Ciekawostki

10 Interesujących informacji i ciekawostek o Koczkodanach

fot. Charles J Sharp / Wikipedia

Koczkodan to rodzaj ssaka naczelnego należącego do małpokształtnych.

Naturalnie występuje w Afryce, ale można go również podziwiać w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. Co warto wiedzieć o koczkodanach?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Koczkodan

Za rozwój stada koczkodanów odpowiadają najmłodsze osobniki. Starsze ze względu na lęk nie są w stanie uczyć się już nowych rzeczy i przyswajać informacji, które pomagają im przetrwać.

2. Żyją w lasach

Koczkodany żyją w lasach oraz na otwartych terenach w Afryce. Zasadniczo są zwierzętami roślinożernymi, ale mięso może stanowić dodatek w ich diecie.

3. Ciąża koczkodana

Ciąża koczkodana trwa od sześciu do siedmiu miesięcy. Po upływie tego czasu samica rodzi zazwyczaj jedno młode, które nosi na brzuchu i karmi przez pół roku.

4. Koczkodan czerwonouchy

Koczkodan czerwonouchy wyróżnia się czarnym futrem, białym kołnierzykiem i czerwonymi uszami. Można go spotkać w Nigerii i Kamerunie i zazwyczaj żyje w stadach liczących około trzydziestu osobników.

5. Koczkodan Diany

Jednym z najbardziej atrakcyjnych koczkodanów jest koczkodan Diany. Występuje w wilgotnych lasach tropikalnych w Ghanie i Sierra Leone. Jego futro jest czarne z białymi elementami oraz bordowym pasem na grzbiecie.

6. Stado koczkodanów

stado koczkodanów może wynosić nawet kilkadziesiąt osobników, w każdym z nich poza sezonem rozrodczym znajduje się tylko jeden samiec. Kiedy rozpoczynają się gody, do stada może dołączyć więcej męskich osobników.

7. Samce

Około czwartego roku życia samce muszą opuścić swoją rodzinę. Tworzą wówczas tak zwane grupy kawalerskie.

8. Koczkodan Talapoin

Koczkodan Talapoin występuje na terenach Angoli, Demokratycznej Republiki Konga oraz Kamerunu. W przeciwieństwie do większości ssaków naczelnych, doskonale pływa i porusza się w bagnach. Jest w stanie całkowicie zanurzyć się pod wodą w poszukiwaniu jedzenia.

9. Koczkodan rudy

Pośród wszystkich małp naczelnych, koczkodan rudy jest najszybszym biegaczem. Potrafi rozwinąć prędkość do 55 kilometrów na godzinę, biegnąc na nogach i podpierając się długim ogonem.

10. Worki policzkowe

Worki policzkowe, w których koczkodany gromadzą jedzenie, mają mniej więcej taką samą pojemność, jak ich żołądek.