Ciekawostki

22 Zaskakujące Ciekawostki o Świniach Wietnamskich

świnia wietnamska

Świnia wietnamska jest rasą świń o krótkich nogach i nisko zawieszonym brzuchu. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta wywodzi się z Wietnamu. W tym regionie ludzie nazywają tę rasę „I”. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej ciekawostek, istotnych informacji i faktów o świniach wietnamskich.

Zobacz też -> 10 ciekawostek dla dzieci o świniach

1. Ludzie pierwotnie rozwinęli tę rasę w prowincji Nam Dinh w Wietnamie. Z ich pierwotnego udomowienia rozprzestrzeniły się po całym regionie. Następnie ludzie z tego obszaru eksportowali je na cały świat. Obecnie rasę tę można znaleźć na całym świecie.

2. Głowa jest mała, z wywróconym pyskiem, małymi uszami i oczami oraz ciężkimi obwisłym podgardlem.

3. Ponieważ ludzie rozwinęli tę rasę, nie mają one „naturalnego” siedliska. Wietnamczycy hodowali te stworzenia na farmach i pastwiskach, a także na polach ryżowych.

4. Do lat siedemdziesiątych XX wieku byłam prawdopodobnie najliczniejszą rasą świń w północnym Wietnamie, z liczbami sięgającymi milionów. Od tego czasu bardziej produktywna rasa Móng Cái zaczęła ją wypierać. Narodowy Instytut Hodowli Zwierząt w Wietnamie rozpoczął program ochrony, z dopłatami dla rolników hodujących trzodę chlewną czystorasową.

5. Jest to mała świnia, o średniej wadze około 50 kg i średnim wzroście około 36 cm.

6. Ma wyraźny kołyszący się grzbiet i duży obwisły brzuch, który u ciężarnych macior może ciągnąć się po ziemi.

7. Jest jednolicie czarna, z mocno pomarszczoną skórą.

świnia

8. Jak w przypadku wszystkich świń, należy im zapewnić wystarczającą ilość wody i odpowiedniego pokarmu, a także schronienie i miejsce do chodzenia. Chociaż niektórzy ludzie trenują te świnie i trzymają je w domu, w większości przypadków powinieneś trzymać je w rolniczych warunkach.

9. Gatunek ten jest szczególnie dobrze przystosowany do podmokłego i błotnistego terenu, na którym zwykle żyje.

10. Co lubią jeść? Warzywa, orzechy, korzenie, bulwy, liście, trawy, soje, rośliny strączkowe, owoce, gąsienice, ślimaki, robaki, jaja, młode ptaki, siano, padlinę, owies, pszenice, ryby, jagody, grzyby, kukurydze, żyto, kwiaty, rodzynki, winogrona, małe gryzonie, węże, chwasty, krzewy, małe ptaki, zboże i owady.

11. Skóra świń nie ma sierści, więc są one bardzo wrażliwe na słońce. W naturze taplają się w błocie, aby pozostać chłodnym i chronić swoją skórę.

12. Świnie mają słaby wzrok, ale doskonałe zmysły węchu i słuchu.

13. Choć osiągają dojrzałość płciową w wieku poniżej roku, te świnie rosną przez dłuższy czas. Naukowcy nie uważają ich za „w pełni dorosłe”, dopóki nie osiągną wieku sześciu lat.

14. Jak wszystkie świnie, te stworzenia mają społeczną naturę i wysoką inteligencję. Wolą żyć w małych grupach. Przy odpowiedniej socjalizacji, mają przyjazne usposobienie i są dobrymi zwierzętami domowymi.

15. Główne drapieżniki to niedźwiedzie, wilki, dzikie psy.

16. Wietnamskie świnie są popularnymi zwierzętami domowymi ze względu na ich mniejszy rozmiar i twardą skórę, która jest odporna na pchły i pasożyty. Można je nawet wytrenować w takim samym stopniu jak psa.

odpoczynek

17. Jest to solidny gatunek i ma dobrą odporność na choroby i pasożyty.

18. Bogactwo i szczęście – Ludzie z prowincji Bac Ninh w Wietnamie przedstawiają te stworzenia jako symbole bogactwa i szczęścia na swoich tradycyjnych obrazach Dong Ho.

19. Unikalne cechy rasy świń sprawiają, że są one olśniewające i urzekające w porównaniu z innymi małymi świniami domowymi.

20. Ta rasa świń jest odporna i solidna. Świnie z łatwością przystosowują się do różnych klimatów pogodowych, nie wymagają dużej opieki.

21. Czasami zarówno samice jak i samce mają tendencję do bycia agresywnymi. Dlatego też zaleca się sterylizować je w młodym wieku.

22. Świnie rosną stosunkowo szybciej, i mają tendencję do płodności w wieku sześciu miesięcy po urodzeniu, choć nie są one fizycznie rozwinięte.

Czytaj dalej: Ciekawostki o świniach