AzjaCiekawostki

Ciekawostki i informacje o mieście Rijad w Arabii Saudyjskiej

Rijad

Rijad to rozległa metropolia położona w Arabii Saudyjskiej, a także jej stolica. Jest domem dla około siedmiu milionów z 32,5 miliona mieszkańców kraju.

Przez następne dwie dekady Al Saʿud wykorzystywał Rijad jako swoją bazę do ponownego rozszerzenia swojej władzy na cały Najd. Od końca lat 20. XX wieku Arabia Saudyjska miała dwie stolice, z królem zamieszkałym w Rijadzie, stolicy Najd, ale większość ministerstw i ambasad zlokalizowanych w al-Hijaz.

Do 1955 roku większość ministerstw i central rządowych przeniosła się do Rijadu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasady zagraniczne pozostały w Jiddah do 1985 roku, kiedy to również one musiały przenieść się do stolicy.

Liczbę ludności Rijadu oszacowano w 1962 r. na 169.000 osób, ale boom naftowy na początku 1974 r. przekształcił miasto i spowodował wzrost liczby ludności do ponad 1,5 mln osób.

Do 2003 r. liczbę ludności stolicy oszacowano na prawie 4,5 mln.

Arabia Saudyjska ma jedną z najpotężniejszych gospodarek świata, jednak programy pomocy społecznej i wzrost zatrudnienia wydają się nie nadążyć za tak szybkim wzrostem populacji. Liczba ludności Arabii Saudyjskiej w 1970 roku wynosiła zaledwie sześć milionów i od tego czasu szybko rośnie.

Rodzina Saudyjczyków jest najbogatszą rodziną królewską na świecie, o wartości netto około 1,4 bln USD z powodu obfitych rezerw ropy naftowej, ale sam kraj można uznać za biedny, a szacuje się, że 20 procent jego mieszkańców żyje w ubóstwie.

Powierzchnia terenu dla miasta Rijad wynosi 1797 kilometrach kwadratowych,

W ostatnich latach panoramę wzbogaciły dwa wieżowce, trzydziestopiętrowe al-Faysaliyya Center oraz wieża Kingdom Tower.

W 2011 roku trzech młodych mężczyzn zostało aresztowanych i uwięzionych po zamieszczeniu materiałów wideo na YouTube przedstawiających biednych obywateli w Rijadzie. Film był reportażem o zubożałej części miasta, który zawierał wywiady osobiste i wezwanie do podjęcia działań przez rząd Arabii Saudyjskiej, aby zrobić więcej w celu rozwiązania problemu ubóstwa.

Rząd pod rządami króla Abdullaha wydał 37 miliardów dolarów na mieszkania, walkę z bezrobociem i inne programy, począwszy od 2012 roku, próbując pomóc rosnącej liczbie ubogich ludzi.

Podczas gdy angielski jest powszechnie rozumiany, odrobina uprzejmości zawsze będzie szła drogą w każdej części świata i na pewno poczujesz się jak w domu, kiedy będziesz w stanie posługiwać się podstawowymi arabskimi zwrotami.

Kraj kontroluje około 22% światowej ropy naftowej i opiera się na tym źródle dochodu dla około połowy swojego PKB.

Rijad ma typowy gorący klimat pustynny, w którym temperatury w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia są gorące i suche.Bądź przygotowany na temperaturę aż 43,6 stopni Celsjusza bez opadów deszczu.