Ciekawostki

10 Ciekawostek o Piwnicznej Zdrój

Fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Piwniczna-Zdrój to niewielkie miasteczko znajdujące się w województwie małopolskim. Pod koniec szesnastego wieku cieszyło się mianem miasta królewskiego. Obecnie liczy sobie nieco ponad pięć tysięcy mieszkańców. Jest również niezwykle ciekawym miejscem pod względem historycznym. Oto ciekawostki o Piwnicznej-Zdrój.

1. Piwniczna

Jak wiele miast, również Piwniczna powstała nad rzeką. Rzeka nazywa się Poprad i stanowiła nie tylko źródło wody, ale również szlak komunikacyjny. Miasto powstało jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku.

2. Legendy i spekulacje

Według wielu legend i historycznych spekulacji pod miasteczkiem ciągną się kilometrowe tunele, które miały pełnić rolę schronów oraz umożliwiać ucieczkę. Na terenie małych plantów do dnia dzisiejszego można obserwować jamę, która według wierzeń jest wejściem to tajemnych korytarzy.

3. Źródła mineralne

Na terenie miasta odkryto pod koniec XIX wieku pewną ilość źródeł mineralnych. Od tamtego czasu miejsce stało się ulubionym kierunkiem kuracjuszy i synonimem kwintesencji zdrowia.

4. Wody mineralne

Wody mineralne faktycznie mają zbawienny wpływ na osoby borykające się z dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi. Zaleca się, aby wody z Piwnicznej były pite przez osoby zmagające się ze stanami zapalnymi oraz cukrzycą.

5. Sporty zimowe

Piwniczna-Zdrój to istny raj dla miłośników sportów zimowych. Nic w tym dziwnego, że w sezonie staje się destynacją dla wielu młodych ludzi, którzy pragną spróbować swoich sił na nartach czy desce snowboardowej.

6. Studnia

Sporą popularnością wśród turystów cieszy się studnia z 1913 roku. Było to jedno ze źródeł wody, z którego ochoczo korzystali wówczas mieszkańcy.

7. Spływ Popradem

Dosyć popularną atrakcją turystyczną są spływy po Popradzie. Zwłaszcza latem i w sezonie wczesnojesiennym dolina Popradu prezentuje się nadzwyczaj pięknie.

8. Trasy piesze oraz rowerowe

Piwniczna-Zdrój oferuje mieszkańcom i turystom niespełna trzysta kilometrów tras pieszych oraz rowerowych. To wyjątkowa atrakcja dla osób, które poszukują aktywnego wypoczynku na łonie natury.

9. Kościół

Na uwagę zasługuje również kościół z XIX wieku, w którym znajduje się wspaniały obraz Bolesława Barbackiego.

10. Muzeum Regionalnego

Warto również udać się do Muzeum Regionalnego. To tutaj będzie można zagłębić się w historię miasteczka, poznać jego obyczaje i codzienność ówczesnych mieszkańców.