10 ciekawostkek o lasach liściastych i mieszanych

liście

Trudno wyobrazić sobie planetę bez zbawiennego działania lasów oraz bez ich urody. Lasy liściaste i mieszane są nie tylko miejscem, w którym można obserwować wiele rzadkich roślin, ale również domem dla wielu gatunków zwierząt. Jakie ciekawostki warto o nich poznać?

1. Znajdująca się na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego Puszcza Notecka jest największym lasem w Polsce. Jego powierzchnia przekracza 1372 kilometrów kwadratowych.

2. Do powszechnych mieszkańców polskich lasów należy zaliczyć sarny, jelenie, dziki, sowy, wilki, a także jeże i dzikie zające.

3. Chociaż wilki często występują w polskich lasach, rzadko można je zobaczyć. Wbrew pozorom zwierzęta te należą do bardzo płochliwych, dlatego najczęściej o ich obecności świadczy wycie.

4. W polskich lasach żyje w sumie nieco ponad 2 tysiące żubrów. Większość z nich zasiedla lasy w Bieszczadach, ale można je również spotkać w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej czy też w Puszczy Boreckiej.

5. Lasy sprzyjają rozwojowi roślin, które nie mają szans w innych warunkach. Do rzadkich  chronionych roślin występujących w polskich lasach należą na przykład granicznik płucnik, kosaciec syberyjski czy jedenaście gatunków storczyków takich, jak wątlik błotny.

6. Lasy nie bez powodu nazywane są fabryką tlenu. Rośliny oczyszczają powietrza, a niższy poziom parowania zapewnia magazynowanie wody.

7. Większość drzew iglastych reprezentuje jednocześnie płeć męską oraz żeńską. Z jednego drzewa mogą więc pochodzić żeńskie szyszki, które zostaną zapłodnione przez męski pyłek.

8. Najstarszym drzewem w Polsce jest Cis Henrykowski, który znajduje się w Henrykowie Lubańskim. Według ekspertów drzewo to ma nawet ponad tysiąc lat. Z kolei w lasach nie brakuje drzew, które mają po kilkaset lat.

9. Nieprawdą jest powiedzenie, że drzewa mogą umrzeć ze starości. Tak nie dzieje się nigdy. Drzewa umierają wyłącznie wskutek działania człowieka, owadów czy chorób.

10. Jeszcze niedawno w Wielkiej Brytanii lasy dębowe były najpowszechniejszymi lasami na Wyspach. Sytuacja zmieniła się na przestrzeni kilku dekad wskutek masowej wycinki.

4/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *