Ciekawostki

13 Ciekawostek o Istebnej

Fot. Scotch Mist / Wikipedia

Istebna to wieś w województwie śląskim położona w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Znajduje się w Beskidzie Śląskim w niewielkim oddaleniu od granic z Czechami i Słowacją, co sprawia, że jest celem wielu miłośników gór, ale informacje o niej mogą zainteresować także tych, którzy nie przepadają za górzystym krajobrazem. Co zatem warto zobaczyć w Istebnej.

1. Beskidzka Trójwieś

Wraz ze wsiami Jaworzynka i Koniaków tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś.

2. Złote Gronie

Istebna leży na zboczach Złotego Gronia na wysokości 590-620 metrów nad poziomem morza.

3. Folklor i Tradycje

Istebna jest znana z bogatych tradycji kulturowych, w tym z unikalnego folkloru góralskiego. W regionie kultywuje się tradycyjne rzemiosła, takie jak tkactwo i rzeźbiarstwo w drewnie, a także utrzymuje się żywe tradycje muzyczne i taneczne.

4. Szlaki turystyczne

Przez Istebną przechodzą szlaki turystyczne: zielony Kiczory – Młoda Góra – Istebna Bucznik – Istebna Zaolzie – Chatka AKT na Pietraszonce – Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą – Barania Góra i żółty Głębce – Przełęcz Kubalonka – Istebna Zaolzie – Koniaków.

5. Szlak rowerowy Greenways

Istebna położona jest na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.

6. Józef Michałka

Józef Michałka założył w Istebnej radio, którego główną tematyką jest góralstwo.

7. Zabytki i atrakcje

W Istebnej znajduje się wiele zabytków i atrakcji, między innymi: Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą, Przełęcz Kubalonka, Kurna chałupa Kawuloków .

8. Najstarszy zespół regionalny

Najstarszy zespół regionalny w Polsce pochodzi z Istebnej i nosi taką samą nazwę.

9. Kompleks narciarski

We wsi znajduje się kompleks narciarski Zagroń Istebna, jak i rozbudowane narciarskie trasy biegowe, co sprawia, iż Istebna jest ośrodkiem sportowym w tym regionie. W kompleksie Zagroń można nie tylko skorzystać z oferty dla narciarzy, ale także z parku wodnego czy też spa.

10. Przejście graniczne

W Istebnej funkcjonowało przejście graniczne Istebna-Bukovec, które zostało zlikwidowane pod koniec 2007 roku na mocy Układu z Schengen. Przejście znajdowało się na szlaku turystycznym.

11. Kuchnia Regionalna

W Istebnej można skosztować tradycyjnych potraw góralskich, takich jak oscypek – ser wędzony z mleka owczego, kwaśnica – zupa na kiszonych kapustach, czy pierogi z różnymi nadzieniami.

12. Wina

W regionie Istebnej rozwija się także turystyka winna, z degustacjami lokalnych win produkowanych z owoców rosnących w górskim klimacie.

13. Artyści Ludowi i Rzemieślnicy

Wiele osób związanych z Istebną to uzdolnieni artyści i rzemieślnicy, którzy kultywują i rozwijają tradycyjne techniki rzemiosła góralskiego, takie jak rzeźbienie w drewnie czy haft.