Ciekawostki

Biografia Jana Pawła II

noszenie krzyża

Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat w małej miejscowości o nazwie Wadowice, niedaleko Krakowa 18 maja 1920 roku. Jako drugi chłopiec w rodzinie, zaraz po bracie Edmundzie. Młody papież już od dzieciństwa mierzył się z poczuciem straty: najpierw krótko po porodzie zmarła jego młodsza siostrzyczka Olga, następnie mama Emilia z Kaczorowskim, a niewiele lat później brat- zarażony szkarlatyną.

Młody Ojciec Święty na świecie był tylko z tatą, który dbał zarówno o jego wychowanie moralne, jak i duchowe. cała rodzina Wojtyłów znana była ze swojego religijnego sposobu bycia. Również Karol, jako chłopiec, szybko wkroczył w szeregi ministrantów w rodzinnym kościele.

Droga duchowa

Duchowieństwo niejako samo wybrało Karola Wojtyłę, który początkowo swoją karierę zawodową łączył z innymi dziedzinami, takimi jak: pisarstwo, czy aktorstwo. Głównym bodźcem, dla którego Karol Wojtyła obrał ścieżkę celibatu były: doświadczenia II wojny światowej oraz niespodziewana i niezwykle dotkliwa śmierć ojca.

W 1942 roku przyszły papież rozpoczął naukę w seminarium (przypomnijmy, że były to czasy prześladowań, gdy przyszli księża musieli się ukrywać, albo nosić szaty liturgiczne, by chronić się przed okupantem). Kariera duchowa potoczyła się błyskawicznie, ponieważ Karol odznaczał się niezwykłą religijnością i pilnością. Kończył studia z wyróżnieniem i wiele osób stawiało go jako wzór cnót i bogobojności.

Wojtyła bardzo szybko z wiejskiego księża, stał się biskupem, arcybiskupem, a na końcu kardynałem. I chociaż nigdy tego nie zamierzał, Bóg miał dla niego uszykowany niezwykle ambitny plan.

Pontyfikat

Karol Wojtyła papieżem został 16 października 1978 roku, decyzją drugiego konklawe i dopiero po ósmym głosowaniu. Przyjął imię Jan Paweł II i rozpoczął swoją papieską działalność. Nie tylko był pierwszym Polakiem, który został wybrany na to stanowisko, ale i pierwszym nie-Włochem, co wzbudziło nie tylko dużą ciekawość, ale i przyniosło Ojcu Świętemu już od początku dużą popularność.

Ojciec Święty pełnił ten zaszczytny tytuł aż przez ponad 26 lat. W tym czasie zwiedził aż 104 kraje, pomógł złagodzić nie jeden konflikt na świecie i całkowicie odmienić losy świata. Miał niezwykłą łatwość do przyciągania tłumów. Kochały go nie tylko osoby bardzo młode, ale i schorowane, dzieci oraz wyznawcy innych religii. Jako pierwszy papież w historii tak otwarcie i stanowczo dążył do pokoju na świecie.

Zmarł na oczach świata 2 kwietnia 2005 roku w Pałacu Apostolskim w stolicy Watykanu, o godzinie 21:37. Poprzedziła ją wieloletnia choroba Parkinsona. A także przeżyty zamach.