Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Jastarni 2024

Jastarnia
źródło: Travelarz / Wikipedia

Jastarnia to miejscowość w województwie pomorskim, która malowniczo umiejscowiła się na Półwyspie Helskim, pomiędzy Zatoką Pucką a otwartym morzem. Tereny wokół niej należą do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje wschodnie wybrzeże Bałtyku oraz spory fragment Zatoki Puckiej.

W sezonie letnim Jastarnia jest miejscem szczególnie obleganym przez turystów. Tutejsze złociste plaże, piękne molo, krystalicznie czyste powietrze bogate w jod – oto to, co przyciąga tu ludzi z całego kraju, a także z zagranicy. Jastarnia to wymarzone miejsce dla miłośników żeglowania i windsurfingu. Dla spragnionych pięknych krajobrazów czekają malownicze widoki na morze oraz zatokę, interesujące szlaki turystyczne a także bogata kultura ludowa rdzennych mieszkańców – Kaszubów.

Zabytków nie ma w Jastarni zbyt wiele, jednakże wśród ciekawszych miejsc warto wymienić kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to świątynia zbudowana z cegieł, z charakterystyczną białą wieżą. Pochodzi z roku 1931. Wnętrze kościoła utrzymane jest w popularnej na Kaszubach kolorystyce biało – błękitno – seledynowej. Wnętrze ozdobione jest motywami rybackimi, takimi jak ambona w kształcie łodzi rybackiej, która płynie przez wzburzone wody morza Bałtyckiego.

Turyści przybywający do miejscowości powinni wiedzieć, że Jastarnia jest zabytkowym zespołem osady rybackiej, na który składają się liczne domy rybaków zbudowane według konstrukcji szachulcowej, pochodzące z końca XIX wieku.

Warto również w Jastarni odwiedzić bardzo interesującą Chatę Rybacką, w której znajdziemy liczne zbiory dawnych eksponatów dotyczących życia i pracy rybaków dalekomorskich. Chata pochodzi z roku 1881. Cechą charakterystyczną jest to, iż została w całości wybudowana z tego, co okoliczni mieszkańcy znaleźli na plaży, w szczególności z drewna pochodzącego z rozbitych na morzu statków. We wnętrzu chaty mieści się obecnie muzeum, które warto odwiedzić w sezonie letnim.

Jastarnia posiada swoją własną latarnię morską, która jest najniższym tego rodzaju obiektem na polskim wybrzeżu – jej całkowita wysokość to około 17 metrów. Jest obok latarni morskiej Stilo jedną z dwóch zbudowanych całkowicie z metalu. Na betonowej podstawie umieszczono około 13 metrowy fragment nautofonu, zakończony stożkowym daszkiem. Pomalowana jest w charakterystyczne pasy biało-czerwone i znajduje się na wzniesieniu w lesie, od strony morza Bałtyckiego. Niestety nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów, mimo to jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Jastarni.

Jastarnia jak i inne miejscowości położone na Helu jest świetnym miejscem dla rowerzystów. Stworzono tu dla nich, na całej długości mierzei, atrakcyjną ścieżkę rowerową. Niestety, nie do końca wygodnie się nią jeździ, gdyż zbudowano ją z różnego rodzaju materiałów – miejscami jest żwirowa, czasem z kostki brukowej. Miejscami łączy się razem z chodnikami i wtedy uważać trzeba na ruch pieszych. Jednak jej niewątpliwą zaletą jest to, że łączy wszystkie miejscowości na mierzei i przebiega blisko nadmorskich plaż, dlatego można sobie na niej robić przyjemne postoje na kąpiele.

W miasteczku znajdują się plaże zarówno nad otwartymi wodami Bałtyku jak również nad Zatoką Pucką. Te od strony morza są znacznie szersze, bardziej piaszczyste i nieco oddalone, dojść do nich można przez las sosnowy. Udostępniono nawet część plaży dla turystów przybywających z czworonogami (pomiędzy Jastarnią i Juratą). Plaże nad Zatoką Pucką są znacznie węższe, ale to właśnie w tym miejscu znajdują się liczne szkoły windsurfingu oraz wypożyczalnie sprzętu. Coraz więcej Polaków pasjonuje się takimi sportami wodnymi, jak windsurfing i kitesurfing. Świetnym miejscem do ich uprawiania są właśnie wody Zatoki Puckiej. Nic więc dziwnego, że w każdej miejscowości na mierzei – w tym również w Jastarni – znajdziemy wiele szkół a także wypożyczalni potrzebnego sprzętu. Możemy w nich wykupić lekcje indywidualne albo skorzystać z organizowanych obozów windsurfingowych.

W Jastarni warto wybrać się do portu, znajdującego się od strony Zatoki Puckiej. Jest to baza rybołówstwa, pomost pasażerski a także marina jachtowa. W części wschodniej portu znajduje się baza płetwonurków a także ośrodek żeglarstwa sportowego. Zobaczymy tu także niezwykły żaglowiec Generał Zaruski, na którym niegdyś odbywały się rehabilitacyjne rejsy dla osób z niepełnosprawnościami.

Na miłośników czasów wojny czeka w Jastarni bardzo ciekawe miejsce, a mianowicie Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera. W tym niezwykle interesującym obiekcie znajdziemy ścieżkę dydaktyczną, najprawdziwsze okopy, odtworzono tu także przeszkody przeciwpancerne i przeciwpiechotne. Kierując się z Jastarni w stronę Kuźnicy znajdziemy cztery żelbetonowe ciężkie schrony bojowe – Sokół, Sabała, Saragossa oraz Sęp. Sabała – to ośrodek dowodzenia Ośrodka Oporu. Można zwiedzać go w okresie letnim, wtedy turyści poznają oryginalne wyposażenie i fortyfikacje z czasów II Rzeczypospolitej. Schron Sokół umiejscowiony jest nad Zatoką Pucką, Saragossa – leży między schronami Sęp i Sabała, natomiast Sęp to schron leżący na plaży od strony morza Bałtyckiego.