisłym zakazem jest objęte umieranie na terenie parlamentu. Choć przepis ten budzi raczej rozbawienie, rzeczywiście istnieje. Chodzi o to, że osoba, której zdarzyłoby się umrzeć na terenie parlamentu, musiałaby mieć pogrzeb zorganizowany przez państwo.

6. Irlandczycy zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem wypijanej herbaty. Anglicy, słynący z „five o clock” znajdują się dopiero na drugim miejscu.

7. Nowa Zelandia słynie z pięknych krajobrazów, które stały się naturalną scenografią dla wszystkich części „Władcy Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona. Znajduje się tam nawet udostępniony dla turystów Hobbiton, gdzie można podziwiać charakterystyczne domki hobbitów.

8. Owocem narodowym Nowej Zelandii jest kiwi, które jest też najczęściej spożywanym na wyspach owocem. Stanowi ono dodatek do wielu deserów oraz napojów i jest tam owocem tak powszechnym, jak w Polsce jabłka.

9. Kanada nie ma własnego króla, a za głowę państwa uznaje się monarchę brytyjskiego. Aktualnie królem Kanady jest więc Karol III.

10. W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe, a mianowicie angielski i francuski. W prowincjach takich jak Quebec dzieci od początku uczą się porozumiewać w tych dwóch językach.