27 interesujących ciekawostek o skorpionach

skorpion i orzechy

Skorpiony to stawonogi, mają osiem nóg i ogon z zadziorkiem do wstrzykiwania jadu. Oto zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o skorpionach.

1. Gatunki skorpionów mają rozmiary od 0,09 cm do 20 cm.

2. W przeciwieństwie do owadów, które na ogół składają jaja poza swoim ciałem, skorpiony produkują żywe dzieci.

3. Skorpiony mają dwa gruczoły jadowe, które produkują jad używany w polowaniach i obronie.

4. Nie mają kości. Zamiast tego mają egzoszkielet wykonany z chityny, który jest podobny do skorupy krewetki.

5. Skorpiony znajdują się na prawie całym świecie. Na sześciu z siedmiu kontynentów znajduje się ponad 2000 różnych gatunków.

6. Są mistrzami przetrwania. Skorpion może żyć przez cały rok bez jedzenia.

7. Skorpion używa szczypiec do szybkiego chwytania ofiary, a następnie biczuje trującym ogon, aby zabić lub sparaliżować ofiarę.

8. W świetle ultrafioletowym, skorpiony świecą się z powodu obecności fluorescencyjnych substancji chemicznych w ich egzoszkielecie.

9. Prehistoryczne skamieniałości skorpionów znalezione w Szkocji pokazują, że ich wygląd nie zmienił się w ciągu tysiącleci. Zmieniły one jednak swoją wielkość, ponieważ dzisiejsze skorpiony są o połowę mniejsze od swoich prastarych przodków.

10. Skorpiony należą do stawonogów o najdłuższej żywotności. W środowisku naturalnym skorpiony żyją zazwyczaj od dwóch do dziesięciu lat. W niewoli skorpiony żyją nawet 25 lat.

11. Ponieważ mają wyjątkowe płuca, mogą przebywać pod wodą nawet do 48 godzin i przeżyć.

12. Skorpiony są mięsożerne. Będą jeść owady, pająki, inne skorpiony, jaszczurki, a nawet małe ssaki.

13. Jest nocnym zwierzęciem. Często ukrywa się w ciągu dnia pod skałami i w dziurach w ziemi, zanim w nocy, będzie polować.

14. Żerują na owadach, stawonogach i w niektórych przypadkach małych kręgowcach.

15. Ponieważ skorpiony mogą żyć w takich trudnych środowiskach, przystosowały zdolność do spowolnienia swojego metabolizmu do zaledwie jednej trzeciej tempa wzrostu większości stawonogów.

16. Mają bardzo niskie wskaźniki metaboliczne i wymagają tylko jednej dziesiątej tlenu większości owadów.

17. Obszary Chin mają tradycyjne danie ze smażonego skorpiona.

18. Nie tylko używają użądleń do zabijania swoich ofiar – używają ich również do obrony przed drapieżnikami, takimi jak węże, jaszczurki i ptaki.

19. Skorpiony istniały już przed wiekiem dinozaurów, a niektórzy naukowcy uważają, że mogły one być nawet pierwszymi zwierzętami, które setki milionów lat temu przeszły z wody na ląd.

20. Najbardziej rozpoznawalnymi i oczywistymi cechami skorpionów są: duża para pazurów, długi ogon, który często jest zakrzywiony na grzbiecie skorpiona oraz żądło na końcu ogona, które jest używane do wstrzykiwania jadu.

21. Skorpiony to pajęczaki. Do pajęczaków należą pająki, kleszcze i roztocza oraz wszelkie inne stworzenia podobne do skorpionów.

22. Wszystkie skorpiony są jadowite.

23. Skorpion jest jednym z 12 znaków zodiaku.

24. Zrzucają swój egzoszkielet do 7 razy, gdy dorosną do pełnych rozmiarów. Za każdym razem stają się wrażliwe na drapieżniki, dopóki ich nowy ochronny egzoszkielet nie stwardnieje.

25. Skorpiony, podobnie jak pająki, są pajęczakami, a wszystkie pajęczaki mają znaną cechę ciała; osiem odnóży. Ponadto pajęczaki nie mają skrzydeł i czułek, co również może pomóc w ich identyfikacji.

26. Podczas gdy jad większości skorpionów jest wystarczająco silny, by zabijać małe stworzenia, istnieje około 30-40 gatunków z żądłem wystarczająco silnym, by zabić człowieka.

27. Skorpiony biorą udział w skomplikowanym rytuale zalotów znanym jako promenada a deux. Taniec rozpoczyna się, gdy samiec i samica nawiązują kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *