Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki oraz informacje o mieście Lyon

Budynki

Jako miasto z ponad 2000 letnią historią nie dziwi fakt, że Lyon kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Niezależnie od tego, czy mieszkasz tutaj, planujesz się tu przeprowadzić, czy po prostu przechodzisz, przeczytaj te fakty, których nie wiedziałeś o Lyonie.

Lyon odniósł sukces w handlu jedwabiem. Istnieje wiele dziedzictwa historycznego i pamiątek, muzeów, butików i przedmiotów z jedwabiu. Król Franciszek I nadał miastu Lyon monopol w handlu jedwabiem w 1536 roku.

Rzymska kolonia wojskowa Lugdunum została założona w 43 r. p.n.e., a następnie stała się stolicą Galów. Lyon osiągnął swój szczyt klasycznego rozwoju w II wieku p.n.e., w którym to czasie wprowadzono chrześcijaństwo.

Czy wiesz, że Lyon i Dubaj są miastami partnerskimi? Po zakochaniu się w Lyonie w 2007 roku, pewien przedsiębiorca postanowił wybudować Lyon-Dubai City w Dubaju. Planuje się powtórzyć niektóre z najbardziej znanych atrakcji Lyonu, aż do barów, pomników, restauracji i kościołów.

W Lyonie znajduje się słynna restauracja La Mère Brazier (jedna z Mères Lyonnaises). Była pierwszą kobietą, która zdobyła 3 gwiazdki Michelin za swoją restaurację La Mère Brazier. Restauracja została założona w 1921 roku.

W 177 r. wspólnota chrześcijańska była prześladowana przez cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, a w 197 r. Lucius Septimius Severus zdziesiątkował Lyon.

Co łączy Lyon z Nowym Jorkiem? W obu miastach znajdują się posągi zaprojektowane przez tego samego rzeźbiarza. Frédéric Auguste Bartholdi, który Statuę Wolności, zaprojektował również Fontaine Bartholdi, którą można znaleźć w Lyon’s Place des Terreaux.

W 1032 roku Lyon został włączony do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, ale prawdziwa władza leżała po stronie arcybiskupów miasta, których wpływy spowodowały, że w 1245 roku i 1274 roku odbyły się tam ważne sobory ekumeniczne. Lyon został przyłączony do królestwa Francji w 1312 roku.

Znalezione w Lyonie Vieux iousse Croix, „Trabule” są ukrytymi przejściami, które były świadkami wielu tajnych zdarzeń.

Renesans zapoczątkował okres dobrobytu gospodarczego i błyskotliwości intelektualnej. Powstanie w 1464 r. targów handlowych wraz z przybyciem do miasta włoskich kupieców umożliwiło rozwój Lyonu.

Fakt o Guignol. Jest to lalka – główna gwiazda i bohater Teatru Lalek i pomimo tego, że została wynaleziona w latach dwudziestych XIX wieku, nadal występuje dla dzieci i dorosłych w Lyonie.

Lyon był miejscem narodzin kina? Bracia Lumière stworzyli pierwszy film w 1895 roku i bez nich jest mało prawdopodobne, aby przemysł filmowy był tym, czym jest dzisiaj. Odwiedź Institut Lumière w Montplaisir, aby dowiedzieć się więcej o braciach.

Rewolucja francuska przyniosła niespokojne czasy. Upadek rynku krajowego i zamknięcie rynków zagranicznych przyniosło załamanie przemysłu jedwabiu, a w 1793 roku miasto zostało oblężone przez siły republikanów z Montagnardów.

Imponująca liczba: 325! Jest to liczba zabytków, które są oświetlane w Lyonie każdej nocy!