Ciekawostki

10 Ciekawostek o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej

fan piłkarski na stadionie

Piłka nożna jest emocjonującym sportem dla wielu ludzi, którzy z zapartym tchem obserwują ponad dwudziestu zawodników walczących ze sobą o dominację nad piłką i strzelenie gola.

A największa impreza w piłkarskim świecie, czyli mistrzostwa świata zwane mundialem, są świętem, na które niektórzy cierpliwie czekają cztery lata, by przeżyć niesamowite emocje, kibicując ulubionej reprezentacji.

Oto ciekawostki mistrzostw świata w piłce nożnej przeznaczone nie tylko dla fanów tej dyscypliny.

1. Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata odbywają się co cztery lata, aby mieć wystarczająco dużo czasu na rozegranie turniejów kwalifikacyjnych i play-off pomiędzy drużynami narodowymi. Dodatkowo cztery lata zapewniają krajowi-gospodarzowi wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie logistyki turnieju i jak najlepiej dostosować się do napływu milionów kibiców.

2. Puchar Świata FIFA

Oficjalne rozgrywki o Puchar Świata FIFA (kiedyś trofeum nosiło nazwę „Złota Nike” lub „Puchar Julesa Rimeta”) w piłce nożnej wystartowały w 1930 roku w Urugwaju. W turnieju rozegranym w dniach od 13 do 30 lipca wystąpiło 13 drużyn.

3. 11 sekund

11 sekund – tylko tyle potrzebował Hakan Sukur w meczu pomiędzy Turcją a Koreą Południową (2002), by przejść do historii jako najszybszy strzelec MŚ.

4.Pele

Brazylijczyk Pele miał zaledwie 17 lat i 239 dni, kiedy strzelił swoją pierwszą bramkę na MŚ. Stał się dzięki temu najmłodszym zawodnikiem, któremu udało się tego dokonać.

5. Roger Milla

Kameruńczyk Roger Milla, strzelając bramkę w meczu Kamerunu z Rosją (1:6), przeszedł do historii jako najstarszy snajper w historii. Stało się to 28 czerwca 1994 roku w Stanach Zjednoczonych. Milla miał wtedy 42 lata i 39 dni.

6. 13 bramek

Aż 13 bramek padło w ćwierćfinale MŚ w 1954 roku pomiędzy Austrią a Szwajcarią (7:5) na stadionie w Lozannie.

7. ZSRR

Podczas meczu z ZSRR (MŚ 1962) zawodnik Kolumbii Marcos Coll strzelił gola z rzutu rożnego – jedyną taką w historii mistrzostw świata w piłce nożnej. Pechowcem, który ją przepuścił, ją był legendarny radziecki bramkarz – Lew Jaszyn. Dzięki tej bramce Los Cafeteros zyskali wiatr w żagle, a było już 4:1, i ostatecznie zremisowali 4:4.

8. Węgry

W 1982 roku Węgry nie miały litości dla reprezentacji Salwadoru i wbiły swoim przeciwnikom aż 10 goli!

9. 3,5 miliarda ludzi

Łącznie 3,5 miliarda ludzi (prawie połowa światowej populacji) dostroiło się do oglądania Mistrzostw Świata 2018.

10. Brazylia

Brazylia ma największą liczbę tytułu Mistrzów Świata — pięć. Włochy i Niemcy są tuż za nią, mając po cztery zwycięstwa.