Ciekawostki

13 intrygujących ciekawostek o historii Polski

Polska to kraj z bardzo bogatą i burzliwą historią. Były wojny, okupacja, utrata niepodległości i wiele innych wydarzeń historycznych. Kryje ona w sobie również wiele ciekawostek, o których Polacy mogą nie wiedzieć.

Ciekawostki o historii Polski

1. W 1939 roku, gdy wybuchła II wojna światowa, jako trzeci kraj oprócz III Rzeszy i ZSRR Polskę najechała również Słowacja w sile około 50 tysięcy słowackich żołnierzy. O tym fakcie niewiele się mówi.

2. Polska to kraj waleczny, który ciężko pokonać. Podczas II wojny światowej polski ruch oporu był największym tego typu ruchem w całej Europie w dodatku bardzo aktywnym.

3. Pandemia covid-19 nie była pierwszą dużą pandemią w Polsce. W 1963 roku we Wrocławiu wybuchła pandemia ospy prawdziwej, którą zapoczątkował oficer Służby Bezpieczeństwa Bonifacy Jedynak. Cały Wrocław otoczono kordonem sanitarnym. W wyniku pandemii zachorowało 99 osób, a 7 zmarło. Zaszczepiono miliony osób w całym kraju. Na szczęście pandemia nie wymknęła się spod kontroli i dość szybko udało się ja opanować.

4. Podczas II wojny światowej Polska wypowiedziała wojnę Japonii. Było to w 1941 roku, po ataku na Pearl Harbor. Jednak do starć nie doszło, ponieważ Japonia nie przyjęła tego faktu, bo uznała, że Polska zrobiła to pod wpływem rządu Wielkiej Brytanii.

5. Jeden z prezydentów Polski planował samobójczy zamach, tym prezydentem był Ignacy Mościcki, który chciał dokonać zamachu na gubernatora warszawskiego Josifa Hurko. Do zamachu ostatecznie nie doszło, ponieważ spisek został wykryty.

6. Całe 123 lata Polski nie było na mapie. Po ostatnim rozbiorze w 1795 roku straciła ona niepodległość, aż do 1918 roku. Wtedy to zakończyła się I wojna światowa, a Polska znów pojawiła się na mapach świata.

7. W całej swojej historii Polacy dokonali różnych odkryć i wynaleźli różne przydatne przedmioty. Jednak nie wszyscy wiedzą, że tak popularne i często używane rzeczy jak kamizelka kuloodporna, czy wykrywacz min to wynalazki Polaków.

8. Konstytucja 3 maja (3 maja 1791 roku), była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą tego rodzaju.

9. Polska na krótki czas zdobyła Sztokholm. Miało to miejsce od sierpnia, do października 1598 roku. Samuel Łaski, gdy dotarł do miasta, rozkazał swoim ludziom je zająć i tak się stało, ponieważ miasto poddało się bardzo szybko.

10. Podczas II wojny światowej Polska oficjalnie nigdy nie poddała się Niemcom.

11. W czasie II wojny światowej Związek Harcerstwa po przekształceniu w zbrojne siły oporu brał udział w Powstaniu Warszawskim. Miał swoje sukcesy, bo udało mu się wyzwolić obóz koncentracyjny.

12. Bojowość Polaków pokazuje bitwa stoczona w czasie II wojny światowej, gdzie zaledwie 720 Polaków broniło swojej pozycji w okolicach Wizny, przed atakiem aż 40 000 tysięcy Niemców. Bronili się przez 3 dni.

13. Madagaskar mógł być kolonią Polski. Ostatecznie do tego nie doszło, mimo że w 1937 roku Polska delegacja udała się na Madagaskar, który był wówczas kolonią francuską. Nowy francuski rząd nie był temu przychylny, a po napaści Niemiec na Polskę plan ostatecznie upadł.