Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków i odkryć w XVIII wieku

termometr

Oświecenie nazywane jest epoką rozumu i filozofów. Zmiany polityczne targały Europą i resztą świata. W Polsce uchwalono drugą konstytucję na świecie, a potem dokonano na niej rozbiorów, które ostatecznie doprowadziły do jej zniknięcia z map Europy na sto dwadzieścia trzy lata.

Wielka Rewolucja Francuska zniosła feudalizm i przyniosła Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, a rewolucja amerykańska Deklarację Niepodległości. Była to epoka, w której hołdowano rozumowi i nauce. Szereg odkryć z osiemnastego wieku był preludium do jeszcze bardziej postępowego wieku dziewiętnastego.

1. W 1701 roku powstało koło sterowe, bez którego dziś nie sposób wyobrazić sobie żadnego statku. Wielka obręcz daje możliwość sterowania i jest słynnym motywem tatuażu u marynarzy.

2. Na początku osiemnastego wieku Bartolomeo Cristofori, włoski muzyk i konstruktor, stworzył pierwszy w historii fortepian.

3. W 1714 roku Gabriel Fahrenheit wynalazł termometr rtęciowy. Od tamtej pory jest to najpopularniejsze urządzenie do pomiaru temperatury ciała i otoczenia.

4. W 1733 roku William Kent z Anglii wymyślił pierwszy wózek dziecięcy. Dzięki niemu matki i nianie mogły wychodzić z małymi dziećmi na spacery.

5. W 1738 roku powstała pierwsza szyna żelazna, a następstwie również tramwaj konny.

6. W 1763 roku Anglik, John Spilsbury, wynalazł puzzle, dając ludziom na całym świecie rozrywkę, która nie znudziła się aż do dzisiejszego dnia.

7. W 1775 roku amerykański polityk, Benjamin Franklin, wynalazł soczewki dwuogniskowe. Okulary korekcyjne z icg zastosowaniem są do dziś używane przez miliony ludzi z różnymi wadami wzroku.

8. Rok później w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza łódź podwodna. Choć prototyp nieco odbiegał od maszyn, które znamy dzisiaj, był to wynalazek, który miał wielki wpływ na konflikty globalne w dwudziestym wieku. Torpeda z łodzi podwodnej zatopiła w 1915 roku Lusitanię, przyśpieszając dołączenie Stanów Zjednoczonych do walki w pierwszej wojnie światowej, a same łodzie podwodne odegrały wielką rolę w drugiej wojnie światowej.

9. W 1797 roku odbył się pierwszy skok ze spadochronem, którego prototyp jeszcze w renesansie wymyślił Leonardo da Vinci.

10. W 1799 roku Alexander von Humboldt zaprojektował pierwszą maskę przeciwgazową. Podczas pierwszej wojny światowej, kiedy po raz pierwszy na froncie użyto iperytu, maski przeciwgazowe bywały stałym elementem w każdym domu. Na froncie latały w nich nawet gołębie z meldunkami.