Polska

Najlepsze Atrakcje na Helu w 2024 ⛱️

miasto hel

Hel to niewielkie miasteczko położone na Cyplu Mierzei Helskiej. Ze względu na swe malownicze położenie jest częstym punktem docelowym wakacyjnych wyjazdów turystycznych. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to piękne miejsce u wybrzeży Bałtyku? Co warto zobaczyć i zwiedzić na Helu i w okolicach. Najciekawsze z nich przedstawimy poniżej.

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

To mini zoo znajduje się blisko Gdańska. Warto przyjechać tutaj z dziećmi lub zorganizować imprezę plenerową tj. urodziny, zabawy, biesiady, ognisko. Zobacz na mapie

1. Latarnia Morska w Helu

fot. Tomasz Lerczak / Wikipedia

Jednym z pierwszych zabytków, które przychodzą na myśl, kiedy myślimy o Helu, jest latarnia morska. Obecny budynek powstał po II Wojnie Światowej (początek budowy przypada jeszcze na rok 1942) na miejscu poprzedniej konstrukcji, pochodzącej z końca XVIII wieku. Współczesna latarnia jest ośmiokątną wieżą o wysokości ponad 41 metrów, wykonaną z czerwonej cegły. Znajduje się na samym końcu Mierzei Helskiej.

Odwiedzenie latarni jest jednym z obowiązkowych punktów na trasie wszystkich spacerów po Helu, a rozciągający się z jej szczytu widok, na długo zapada w pamięć.

2. Muzeum Obrony Wybrzeża – nie zawsze przyjemna historia

fot. Marek and Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Hel był świadkiem również mniej przyjemnych zakrętów polskiej historii. Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej Wojsko Polskie zajęło teren umocnionego Helu, wraz z mamucią baterią niemiecką Schleswig Holstein, w której skład wchodziło aż sześć obiektów. Przez wiele lat nie pojawiał się całościowy pomysł na zagospodarowanie kompleksu, co powodowało stopniową degenerację i niszczenie wszystkich obiektów.

Dopiero rok 2006 przyniósł istotną zmianę. Wówczas powstały plany powołania do życia na tym obszarze Muzeum Obrony Wybrzeża. Krok po kroku pomysł zaczął przeradzać się w konkretne działania adaptacyjne. Rozpoczęto od niewielkich wystaw, żeby następnie rozwijać ekspozycję, która obecnie przyciąga rzesze odwiedzających, pragnących poznać ten trudny kawałek polskiej historii.

Z czasem w pozostałych budynkach rozgościły się również inne wystawy, między innymi: prezentacja pokazująca historię polskiej kolei normalno i wąskotorowej, a także piękny ogród, będący oddziałem Muzeum Etnograficzno-Przyrodniczego, gdzie można podziwiać różnorakie okazy drzew, krzewów i traw.

Muzeum Obrony Wybrzeża można zwiedzać w okresie letnim. Czas zimowy przeznaczany jest na prace nad udoskonalaniem ekspozycji.

3. Promenada na cyplu – idealne miejsce spacerowe

fot. Tsca / Wikipedia

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu bez wątpienia powinni odwiedzić również trasę spacerową, biegnącą od rybackiego portu dookoła cypla Helu. Pierwszy fragment stanowią wysypane żwirem tarasy spacerowe, które stopniowo przechodzą w szeroką promenadę, wyrastającą ponad poziom wydm. To idealne miejsce do spokojnego kontemplowania piękna polskiego Bałtyku i wykonania wielu pamiątkowych zdjęć z wakacji.

4. Zabytkowe centrum

fot. Adrian Tync / Wikipedia

Samo miasto może również poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami, które z pewnością zainteresują miłośników architektury. Warto zobaczyć przede wszystkim ryglowe domki rybackie, pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oraz piękny budynek dawnego kościoła ewangelickiego pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła, który powstał jeszcze w XV wieku.

5. Fokarium – przyjemność dla dużych i małych

fot. Jersz / Wikipedia

Spędzając czas na Helu, nie można także zapomnieć o odwiedzeniu Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. To niesamowite miejsce, które zachwyci zarówno dużych, jak i najmłodszych turystów.

Placówka działa na rzecz odtworzenia populacji i ochrony naszych rodzimych fok szarych. Jeśli odwiedzimy fokarium, możemy pogłębić naszą wiedzę na temat tych sympatycznych stworzeń na kilka sposobów: zwiedzając wystawę stałą „Ssaki naszego morza” oraz uczestnicząc w karmieniu ich. Atrakcja ta, połączona z prelekcją na temat zachowań fok, ciekawi wielu turystów, w szczególności tych najmłodszych.

Fokarium można odwiedzać przez cały rok, również poza sezonem turystycznym, gdy bez tłumu innych odwiedzających, można spokojnie przyjrzeć się życiu pięknych ssaków morskich.

6. Stary i nowy Hel – odrobina historii

fot. nn / Wikipedia

Pierwsze wzmianki piśmiennicze na temat Helu pochodzą z 1198 roku i dotyczą nieistniejącego już miasta, które z biegiem czasu zatopiły wody Zatoki Puckiej na skutek zmian w linii brzegowej. Wówczas była to wioska wyspecjalizowana w handlu śledziami. Szybki rozwój miasta przypada już na XIII wiek, gdy ośrodek ten stał się ważnym centrum handlowym, rywalizującym z pobliskim Gdańskiem. Stary Hel na początku XVIII wieku nie był już zamieszkany, a z czasem całkowicie pochłonęły go wody Bałtyku. Obecne miasto znajduje się około 1, 5 kilometra od pierwotnego.

Już w XIX wieku Nowy Hel stał się celem wycieczek weekendowych i wakacyjnych mieszkańców pobliskich Sopotu i Gdańska. Jeszcze w 1896 otrzymał on status uzdrowiska. Olbrzymią popularnością cieszy się do dziś, a coraz większa ilość lokalnych atrakcji sprawia, że stanowi on idealne miejsce wypoczynku dla wczasowiczów w różnym wieku.