Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Brnie

fot. Millenium187 / Wikipedia

Brno to miasto na Morawach i drugie pod względem wielkości miasto w Czechach. W związku z tym, że znajduje się stosunkowo blisko polskich granic, stanowi atrakcyjny punkt dla polskich turystów. Często jest również atrakcyjnym przystankiem na drodze do Pragi. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Brnie

Nazwa miasta to kwestia dyskusyjna od wielu lat. Niektórzy twierdzą, że nawiązuje do słowa „brnie”, które oznaczało błoto. Z kolei inni zakładają, że może mieć coś wspólnego ze słowem „brniti”, które oznacza zbroję lub fortyfikację.

2. Słowiańska warownia

Już między V a VII wiekiem na terenie Brna powstała słowiańska warownia, a z kolei w pierwszej połowie XI wieku Brzetysław I założył tutaj osadę. Brno otrzymało prawa miejskie dopiero w XIII wieku.

3. Dzwony

Brno jest jedynym czeskim miastem, w którym dzwony wybijają południe o godzinę wcześniej. Powodu należy szukać w okresie wojny trzydziestoletniej, podczas której Szwedzi otoczyli miasto.

Generał Szwedzi zdecydował, że jeśli miasto nie zostanie zdobyte do południa następnego dnia, zrezygnuje z ataków. Szpieg przekazał informację mieszkańcom Brna, a dzwon wybił południe o godzinę wcześniej.

4. Stary Ratusz

Stary Ratusz w Brnie jest najstarszym świeckim zabytkiem w mieście. Pochodzi z XIII wieku, a w jego przejściu wisi smok, z którym wiąże się legenda.
Potwór miał bardzo utrudniać życie mieszkańcom, ale pewien rycerz miał nakarmić go wapnem, które w połączeniu z wodą ze strumienia miało wykończyć smoka. Dziś symbolem miasta jest krokodyl.

5. Asteroida

W 1991 roku odkryto asteroidę, którą nazwano Brno na cześć czeskiego miasta.

6. AZ Tower

AZ Tower to najwyższy budynek w Brnie i w całych Czechach. Ma 11 metrów, 30 pięter, a w środku znajdują się biura i apartamenty.

7. Katedra świętych apostołów Piotra i Pawła

Katedra świętych apostołów Piotra i Pawła znajduje się w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu stał pierwszy zamek w Brnie. Początkowo została wybudowana w stylu romańskim, a w XIII wieku doszło do przebudowy w stylu gotyckim.

8. Rynek

Na rynku w Brnie znajduje się kilka obiektów, którym warto poświęcić trochę więcej czasu. Są nimi na przykład Dom Pod Czterema Gburami, czyli kamienica podtrzymywana przed atlantów, a także Dom Biesiadny będący obecnie siedzibą orkiestry symfonicznej.

9. Zamek Špilberk

Zamek Špilberk znajduje się na malowniczym wzgórzu. Powstał jako zamek w XIII wieku, a później przekształcono go na twierdzę.

10. Lasy, parki i ogrody

Ponad 40 procent Brna stanowią lasy, parki i ogrody. Znajdują się tutaj również ogród botaniczny, arboretum, ogród zoologiczny czy sady.