Ciekawostki

Zaskakujące Ciekawostki o Arabii Saudyjskiej

Mekka w Arabii Saudyjskiej

Kraj jest znany z położenia świętych miast muzułmańskich, Mekki i Medyny. Mimo, że te dwa miasta zabraniają niemuzułmanom wjazdu, Arabia Saudyjska ma wiele miejsc, które są otwarte dla wszystkich. Kraj ten ma bardzo bogatą historię z uwagi na kulturę posiadania rodzin królewskich. Oto fakty, informacje i ciekawostki o Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska jest miejscem narodzin islamu i siedzibą najświętszych sanktuariów religijnych, Mekki i Medyny.

Oficjalny tytuł króla Saudyjskiego brzmi „Kustosz dwóch świętych”. Mimo że oficjalnym władcą Arabii Saudyjskiej jest król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, to Muhammad ibn Salman sprawuje faktyczną władzę w państwie

Arabia Saudyjska traktuje czary tak poważnie, że kraj ten zakazał książek o Harrym Potterze, a rząd powołał jednostkę do walki z czarnoksięstwem, która podlega Komitetowi do spraw Promocji Cnoty i Zapobiegania Złym Obyczajom lub policji religijnej Arabii Saudyjskiej.

Wszystkie szkoły publiczne w Arabii Saudyjskiej mają charakter religijny, a państwo nakazuje codzienne czytanie Koranu, zaczynając od pierwszej klasy i zajmując się mniej więcej połową dnia szkolnego. Na poziomie szkoły podstawowej nauka religii trwa średnio 9 okresów tygodniowo, podczas gdy matematyka, nauki ścisłe, geografia, historia i wychowanie fizyczne łącznie tylko 12 okresów tygodniowo.

Klimat jest na ogół bardzo suchy i gorący. Często występują burze pyłowe i burze piaskowe.

Temperatury dzienne i nocne są bardzo zróżnicowane. Od maja do września, temperatury dzienne osiągają we 54°C i należą do najwyższych odnotowanych gdziekolwiek na świecie. Od października do kwietnia klimat jest bardziej umiarkowany, z temperaturami wieczornymi od 16° do 21°C.

Średnie roczne opady wynoszą 9 cm, przy czym większość opadów przypada na miesiące od listopada do maja.

Na górzystym „Asir”, gdzie latem odbywa się monsun, przypada od 25 do 50 cm deszczu.

Roślinność jest rzadka z powodu jałowości i zasolenia gleby. Daktyle i akacja są powszechne.

Dzikie ssaki obejmują lisa, rysia, żbika, małpę, panterę i szakala. Ulubionym ptakiem łownym jest gawron. W wodach przybrzeżnych obfitują ryby, a liczne są owady, skorpiony, jaszczurki i węże.

Na niektórych plażach Wysp Farasãn znajdują się miejsca lęgowe żółwie. Na wyspach tych odbywa się coroczny połów papug, a wody wokół nich są domem dla kilku rodzajów delfinów i wielorybów

W 2002 roku na terenie całego kraju żyło co najmniej 77 gatunków ssaków, 125 gatunków ptaków i ponad 2000 gatunków roślin.

Rząd saudyjski tradycyjnie nie traktował ochrony środowiska priorytetowo, ale w ostatnich latach wyraził zaniepokojenie ciągłym wkraczaniem wydm na grunty rolne, zachowaniem i rozwojem zasobów wodnych oraz problemami związanymi z zanieczyszczeniem i warunkami sanitarnymi.

Ustawodawstwo z maja 1978 roku zabrania wycinki drzew i reguluje ochronę lasów.

Oficjalna nazwa kraju to Królestwo Arabii Saudyjskiej.

Rijad jest stolicą i najludniejszym miastem Arabii Saudyjskiej. Miasto położone jest w centrum Półwyspu Arabskiego na dużym płaskowyżu i jest domem dla ponad 8 milionów ludzi.

Arabia Saudyjska graniczy od północy z Jordanią i Irakiem, od północnego wschodu z Kuwejtem, od wschodu z Katarem, Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, od południowego wschodu z Omanem, a od południa z Jemenem. Od Izraela i Egiptu oddziela ją Zatoka Akaba.

Językiem urzędowym jest arabski.

Arabia Saudyjska jest krajem pustynnym, obejmującym większość Półwyspu Arabskiego, z Morzem Czerwonym i perskim wybrzeżem Zatoki Perskiej.

Całkowita długość linii brzegowej Arabii Saudyjskiej wynosi 2640 km, z dwoma liniami brzegowymi: długim zachodnim wybrzeżem Morza Czerwonego i krótszym wschodnim wybrzeżem Zatoki Perskiej.

Plaże rozciągają się wzdłuż wybrzeża. Chociaż na plażach występują pokłady żwiru i koralowców, na plażach znajdują się odcinki pokryte drobnym piaskiem transportowanym na ląd przez wiatr, w tym brzegi plaż Haqel, Sharmah, Yanbu, Al-Shuaibah, pszczół i Farasan.

Liczbę ludności Arabii Saudyjskiej oszacowano na 32 milionów osób.

Bank Światowy ocenił Arabię Saudyjską jako najlepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej na Bliskim Wschodzie.

Półwysep Arabski jest największym półwyspem świata.

Rynek wielbłądów Riyadh jest jednym z największych na świecie i sprzedaje się tutaj około 100 wielbłądów dziennie.

Powierzchnia Arabii Saudyjskiej wynosi około 2.150.000 kilometrów kwadratowych.

Arabia Saudyjska jest w większości niezamieszkałą pustynią.

Jabal Sawda jest najwyższym szczytem Arabii Saudyjskiej o wysokości około 3.000 metrów nad poziomem morza.

W granicach Arabii Saudyjskiej nie można pochować niemuzułmanów.

Ponad 95% Arabii Saudyjskiej to pustynia lub półpustynia, a kraj ten jest domem dla jednych z największych obszarów pustynnych na świecie.

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah jest 8. najpotężniejszym człowiekiem na świecie i najpotężniejszym muzułmaninem na świecie.

Około 80% procent siły roboczej Arabów Saudyjskich to osoby nie narodowości arabskiej.

Oprócz ropy Arabia Saudyjska dysponuje szóstymi co do wielkości rezerwami gazu ziemnego na świecie.

W Arabii Saudyjskiej nie ma rzek. Jest to największy kraj na świecie, który nie ma rzeki.

Około pół populacji nie ukończyła 24 roku życia.

Arabia Saudyjska ma jeden z najniższych odsetków kobiet w miejscu pracy na świecie. Zaledwie 20% kobiet jest aktywnych zawodowo.

Kobietom nie wolno jeździć po Arabii Saudyjskiej. Jest to jedyny kraj na świecie, który zakazał kobietom posiadania licencji na prowadzenie samochodu. Inne rzeczy, których kobiety nie mogą zrobić? Otworzyć konto bankowe, podróżować, pracować lub pójść do szkoły bez zgody mężczyzny.