Ile znał języków Jan Paweł II
Jana Pawła II nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Karola Wojtyły, a raczej Ojca Świętego Jana Pawła II nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Znają go ludzie na całym świecie, niezależnie od zakątka kontynentu, na którym mieszkają. Papież docierał wszędzie tam, gdzie jego wyznawcy i nie tylko, chcieli posłuchać jego słów. To on stworzył Światowe Dni Młodzieży, ponieważ wierzył, że młode pokolenie potrafi realnie zmienić losy świata, a ich energia potrafi przenosić góry.
Papież-pielgrzym, Jan Paweł II- Wielki, w końcu papież-święty. Przydomki otrzymywał już za żywota, bowiem otaczała go niezwykła aura mistycyzmu i magnetyczna siła, dzięki której przyciągał do siebie miliony osób na całym świecie.
Był nie tylko wybitnym mówcą oraz teologiem. Od najmłodszych lat wykazywał także talenty pisarskie. Tworzył nie tylko słynne encykliki, ale i wiersze. W młodości brał czynny udział w działaniu tajnego teatru, intensywnie myślał również o aktorstwie, jako ścieżce zawodowej. Jako młody chłopiec uwielbiał grać w piłkę nożną.
Sport w życiu młodego papieża był od zawsze. Intensywnie uprawiał piesze, górskie wędrówki. Latem urządzał spływy kajakowe, połączone z mszą na świeżym powietrzu. Zimą natomiast uwielbiał jeździć na nartach. Nie porzucił swoich zainteresowań także, jako najwyższy hierarcha Kościoła katolickiego na świecie. Jako Jan Paweł II niejednokrotnie wymykał się ze swojej prywatnej sypialni i….uciekał przed słynną Gwardią Szwajcarską właśnie w góry. Lubił także schłodzić się w basenie, podczas upalnych, rzymskich dni.
O Janie Pawle II można śmiało mówić, jako o współczesnym człowieku renesansu. Interesował się dosłownie wszystkim: od teatru, literatury, aż po doktryny kościelne, filozoficzne, czy polityczne działania na świecie. Jednak to zawsze człowiek był w centrum dla Ojca Świętego. Żeby jeszcze lepiej mógł się komunikować, z łatwością przyswajał kolejne języki obce. A tak w zasadzie Jan Paweł II-ile znał języków? Policzmy! Wychodzi ich aż siedem!
Językiem ojczystym był oczywiście polski. Potem przyswoić musiał również łacinę, bowiem w tamtych czasach początkowo odprawiano w nim mszę. Włoski był kolejnym, który poznał, bowiem to właśnie w Rzymie kończył kolejne studia. Poza tym biegle władał: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim. Przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku oraz czesku.