Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Ustce w 2024 roku ⛱️

atrakcje Ustka

Można w Ustce spacerować nad morzem, słuchając odprężający szum fal, czy korzystać z różnorodność szlaków pieszych i rowerowych. W Ustce jest wiele miejsc wartych odwiedzenia w 2024 roku.

Jest tutaj długa ścieżka spacerowa wzdłuż plaży, wybudowana na wydmach w 1875 roku. Spacerując wzdłuż promenady, można obserwować morze, czy korzystać z restauracji i kawiarni. Oto 10 najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ustce:

1. MegaLandia Park

megalandia

To wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie czasu. Ta zaczarowana kraina charakteryzuje się wieloma oryginalnymi atrakcjami związanymi z historią o czarodzieju. Zapoznacie się z nią podczas zwiedzania parku.

klocki lego xxl, domek z basenem

Odwiedzając MegaLandię Zaczarowaną Krainę, znajdziecie rzeczy stworzone przez czarodzieja takie jak zaczarowaną ścieżkę czarodzieja, labirynty w tym jedyny w Polsce z parawanów plażowych, wyścigowe tory dla kulek, kreatywne rodzinne gry i zabawy, strefę klocków lego w rozmiarze XXL, iluzje i złudzenia optyczne, strefę relaksu, króliczkowo, to i wiele innych nietuzinkowych atrakcji.
Całość uzupełniają dmuchane zjeżdżalnie, które są w cenie biletu bez limitu czasu.

wielka suszarka

Latem codzienne na scenie występują artyści, każdego dnia inni m.in. cyrk, iluzjoniści znani z „Mam Talent”, fakir, balonowe show, brzuchomówca, a także wyjątkowo zabawne spektakle.

kalendarz występów megalandia lato 2022

A co najważniejsze wszystkie atrakcje są w cenie biletu do parku bez dodatkowych opłat.

labirynt Janusza i Grażyny

2. Latarnia Morska

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Przez wieki Ustka była okiem, które spoglądało na morze w okolicach Słupska, które w XIV wieku należał do Związku Miast Hanzeatyckich i odgrywało ogromną, strategiczną rolę na Pomorzu. W obecnym kształcie została uruchomiona w 1892 roku, natomiast w 1831 roku Słupsk sprzedał port Prusom. Od tego momentu można mówić o diametralnym rozwoju słupskiego portu, a szczególnie jego urządzeń portowych i maszynerii. Latarnia w Ustce przetrwała praktycznie bez szwanku cały okres II Wojny Światowej i została ponownie uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnię morską w Ustce wpisano na listę rejestru zabytków.

3. Rejsy ma Bornholm

fot. Brosen / Wikipedia

Bornholm nazywany często Perłą Bałtyku oraz Słoneczną Wyspą słynie z najlepiej zorganizowanych w całej Danii sieci malowniczych ścieżek rowerowych, poprowadzonych w większości z dala od dróg dla pojazdów silnikowych. Rower można zabrać ze sobą z Polski, ale można także wypożyczyć go na miejscu. Żegluga Gdańska ma w swojej ofercie zaiste jedną z najbardziej intrygujących atrakcji dla aktywnie wypoczywających turystów. Rejsy na duńską wyspę Bornholm obsługuje prom pasażerski Lady Assa, który jednorazowo zabiera ponad 700 osób.

4. Promenada w Ustce

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Definitywnie jest to miejsce, które przyciąga największą rzeszę turystów. Znajdziemy tutaj najróżniejsze obiekty wszelkiej maści, gastronomię, czyli bary, restauracje, smażalnie ryb, lodziarnie, sklepy i stoiska oraz, co najważniejsze miejsca rozrywkowe. W sezonie letnim rozkłada się na promenadzie salony gier, które mogą sprawić mnóstwo radości głównie najmłodszym, ale być może zainteresuje też starszych odbiorców. Atrakcją są także dmuchane place zabaw i karuzele. Promenada jest miejscem, w którym życie trwa bez przerwy od poranka do zmierzchu.

5. Dolina Charlotty

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

W zasadzie największą atrakcja całego regionu, umiejscowiona w niewielkiej odległości od Ustki. Znajduje się tu Fokarium, ZOO, Wodne Safari, a także Kraina Bajek. Odwiedzający korzystać mogą także z usług stadniny konnej, która oferuje lekcje jazdy zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Także miłośnicy sportów wodnych będą zadowoleni, bowiem zbiornik wodny wchodzący w skład Doliny Charlotty posiada wypożyczalnię sprzętu wodnego takiego jak kajaki, czy rowerki wodne. Na obszarze kompleksu znajdują się place zabaw dla dzieci, boiska i sale gier.

6. Bunkry Bateria Bluchera i Gajki

fot. Genius Loci 1 / Wikipedia

Umocnienia zbudowane na wydmach w zachodniej części Ustki to koleje pozostałości po działaniach wojennych w czasie II wojny światowej. Budowę rozpoczęło w 1938 roku niemieckie Luftwaffe. Kompleks, któremu nadano imię feldmarszałka Blüchera, będącego patronem miejscowego pułku kawalerii składała się z tylko i wyłącznie z czterech dział kalibru 105 mm oraz garnizonu około pięćdziesięciu żołnierzy. Bunkry połączone były ze sobą siecią podziemnych tuneli. Natomiast około 11 kilometrów od Ustki na trasie w kierunku Słupska usytuowana jest miejscowość Gajki. Do końca XX wieku wieś oficjalnie nie widniała na żadnej mapie. Umieszczono tam bowiem rosyjską bazę wyposażoną w głowice jądrowe. Dostępu strzegli, co ciekawe polscy żołnierze. W trzech gargantuicznych rozmiarów bunkrach znajdowały się rakiety typu SCUD przenoszące zarówno ładunki konwencjonalne, chemiczne, a także jądrowe. Obecnie na terenie bazy zorganizowano ośrodek dla osób borykających się z problemem uzależnienia od narkotyków.

7. Łazienki

fot. Michał Słupczewski / Wikipedia

W ubiegłym wieku panowała moda na tzw. zimne kąpiele, które miały wspaniale działać na zdrowie. W kąpielisku Ustka, wybudowano wtedy prywatne łazienki służące do zimnych kąpieli w słonej wodzie morskiej. Jednak z czasem władze kurortu podjęły decyzję o postawieniu w miejscu obiektu Zakładu Przyrodoleczniczego. Zamysł był taki, by proponować zainteresowanym kąpiele w gorącej wodzie morskiej, dostarczanej do budynku przez specjalny rurociąg. Zainteresowanie było na tyle duże, że w latach 30-tych XX wieku poszerzono ofertę o kąpiele solankowe, borowinowe, a także masaże. Łazienki w Ustce uznawano w szerokim gronie odbiorców za miejsce, w którym można się wykurować z reumatyzmu, chorób tarczycy, astmy a także innych schorzeń.

8. Kościół Najświętszego Zbawiciela

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

W okolicach XIX wieku ówczesne władze Ustki stwierdziły, że nieistniejący już kościół św. Mikołaja w Zaułku Kapitańskim przy porcie stał się dla wiernych za ciasny. Postanowiono, więc o wybudowaniu w nowej świątyni. Sprzeciwiało się temu wielu ówczesnych mieszkańców, gdyż na miejsce budowy wybrano wydmę, która znajdowała się poza miastem. Dzisiaj miejsce to leży w centrum, które w niebywałym tempie zwiększyło przez lata swoje rozmiary. Budowla powstawała w latach 1885–1888, wykonawcą była firma miejscowego cieśli Franza Draheima. Wiele elementów z kościoła św. Mikołaja przeniesiono do nowego. Organy, znajdujące się w dzisiejszym kościele, to jedno z nielicznych już dzieł, znanej w Europie manufaktury Voelknerów.

9. Muzeum Chleba

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Miejsce niezwykłe w samym centrum Ustki, w którym każdy może nabyć umiejętność pieczenia tradycyjnych wypieków. W muzeum znajduje się wystawa poświęcona maszynom, które były niegdyś wykorzystywane do wypiekania różnego rodzaju produktów. Pomieszczenia przepełnione są nietuzinkowymi przyprawami i eksponatami związanymi z sztuką piekarniczą. Chleb to tradycyjny produkt, który od wielu lat stanowi bazę diety każdego człowieka, a wizyta w przybytku uczy szacunku do niego.

10. Magazyn Spirytusu

fot. Michal Gorski / Wikipedia

Budynek z czerwonej jak krew cegły w zachodniej części portu zbudowany w 1886 roku przeznaczony do składowania alkoholu. Jednorazowo pomieścić mógł aż 2, 5 miliona litrów napojów procentowych dowożonych torami z pobliskich gorzelni. Podczas oczyszczania portu w 1945 roku na dnie zbiornika po spirytusie zostały znalezione trzy ciała należące do żołnierzy radzieckich. Niemcy wycofując się z okupowanych wcześniej terenów, wysadzali wszystko, co mogło przydać się Rosjanom, co ciekawe z wyjątkiem gorzelni i magazynów alkoholu.

11. Centrum aktywności twórczej

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

To pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na naszej planecie. Kompleksy bliźniaczo podobne usytuowane są między innymi w Kecskemet na Węgrzech, czy w Tokoname w Japonii. Centrum Aktywności Twórczej skupia każdy z przejawów aktywności artystycznej. Placówka realizuje funkcje galerii sztuki i szkoły artystycznej. Oferuje także możliwość pobytu i podjęcia pracy twórczej dla zainteresowanych artystów. Obiekt skupia nie tylko twórców, ale zachęca także społeczność lokalną i turystów do korzystania z usług, które oferuje.