10 ciekawostek o układzie słonecznym

układ słoneczny ciekawostki 

Układ słoneczny to dziwne miejsce z planetami, księżycami i dziwnymi zjawiskami. Naukowcy odkryli lodowate wulkany na Plutonie, podczas gdy Mars jest domem dla prawdziwie „wielkiego” kanionu wielkości Stanów Zjednoczonych. Być może gdzieś za Neptunem czai się nawet olbrzymia, nieodkryta planeta. Przeczytaj dalej, aby odkryć najdziwniejsze fakty dotyczące planet, planet karłowatych, komet i innych niesamowitych obiektów wokół układu słonecznego. W artykule przedstawiamy informacje, ciekawostki i fakty o układzie słonecznym.

Zobacz też -> Informacje i ciekawostki o kosmosie dla dzieci

Aby wiedzieć dokładnie, co mamy na myśli mówiąc „układ słoneczny”, ważne jest podzielenie go na dwa słowa, które składają się na wyrażenie. Po pierwsze, termin „Słońce” jest po prostu słowem, które oznacza „Słońce”. Po drugie, układ jest tylko zbiorem przedmiotów, które współdziałają tworząc całość. Tak więc, połączenie tych dwóch słów razem daje następującą definicję:

Układ słoneczny to grupa obiektów, które oddziałują na siebie nawzajem, przy czym podstawowym oddziaływającym obiektem jest Słońcem.

Układ Słoneczny ciekawostki

Wiek: 4,6 mld lat
Liczba planet: 8
Liczba planet karłowatych: 5
Liczba księżyców: 181
Liczba steroidów: 552894
Liczba zestawów: 3083

Czytaj też -> Ciekawostki i informacje o Księżycu

1. Najgorętsza planeta nie jest najbliżej słońca. Wielu ludzi wie, że Merkury jest najbliższą planetą Słońca. Wiemy też, że Wenus, druga planeta oddalona od słońca, znajduje się w odległości 50 milionów kilometrów dalej od słońca niż Merkury. Merkury nie ma atmosfery, który pomagałby utrzymać ciepło słoneczne. Wenus natomiast owiany jest niespodziewanie grubą atmosferą, około 100 razy grubszą niż nasza własna na Ziemi. W rzeczywistości średnia temperatura na Wenus wynosi około 460 stopni Celsjusza. Jest na tyle gorąca, aby stopić ołów. Maksymalna temperatura na Merkury, planecie bliżej słońca, wynosi około 420 stopni Celsjusza.

2. Masa Słońca Masa Słońca wynosi 1 989,100,100,000,000,000,000,000,000 miliardów kg lub 333060 Ziemi. Stanowi to 99,86% całkowitej masy naszego Układu Słonecznego, około trzech czwartych masy to wodór, a reszta to hel. Słońce jest wystarczająco duże, aby około 13 miliona Ziemi zmieściło się w środku Słońca lub gdyby Ziemia zachowała swój kulisty kształt, wówczas zmieściłoby się 960 tysięcy Ziemi.

3. W wielu filmach science fiction statki kosmiczne są często zagrożone przez pola asteroidów. W rzeczywistości, jedyny pas asteroidów, o którym wiemy, istnieje między Marsem a Jowiszem i choć są w nim dziesiątki tysięcy asteroidów, to są one dość szeroko rozstawione i prawdopodobieństwo kolizji z jednym jest małe.

4. Układ słoneczny zawiera wiele różnych rodzajów asteroidów pogrupowanych według minerałów, które zawierają. Bogactwo metali szlachetnych, takich jak nikiel, żelazo i tytan oraz woda sprawiają, że asteroidy stają się atrakcyjnym celem dla górnictwa, gdy ludzie decydują się rozszerzyć swoją obecność w przestrzeni międzyplanetarnej. Na przykład woda z asteroidów mogłaby służyć koloniom w kosmosie, podczas gdy minerały i metale byłyby wykorzystywane do budowy siedlisk i produkcji pożywienia dla przyszłych mieszkańców kolonii kosmicznych.

5. Pluton jest mniejszy niż USA. Według najlepszych obecnych szacunków, Pluton ma niewiele ponad 2250 kilometrów szerokości, czyli mniej niż połowę szerokości Stanów Zjednoczonych. Obecnie znany jest jako „karłowata planeta”.

6. Asteroida 1/Ceres jest również oznaczona jako planeta karłowata, największa w wewnętrznym układzie słonecznym. Pas Asteroidów może zawierać wiele obiektów, ale są one rozmieszczone na ogromnym obszarze przestrzeni. Pozwoliło to statkowi kosmicznemu poruszać się po tym regionie bez obawy o zderzenie. Powstanie Jowisza zakłóciło powstawanie jakichkolwiek światów w rejonie, rozpraszając asteroidy. Spowodowało to zderzenie i rozbijanie się na mniejsze kawałki. Pas Asteroidów jest często nazywany „pasem głównym”, aby odróżnić go od innych grup asteroidów, takich jak Lagrangianie i Centaurowie.

7. Na Ziemi są skały Marsa. Analiza chemiczna meteorytów znalezionych na Antarktydzie, Saharze i w innych miejscach została przeprowadzona za pomocą różnych środków, aby ustalić pochodzenie Na przykład niektóre zawierają gazy, które są chemicznie identyczne z atmosferą na Marsie.

8. Niemal wszystko na Ziemi jest rzadkim pierwiastkiem. Skład pierwiastkowy planety Ziemia to głównie żelazo, tlen, krzem, magnez, siarka, nikiel, wapń, sód i aluminium. Podczas gdy takie pierwiastki zostały wykryte w innych miejscach wszechświata, są one jedynie pierwiastkami śladowymi, przesłoniętymi znacznie większą ilością wodoru i helu.

9. Temperatura wewnątrz Słońca może osiągnąć 15 milionów stopni Celsjusza. W jądrze Słońca energia jest wytwarzana przez syntezę jądrową, podczas gdy wodór przekształca się w hel. Ponieważ gorące obiekty generalnie rozszerzają się, Słońce eksplodowałoby jak gigantyczna bomba, gdyby nie jego ogromna siła grawitacyjna. Temperatura na powierzchni Słońca wynosi około 5600 stopni Celsjusza.

10. Kiedy cały wodór zostanie spalony, Słońce będzie kontynuować przez około 130 milionów spalanie Helu, podczas którego będzie się rozszerzać do tego stopnia, że obejmie Merkury i Wenus oraz Ziemię. Na tym etapie stanie się czerwonym olbrzymem. Po jego czerwonej, olbrzymiej fazie, Słońce zmniejszy swoją ogromną się zachowując swoją wielką masę. Kiedy tak się stanie, Słońce stanie się białym karłem.

Czytaj dalej: Niezwykłe ciekawostki o planetach

4.4/5 - (liczba ocen: 34)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *