Ciekawostki

Ciekawostki o Okoniach

ryba okoń

Okoń jest gatunkiem drapieżnika z rodziny okoniowatych, który występuje niemal w całej Europie oraz Azji i Australii. Ryby te mają około sześćdziesięciu centymetrów długości, ważą około pięciu kilogramów i są jedną z najczęściej jedzonych ryb na świecie.

1. Okonie w młodym wieku żywią się planktonem i ikrą innych ryb, a wraz z wiekiem zaczynają jeść skorupiaki. Wschód i zachód słońca to ulubione pory okoni na żer.

2. W nocy okonie zapadają w głęboki sen. W tym czasie ryby opierają się płetwami brzusznymi i płetwą ogonową o dno zbiornika wodnego. Ich płetwa grzbietowa zostaje na ten czas zwinięta, a sen jest tak głęboki, że nawet strumień mocnego światła nie obudzi wówczas okoni.

3. Młode okonie są niemal przezroczyste o zielonkawym odcieniu, a dopiero po jakimś czasie ich łuski zmieniają kolor na ciemną zieleń z czarnymi pasami, podczas gdy ich płetwy nabierają koloru czerwonego.

4. Od marca do czerwca okonie składają ikrę, która składa się z około trzystu tysięcy jajeczek. Zostają one umieszczane na kamieniach i innych przeszkodach, które okonie znajdą na dnie swojego zbiornika wodnego. Po nieco ponad dwudziestu dniach z jaj wylęgają się małe rybki.

5. Labraks to inna nazwa okonia morskiego. Jest ro ryba, która zdobywa coraz większą popularność w kuchni, ponieważ jej mięso jest białym odpowiednikiem delikatnego łososia, natomiast ryby te są lepszego gatunku niż łosoś i zawierają mniej szkodliwych elementów takich, jak zanieczyszczenia ze zbiorników, w których hodowane są łososie.

6. Młode okonie najczęściej pływają ławicami i zdecydowanie można je nazwać zwierzętami stadnymi. Na kolejnym etapie życia dojrzałe okonie żyją w mniejszych grupach, natomiast ostatecznie wolą żyć samotnie lub w bardzo małym towarzystwie.

7. Okoń jest źródłem białka i tych aminokwasów, których ludzki organizm sam nie potrafi wyprodukować. Nie jest rybą tłustą, ale te tłuszcze, które posiada, są i tak bardzo zdrowe. Nie powinny go jednak jadać dzieci i kobiety w ciąży, ponieważ mogą w nim pozostawać związki rtęci, które źle wpłyną na rozwój płodu i dziecka.

8. Okonie potrafią dostosować się do warunków panujących w danych zbiornikach wodnych, dlatego występują we wszystkich typach jezior, w przybrzeżnych częściach mórz i niemal we wszystkich rzekach, z wyjątkiem wód górskich.

9. Okoń nilowy występuje powszechnie niemal w całej Afryce, z wyjątkiem państw północnych. Nie występuje wyłącznie w Nilu, ale i w rzekach Kongo, Senegal, Wolta i innych. Jego introdukcja do jeziora Wiktorii miała fatalny wpływ na ekosystem, ponieważ okonie zaczęły polować na krewetki i małe ryby.

10. Od 2011 roku okoń podlega ochronie w Polsce, a wymiar ochronny to 15 centymetrów, a w niektórych okręgach 18 centymetrów.