Amadyny Wspaniałe – Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała – a raczej amadyniec, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego zwierzęcia – to gatunek rzadkiego ptaka, który cechuje się unikalnym, wyjątkowym wyglądem. Jego upierzenie to połączenie ciemnej zieleni od strony grzbietu, głębokiego turkusu od strony klatki piersiowej i żywej żółci na dolnych odcinkach brzucha. Ten ptak, niezwykle rzadki w środowisku naturalnym, chętnie hodowany jest właśnie ze względu na swoją aparycję. Oto 10 ciekawostek o amadynie wspaniałej!

1. Amadyna wspaniała to wyjątkowo niewielki ptak – osiąga długość zaledwie 12-15 centymetrów i wagę od 10 do 16 gramów.

2. Naturalnie występuje jedynie w na terenie północnej Australii.

3. Terytorium, które zamieszkuje amadyniec jest bardzo niewielkie w porównaniu do większości gatunków ptaków – amadynę wspaniałą można spotkać w naturalnych warunkach jedynie w obrębie nie całych 800 tys. km kwadratowych.

4. Od 2012 roku gatunek ten określany jest jako „bliski zagrożeniu” – wcześniej jednak ptak ten był zagrożony wyginięciem przez masowe wypalanie i wycinanie lasów, w których żyje.

5. W 2003 roku władze Australii zakazały handlu amadyną wspaniałą, jednak dotyczy to wyłapywania i sprzedawania dzikich osobników. Na terenie całego świata istnieje wiele hodowli, które specjalizują się w rozmnażaniu tych ptaków.

amadyniec

6. Amadyniec jest ptakiem głównie roślinożernym – żywi się przede wszystkim ziarnami zbóż. Gatunek ten jednak potrafi przystosować się do niesprzyjających warunków i rozszerza swoją dietę o niewielkie kręgowce.

7. W warunkach domowych (hodowlanych) ptak ten dożywa 7 lat, jednak na wolności prawdopodobnie żyje znacznie krócej.

8. Amadyna wspaniała hodowana jest przede wszystkim ze względu na swoje nietuzinkowe, wielobarwne upierzenie.

9. W warunkach naturalnych wyróżnia się trzy odmiany kolorystyczne tego ptaka: czerwonogłową, czarnogłową i żółtogłową, z czego ta ostatnia przyjmuje barwy głowy od jaskrawej żółci po głęboki pomarańcz.

10. Amadyna wspaniała jest stosunkowo łatwa w hodowli, przez co nadaje się również dla osób, które nie posiadają dużego doświadczenia w pielęgnacji orientalnych ptaków.

Amadyna wspaniała to z pewnością ptak, którego warto zobaczyć na żywo. Jest to gatunek, który w warunkach hodowlanych staje się ufny i przyjazny człowiekowi. Niestety, jego śpiew nie jest zbyt okazały czy przyjemny, przez co z pewnością nie nadaje się do domów osób, które oczekują wspaniałego ptasiego śpiewu.

4.5/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.