CiekawostkiPolska

Zaskakujące ciekawostki o Kołobrzegu

latarnia morska

Historyczne miasto położone w zachodniej części polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Miasto posiada status uzdrowiska. Historia miasta poczynając od powstania aż po czasy II wojny, to czas bardzo burzliwy, zakończony całkowitym zniszczeniem w wyniku działań wojennych.

Historia Kołobrzegu

1. Około końca IX wieku pochodzą pierwsze wzmianki o osadzie, której mieszkańcy parali się pozyskiwaniem soli z wody morskiej.

2. X wiek to czas pierwszych Piastów na tych ziemiach, gród który tu powstał był typową dla Piastów fortyfikacją, w roku 1138 skończyło się panowanie polskie na tym terenie, zostało ono przywrócone dopiero w 1945 roku.

3. Połowa XVII wieku to czas rządów brandenburczyków, zamieniających miasto w twierdzę. Zaczął się powolny upadek miasta.

4. Czas wojen napoleońskich to kolejne walki o Kołobrzeg, miasto poddało się dopiero w wyniku zakończenia wojny

5. Czasy I wojny światowej obeszły się łaskawie z miastem, służyło ono głównie jako duży lazaret dla rannych żołnierzy.

6. W czasach II wojny światowej a właściwie u jej schyłku, to najdramatyczniejszy okres dla miasta, które z rozkazu Hitlera zostało ogłoszone twierdzą i w wyniku działań wojennych uległo zniszczeniu w 95%.

7. 18 marca 1945 roku na kołobrzeskich plażach odbyło się uroczyste zaślubienie Polski z morzem. Kołobrzeg po wielu stuleciach wrócił w granice Polski.

Ciekawostki o uzdrowisku w Kołobrzegu

1. Za początek uzdrowiskowej pozycji Kołobrzegu przyjmuje się rok 1802 będąc efektem książki Jana Henryka Helda, w której opisał przymioty kąpieli morskich.

2. Pierwszymi zabiegami oferowanymi przybyszom były kąpiele solankowe.

3. Wykorzystywanie miejscowej borowiny do zabiegów leczniczych datuje się na koniec XIX wieku.

4. Formalny status uzdrowiska, miasto otrzymało dopiero w 1967 roku

5. Uzdrowisko Kołobrzeg specjalizuje się w leczeniu chorób reumatologicznych, kardiologicznych, dróg oddechowych, endokrynologicznych i innych.

6. W skład uzdrowiska wchodzi między innymi 10 ośrodków sanatoryjnych i wiele innych obiektów o podobnym charakterze będących w rękach prywatnych.

7. Kołobrzeg jest największym w Polsce uzdrowiskiem nadmorskim.

Ciekawe miejsca Kołobrzegu i okolicy

1. Latarnia morska

Położona na brzegu Parsęty tuż u wejścia do portu, wysoka na 26 metrów, udostępniana jest do zwiedzania.

2. Port Morski Kołobrzeg

Największa atrakcja w mieście, zwiedzanie portu możliwe jest dzięki udostępnieniu części nabrzeża do celów komercyjnych i usytuowaniu tam sklepików, punktów gastronomicznych ze smażalniami ryb i innymi przysmakami włącznie. Zwolennicy morskich podróży mogą skorzystać z bogatej oferty krótkich rejsów specjalnie do tego przystosowanymi statkami, oczekującymi przy portowym nabrzeżu.

3. Falochron

Jak każdy port, tak i kołobrzeski posiada falochron po którym można swobodnie spacerując, podziwiać pływające w nim statki i jachty.

4. Kołobrzeskie molo

Licząca 220 metrów długości i 9 metrów szerokości żelbetowa konstrukcja, służąca kuracjuszom i turystom do pełnego relaksu spaceru, wchodząc w morze suchą stopą.

5. Kołobrzeski Skansen Morski

Jedyne w swoim rodzaju miejsce gdzie można podziwiać okręty wojenne i inne pływające obiekty, przechadzając się między nimi stąpając po lądzie. Wszystkie pływające obiekty są wyslipowane na suchy ląd. W skansenie eksponowane są również różne elementy uzbrojenia.

6. Muzeum Kołobrzeskie Patria Colbergiensis

Ciekawe miejsce w piwnicach ratusza miejskiego, w którym zgromadzono eksponaty związane z historia miasta i historią twierdzy Kołobrzeg.

7. Muzeum Oręża Polskiego

Jako że miasto Kołobrzeg na przestrzeni wieków stanowiło twierdzę a czasy różnych wojen odciskały na nim różne piętna, nie dziwi że w mieście jest wiele placówek związanych z wojskiem i wojaczką. W tę scenerię wpisuje się Muzeum Oręża, w którym ekspozycja na świeżym powietrzu robi duże wrażenie.

8. Kołobrzeska Kopalnia

Kołobrzeg jest miastem górniczym w swoich granicach posiada odkrywkową kopalnię borowiny. W kopalni zatrudnionych jest 3 górników. Wydobycie odbywa się zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego.

9, Twierdza Kołobrzeg

Historycznie miasto przez większość swojego istnienia pełniło rolę twierdzy obronnej. Do dziś zachowały się fragmenty dawnej świetności fortyfikacyjnej, można je podziwiać w różnych miejscach miasta.

10. Ratusz

Niewiele miast może pochwalić się takim obiektem jak kołobrzeski ratusz. Duży z czerwonej cegły wzniesiony budynek, przypominający zamek obronny, miał dodawać miastu prestiżu i świadczyć o jego pozycji. Duże wrażenie robi dźwięk kurantów ratuszowego zegara.

11. Plaża

Jak przystało na nadmorski kurort, plaża miejska przyciąga swoim urokiem nie tylko w gorące letnie miesiące. Długa na 700 metrów szeroka na 100 metrów jest jedną z największych nad polskim morzem.

12. Obrotowa kawiarnia

11 piętro budynku Arka Medical zajmuje jedyna w swoim rodzaju i jedyna w Polsce obrotowa kawiarnia Eleven Club. Bardzo atrakcyjne miejsce robiące duże wrażenie, a możliwość podziwiania roztaczających się widoków bezcenna.

13. Bastion Panzer – Centrum Atrakcji Wojskowych

Kołobrzeg atrakcjami militarnymi stoi, do jednej z fajniejszych zalicza się fragment prywatnego poligonu wojskowego, na terenie którego osoby żądne mocnych wrażeń mogą skorzystać z przejażdżki wojskowymi pojazdami.

14. Ogrody Hortulus Spectabilis

Niedaleko Kołobrzegu w miejscowości Dobrzyca znajduję bardzo ciekawy obiekt architektury ogrodowej, oferujący pokonywanie labiryntu grabowego, a w jego środku usytuowana jest 20 metrowa wieża widokowa.