11 najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu

Kolobrzeg

Kołobrzeg jest jedną z popularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Z roku na rok przyjeżdża tutaj mnóstwo turystów z Polski i zza granicy. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miasta jest nadmorskie położenie. Co jednak robić, kiedy pogoda nie sprzyja? Oto lista atrakcji które warto zobaczyć w Kołobrzegu.

Zobacz też -> Najważniejsze atrakcje w Polsce

1. Molo

Molo jest zlokalizowane w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk. Pierwszy pomost, który był początkiem dla dzisiejszego molo zbudowano w 1881 roku. Konstrukcja była drewniana, a na jej końcu znajdowała się przystań dla żaglowców. Niestety obiekt ten został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1971 roku otwarte zostało nowe molo. Jego konstrukcja ma 220 metrów i 9 metrów szerokości. Na końcu obecna jest przystań dla statków wycieczkowych. W 2014 roku obiekt został poddany renowacji. Pojawiły się między innymi imponujące, kolorowe iluminacje świetlne.

2. Latarnia Morska

Pierwszy raz światło latarni morskiej w Kołobrzegu zabłysło w 1666 roku. Palono je okresowo, tylko w czasie planowanego przybycia statków. 200 lat później światło latarni zaświeciło na stałe. Używano wtedy lampy Fresnela na olej rzepakowy. W 1899 roku podwyższono światło latarni za pomocą murowanej wieży. Latarnia została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, jednak szybko ją odbudowano. Obecnie jej wieża ma 26 m, a z jej szczytu roztacza się panorama na morze Bałtyckie i port.

3. Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum istnieje od 1963 roku i mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów oraz w budynku przy ulicy Gierczak 5. W zbiorach są między innymi lufy armatnie, kolekcje broni ze średniowiecza, takie jak broń obuchowa, sieczna, miotająca, palna i sieczna. Podziwiać można eksponaty związane z walką na morzu pochodzące z XVII wieku- kompas okrętowy, kotwice, broń pochodzenia szwedzkiego, polskiego, wschodniego i zachodnioeuropejskiego. Obecna jest tutaj też największa w Polsce kolekcja mundurów. Na wystawie są również repliki czołgów, wozów pancernych oraz samolotów.

4. Port Morski

Port jest osłonięty dwoma falochronami i obecne jest w nim 5 basenów. Największym z nich jest basen rybacki. Port w Kołobrzegu jest znany z największego połowu dorsza w Polsce.
Obecny jest również basen jachtowy, który jest wspaniałym miejscem na spacery. Również często odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne. Z portu odpływają również statki wycieczkowe między innymi na wycieczki po morzu oraz na Bornholm.

5. Katedra

Kościół pochodzi z XIV wieku i jest wybudowany w stylu gotyckim. Ze względu na liczne zniszczenia wojenne nie zachowało się w nim zbyt dużo zabytków. Najcenniejszymi elementami są: świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnica z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”. Na miejscu można podziwiać również liczne obrazy i krucyfiksy. Dodatkowy atutem jest również możliwość wejścia na wieżę kościoła i podziwiania panoramy miasta

6. Miasto Myszy

Miejsce to przedstawia myszy jako inteligentnych pupili. To pulsująca energią lokalizacja, w której umieszczone jest około 500 myszek. Wnętrze muzeum jest odwzorowaniem mysiej nory. Podłogi porośnięte są zieloną trawą, a korytarze z rurkami fluorescencyjnymi przypominają ciągi kanalizacyjne obecne pod każdym miastem. Każda z sal została umeblowana w wyjątkowo kreatywny sposób.

7. Ratusz Miejski

Ratusz został zbudowany w latach 1829-32 roku według projektu Karola Schinklera. Ten neogotycki budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek obronny. Dodatkowo jest udekorowany wieżyczkami, a na środku znajdują się herb Polski i Kołobrzegu. Wśród filarów budynku wmurowany jest XVI- wieczny pręgierz, zwany Kolumną Adebara, u którego głowicy znajduje się maska znana z legend o kołobrzeskim wójcie.

8. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik jest zlokalizowany w Parku Żeromskiego przy bulwarze Jana Szymanowskiego i upamiętnia on zaślubiny Polski z morzem z 18 marca 1945 roku. Na kamiennych płytach upamiętnione zostały wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku, a masywne płaskorzeźby są symbolem tysiąclecia oręża polskiego na Pomorzu.

9. Pomnik Sanitariuszki

Utworzenie pomnika miało na celu oddanie hołdu kobietom walczącym w szeregach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Przedstawiona tu jest klęcząca kobieta odziana w żołnierski mundur z torbą, na której obecny jest krzyż. Dziewczyna udziela pomocy rannemu mężczyźnie. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku przy ulicy Sikorskiego.

10. Baszta lontowa

Baszta została zbudowana w XIV wieku i w tamtych czasach wchodziła w skład murów miejskich. Pierwotnie budynek ten graniczył z fosą. Została nieznacznie uszkodzona w 1945 roku. Budynek został zbudowany na planie prostokąta. Obecne są tutaj cztery kondygnacje oraz strych. Od strony południowej budynek jest pozbawiony okien. Występują tylko wąskie otwory strzelnicze.
Miały tu swoje siedziby kawiarnia, dom noclegowy, siedziba kołobrzeskiego PTTK oraz punkt informacji turystycznych.

11. Ukryta Kraina w Kołobrzegu. Niezwykłe miejsce dla dzieci.

Zaczarowana kraina dla dzieci, to jedyne takie miejsce na świecie, w którym świat magii stoi otworem. Na ponad 400m2 stworzony został świat magii. Na początku zwiedzania otrzymuje się różdżkę, która czaruje bajkowe postacie oraz przedmioty. W Ukrytej Krainie zamieszkują bajkowe postacie m.in. 5 metrowy Krokodyl, Wiewiór, Wróżka w magicznym ogrodzie i wiele więcej. Mieszkańcami Ukrytej Krainy są również żywe zwierzęta jak: króliki, ślimaki giganty, gekony lamparcie itd. Jeśli zastanawiałeś się jakie atrakcje w Kołobrzegu wybrać z dziećmi, to koniecznie odwiedź Ukrytą Krainę w Porcie Pasażerskim przy ul. Obrońców Westerplatte 18E (100m od Latarni).

Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe atrakcje w Kołobrzegu? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *