Ciekawostki

Fascynujące ciekawostki o Oceanie Południowym

Informacje i ciekawostki o oceanie

Ocean Południowy składa się z najbardziej na południe wysuniętych wód oceanicznych świata i jest również nazywany Oceanem Antarktycznym, Południowym Oceanem Polarnym i Wielkim Oceanem Południowym.

Ocean ten otacza Antarktydę i jest czwartym co do wielkości z pięciu oceanów świata. Granice Oceanu Południowego nie zostały konkretnie wyznaczone ze względu na dużą różnicę zdań co do jego istnienia.

Niektórzy geografowie wierzą, że wody Oceanu Południowego są tak naprawdę tylko przedłużeniem oceanów: indyjskiego, pacyficznego i atlantyckiego. Ocean Południowy obejmuje obszar około 35 milionów kilometrów kwadratowych.

Informacje i ciekawostki dotyczące Oceanu Południowego

Ocean Południowy obejmuje biegun południowy.

W okresie od maja do października występują również silne wiatry, które sprawiają, że przeprawa przez ocean staje się jeszcze bardziej niebezpieczna.

Temperatury morza na Oceanie Południowym wahają się od -2 stopni Celsjusza do 10 stopni Celsjusza. Warunki klimatyczne zależą również od pór roku. Zima jest długa i trwa od kwietnia do października.

Ocean Południowy rozciąga się od wybrzeża północnej Antarktydy do 60 stopni szerokości geograficznej południowej.

Pokrywa on około 4% powierzchni Ziemi.

Ocean Południowy obejmuje obszar około 20.330.000 kilometrów kwadratowych.

Największy na świecie gatunek pingwinów – pingwin cesarski – żyje na lodach Oceanu Południowego i Antarktydy.

Na Antarktydzie znajduje się 90% lodu na świecie. Kontynent ten, znajdujący się w granicach Oceanu Południowego, jest najbardziej wietrznym, suchym i najzimniejszym kontynentem na świecie.

Antarktyda uważana jest za pustynię ze względu na fakt, że na jej powierzchni jest bardzo mało wilgoci. Pustynia Sahary otrzymuje więcej deszczu niż Antarktyka. Większość wilgoci spada w postaci śniegu.

Sezon letni na Oceanie Południowym trwa od października do lutego, a sezon zimowy od marca do września.

Największa głębokość Oceanu Południowego, wynosząca 7236 metrów, występuje na południowym krańcu wykopu South Sandwich Trench.

Eksploracja Oceanu Południowego była inspirowana wiarą w istnienie Terra Australis – rozległego kontynentu na dalekim południu kuli ziemskiej w celu „zrównoważenia” północnych terenów Eurazji i Afryki Północnej, który istniał od czasów Ptolemeusza.

Na południowym Oceanie prawdopodobnie znajdują się prawdopodobnie gigantyczne pola naftowe i gazowe na obrzeżach kontynentu. Na Oceanie Południowym prawdopodobnie są również złoża cennych minerałów, takich jak złoto.

Lodowce formujące się co roku wokół Oceanu Południowego posiadają wystarczająco dużo świeżej wody aby zaspokoić potrzeby każdego człowieka na Ziemi przez kilka miesięcy. Od kilkudziesięciu lat pojawiają się propozycje, jeszcze niewykonalne lub nieudane, aby holować góry lodowe Oceanu Południowego do bardziej suchych północnych regionów, takich jak Australia.

W 1953 roku Ocean Południowy został usunięty z granic oceanów i mórz, co stanowiła publikacja wyznaczającą granice głównych wód świata.

W 2000 roku Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna ponownie włączyła Ocean Południowy jako ocean.