Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Wolińskim Parku Narodowym

woliński park narodowy
źródło: Wikipedia

W dzisiejszych czasach ważne jest jeszcze większe dbanie o środowisko naturalne. Przykładem dobrym działań jest tworzenie parków krajobrazowych i narodowych — takich jak Woliński Park Narodowy, położony w północno-zachodniej części kraju, w tym na malowniczej wyspie Wolin. Będąc w nim, można między innymi zobaczyć żubry.

Oto 10 ciekawostek o Wolińskim Parku Narodowym

1. Jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 15 marca 1960 roku. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, częściowo na wyspie Wolin, jego powierzchnia wynosi 109,4 km². Na terenie Parku występuje siedem obszarów ochrony ścisłej.

2. Od 4 października 2022 roku do parku można wejść, uiszczając opłatę. Zwolnieni z niej są mieszkańcy gminy, na których terenie znajduje się Park, i przygranicznych, tj. gmin Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów i Miasta Świnoujście. Opłata nie obejmuje także dzieci do lat 7, uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne oraz członków rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny. Opłata wynosi 7 złotych za bilet normalny oraz 3,50 złotego za bilet ulgowy. Istnieje możliwość wykupu biletu tygodniowego oraz półrocznego.

3. Wśród atrakcji czekających na zwiedzających jest Zagroda pokazowa żubrów. Znajduje się ona przy zielonym szlaku turystycznym, około 1,5 kilometrów od centrum Międzyzdrojów. Zajmuje ona 28 hektarów, z czego 20 przeznaczonych jest jako wybieg dla żubrów. Poza nimi w Zagrodzie zobaczyć można też inne zwierzęta: dziki, sarny, bieliki, jelenie. Do dyspozycji odwiedzających są ławki, wiata, stoły, toalety, pomosty widokowe, w tym także te przystosowane do osób niepełnosprawnych.

4. W ramach Wolińskiego Parku Narodowego funkcjonuje galeria “Stare Muzeum” zlokalizowana w Międzyzdrojach. Istnieje od 2005 roku. W czasach działania zaprezentowano w niej 9 wystaw o różnej tematyce, najczęściej zahaczająca o edukację przyrodniczą.

5. Na terenie Parku istnieje także Muzeum Przyrodnicze. Jego zadaniem jest zobrazowanie różnorodności przyrody w Parku. Umożliwia on obejrzenie z bliska charakterystycznych dla tego obszaru ekosystemów wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na Muzeum składa się pięć sal o powierzchni 900 m². Zwiedzający mają możliwość skorzystać z bezpłatnych audioprzewodników.

6. Na terenie parku znajdują się cztery punkty widokowe cieszące się sporą popularnością wśród zwiedzających. Ich nazwy to: Góra Gosań, Kawcza Góra, Piaskowa Góra, Wzgórze Zielonka.

7. Na terenie Parku chroni się 54 gatunki roślin, wśród nich między innymi widłaki, pajęcznicę liliowatą czy znanego prawie wszystkim nadmorskiego mikołajka. Miejsce to jest również siedliskiem przedstawicieli świata zwierząt — głównie ptaków (ponad 200 gatunków) wraz z największym występującym w Polsce drapieżnikiem, orłem bielikiem.

8. W krajobrazie Parku wyróżniają się klify oraz zaliczane do najwyższych i najdłuższych brzegi nadmorskie. Na niektórych odcinkach podmywane są przez fale Bałtyku, a wydmy na wschodnich brzegach bywają rozbudowywane przez piasek.

9. Przez Park przechodzą cztery szlaki piesze, są tu dwie ścieżki przyrodnicze, oraz trzy szlaki rowerowe.

10. Będąc w Parku, na wyspie Wolin, warto mieć oczy szeroko otwarte, gdyż można spotkać tu zwierzęta takie jak morświn albo foka szara.