Ciekawostki

40 Ciekawostek Dla Dzieci o Kosmosie 🚀

Fotografia sylwetki osoby na tle gwiazd

Zobacz ciekawostki o kosmosie dla dzieci, które zebraliśmy. Czy kiedykolwiek patrzyłeś w nocne niebo i zastanawiałeś się, co tam jest? Dlaczego gwiazdy świecą? Skąd wzięła się Wielka Niedźwiedzica? A może zastanawiałeś się, czy na innych planetach żyją stworzenia podobne do nas? Kosmos to tajemnicza, nieskończona przestrzeń pełna niewiarygodnych zjawisk i planet, które czekają, byśmy je odkryli! Przygotuj się na kosmiczną podróż pełną ciekawostek, która przeniesie Cię daleko poza naszą planetę, aż do najdalszych zakątków wszechświata. Chwyc za rękę swoją ciekawość i wyruszmy razem w niesamowitą podróż po gwiazdach!

Sprawdź też -> 103 niezwykłe ciekawostki o planetach

1. Super Wzrost w Kosmosie! W przestrzeni kosmicznej rośniesz! Dzięki temu, że grawitacja nie ciągnie cię w dół, na Stacji Kosmicznej możesz „wzrosnąć” nawet o 5 cm. Wyobraź sobie, że jesteś tam gigantem!

2. Mars ma Wodę? Kiedyś myśleliśmy, że tylko Ziemia ma płynną wodę. Jednak NASA niedawno odkryła, że Mars ma też swoje „rzeki”!

3. Podróż na Pluton samolotem? Gdybyś chciał polecieć samolotem na Pluton, musiałbyś być bardzo cierpliwy. Podróż trwałaby ponad 800 lat!

4. Dziwaczna Pogoda Planet! Mars ma niesamowite skoki temperatury w ciągu jednego dnia. Wenus jest tak gorący, jakbyś wrzucał do niego 5 czajników z wrzątkiem. A wiatr na Neptunie? Pędzi z prędkością 2500 km/h!

5. Niebieskie zachody słońca? Na Marsie słońce zachodzi w kolorze… niebieskim!

6. Spacer po Planetach? Myśl znowu! Jowisz, Saturn, Uran czy Neptun to nie miejsca na spacer! Nie mają one solidnej powierzchni. Wenus to wyjątek wśród planet – obraca się w odwrotnym kierunku niż wszystkie inne.

7. Kosmiczne Śmieci! Zastanawiałeś się, gdzie trafiają stare satelity? Wokół Ziemi krąży pół miliona kosmicznego złomu, w tym… zgubione klucze astronautów!

8. Zapach Kosmosu? Astronauci mówią, że przypomina przypalony metal lub spaloną stekę.

9. Wielkość Wszechświata w Twojej Dłoni! Przy użyciu Hubble’a na powierzchni wielkości twojego paznokcia kciuka możemy zobaczyć tysiące galaktyk.

10. Wschody i Zachody Śłońca Bez Przerwy! Astronauci na ISS obserwują wschód i zachód słońca 16 razy na dobę.

11. Zaskakujący Merkury i Wenus! Chociaż Merkury jest blisko Słońca, to Wenus jest prawdziwym piekłem. Tam temperatury dochodzą nawet do 500°C!

12. Uran – planetą na boku! Uran to prawdziwy ekstrawagancki tancerz. Kręci się na boku!

13. Tajemnice Komet! Kiedy patrzysz na komety, pamiętaj, że są one świadkami narodzin naszego Układu Słonecznego. Są zbudowane z lodu, piasku i… gazowanej wody!

Zobacz też -> 24 ciekawostki o księżycu dla dzieci

14. Spotkanie z Kometą Halleya! Jeśli przegapiłeś Kometa Halleya w 1986 roku, nie martw się! Będzie można ją znowu zobaczyć w 2061 roku.

15. Kwarantanna z Księżyca! Po powrocie z Księżyca astronauci musieli na chwilę zostać „więźniami”. Prezydent Nixon odwiedził załogę Apollo 11 przez specjalne okienko! Dopiero po Apollo 14 stwierdzono, że Księżyc jest bezpieczny.

16. Meteorowy wyścig! Niektóre meteory mogą poruszać się szybciej niż wyobrażasz – aż 42 km/s!

17. Sputnik – Początek Ery Kosmicznej! W 1957 roku Rosjanie wysłali pierwszy obiekt stworzony przez człowieka w kosmos – Sputnik.

18. Elitarna Czwórka Jowisza! Jowisz ma swoją „wielką czwórkę” księżyców: Europa, Ganymede, Callisto i Io.

19. Wenusjański Kalendarz! Rok na Wenus to nie 365, a 224,7 dni ziemskich.

20. Gorący jak Wenus! Wenus jest prawdziwym piekarnikiem. Ma powierzchnię gorętszą niż piec do pizzy – ponad 450°C!

21. Asteroidy – Ogień w Niebie! Raz do roku asteroida wielkości samochodu wpada w atmosferę Ziemi. Ale bez obaw, spala się w powietrzu!

22. Koniec Dinozaurów? Uważa się, że asteroida mogła przynieść koniec dinozaurom 65 milionów lat temu.

Czytaj też -> niezwykłe ciekawostki o układzie słonecznym

23. Tajemnice Księżyca! Księżyc ma więcej kraterów niż Ziemia, ponieważ… brakuje mu pogody, która by je zasłoniła!

24. Pluton Stracił Status! W 2006 roku Pluton przestał być pełnoprawną planetą. Teraz to planeta karłowata.

25. Wysoka Góra w Kosmosie! Najwyższa znana góra nie jest na Ziemi! Znajduje się na asteroidzie Vesta i jest trzykrotnie wyższa niż Mount Everest.

26. Szybka Droga do Kosmosu! Przestrzeń kosmiczna zaczyna się tylko 100 km nad Ziemią. Teoretycznie, gdybyś mógł jechać samochodem prosto w górę, dotarłbyś tam w mniej niż godzinę!

27. Czarne Dziury – Więcej niż się Wydaje! Choć nazywamy je „czarnymi”, emitują one promieniowanie. Znane jest to jako „Promieniowanie Hawkinga”, hołd dla wielkiego Stephena Hawkinga.

28. Cisza w Kosmosie!  W przestrzeni dźwięk się nie rozchodzi. Więc wybuchająca gwiazda obok ciebie? Cicho jak w grobowcu!

29. Zmieniające się Gwiazdozbiory! Gwiazdozbiór, który podziwiasz na Ziemi, mógłby wyglądać zupełnie inaczej z innej planety!

30. Kosmiczne Trzęsienia Ziemi! Drgania przechodzące przez gwiazdy nazywane są „gwiazdowymi sejsmami”, podobne do naszych trzęsień ziemi.

31. Podróż przez Mleczną Drogę! Aby przemierzyć naszą galaktykę, światłu potrzeba 100 000 lat.

32. Oko w Kosmosie – Hubble! 🛰 Dzięki satelitom i teleskopom mamy oszałamiające obrazy wszechświata, które odkrywają jego tajemnice.

33. Ziemi Jest Więcej? W Mlecznej Drodze może być nawet 70 miliardów planet podobnych do naszej!

34. Gwiazdy – Wspomnienia z Przeszłości! Niekiedy patrząc w niebo, widzimy gwiazdy, które już nie istnieją.

35. Słońce kontra Ziemia! Nasze Słońce jest gigantem – aż 300 000 razy większe niż nasza planeta!

36. Najbliższa Czarna Dziura! V616 Monocerotis była w 2021 roku najbliżej nas, w odległości 3000 lat świetlnych.

37. Gwiazdy Zombie – Nieśmiertelne? Eksplodują, ale nie giną – to prawdziwe kosmiczne zombie!

38. DNA – Most do Słońca! Gdybyśmy rozciągnęli całe ludzkie DNA, sięgnęłoby od Ziemi do Słońca… 600 razy!

39. Słońce – nasza ogromna gwiazda! Czy wiesz, że do jednego Słońca zmieściłoby się aż milion planet Ziemia? A nasze Słońce to tylko gwiazda średniej wielkości!

40. Gwiezdne Burze Śnieżne! Na niektórych egzoplanetach może padać diamentowy śnieg lub deszcz z rubinów.

4.3/5 - (liczba ocen: 109)

4 thoughts on “40 Ciekawostek Dla Dzieci o Kosmosie 🚀

 • Słońce jest większe od ziemi o ponad 100tyś nie 300.

  Odpowiedz
  • Fajne dla mniejszych dzieci, znam już wszystkie ciekawostki ( nielicząc tej o,, chorobach z księżyca”) . Jednak dla kogoś innego, kto się interesuje astronomią i ogólnie kosmosem (tak jak ja) polecam 😏

   Odpowiedz
 • 1.3m planet zmieści się w słońcu nie 1 milion.

  Odpowiedz
 • Bardzo fajne są te ciekawostki! 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *