Ciekawostki

103 niezwykłe ciekawostki o planetach

ciekawostki o planetach

Przedstawiamy fascynujące ciekawostki o planetach. Ziemia jest zgniecioną kulą. W miarę jak Ziemia obraca się, grawitacja wskazuje na środek naszej planety, a siła odśrodkowa wypycha na zewnątrz.

Zobacz też -> Ciekawostki o układzie słonecznym

Ponieważ jednak owa przeciwstawna grawitacja działa prostopadle do osi Ziemi, a oś Ziemi jest przechylona, siła odśrodkowa na równiku nie jest dokładnie przeciwstawna grawitacji. Ta nierównowaga sumuje się na równiku, gdzie grawitacja popycha dodatkowe masy wody i ziemi do wybrzuszenia wokół naszej planety.

Ciekawostki o planetach

1. Nasz dom, Ziemia, to trzecia planeta od słońca.

2. Ze względu na niższą grawitację, osoba która waży 100 kg na ziemi, ważyła by tylko 38 kg na powierzchni Marsa.

3. Możemy zobaczyć tylko planety do 13,8 miliarda lat świetlnych, ponieważ wszechświat ma 13,8 miliarda lat świetlnych.

4. Merkury i Wenus to jedyne dwie planety w naszym układzie słonecznym, które nie mają księżyców.

5. Ze względu na swój unikalny kąt pochylenia, jedna noc na Uranie trwa 21 lat.

6. Neptunowi zajmuje 60190 dni aby wykonać jeden obrót wokół Słońca. Oznacza to, że od momentu odkrycia w 1846 roku, wykonał tylko jeden obrót wokół Słońca.

7. Na Drodze Mlecznej znajduje się około 200 000 000 000 000 gwiazd.

8. Grecy zaproponowali heliocentryzm 2000 lat przed Kopernikiem. Arystarch z Samos układał planety w kolejności odległości od Słońca, stwierdzając, że nie może być na orbicie wokół Ziemi, ponieważ ciało, które jest tak duże nie może orbitować wokół ciała tak małego.

9. Ziemia jest jedną z czterech planet lądowych: podobnie jak Merkury, Wenus i Mars, jest kamienista.

10. Astronomowie mają dobre wyobrażenie na temat tego, jak pachną inne planety na podstawie ich kompozycji atmosferycznej. Wenus i Mars pachną niczym zgniłe jaja, podczas gdy Uran jest bezwonny.

Zobacz też -> Informacje i ciekawostki o kosmosie dla dzieci

11. Najcieplejszą planetą w naszym układzie słonecznym jest Wenus. Większość ludzi często uważa, że jest to Merkury, ponieważ jest najbliżej Słońca. Wenus jednak ma w swojej atmosferze wiele gazów, które powodują „efekt cieplarniany”.

12. Asteroidy w bliskim sąsiedztwie Ziemi zawierają żelazo o szacunkowej wartości 40 biliardów złotych, czyli 40,000,000,000,000,000 złotych.

13. Najbardziej bajecznie potencjalną fortuną przestrzeni kosmicznej może być „planeta diamentów”, których techniczna nazwa to 55 Cancrie. Ta planeta jest dwa razy większa od ziemi i może się składać w jednej trzeciej z diamentów. Ta planeta diamentów może być warta 90 nonillionów złotych (czyli 30 zer). Aby spojrzeć z perspektywy 26,9 nonilliona dolarów, pomyśl o PKB Ziemi – Bank Światowy oszacował globalny PKB na około 70 bilionów dolarów w 2011 roku. Diamentowa Planeta jest warta 384 kwadrylion razy więcej niż ziemskie PKB. Zaledwie 0182% diamentów Diament Planety Diamentowej spłaciłoby 49 kwintyliona USD zadłużenia światowych rządów.

14. Światło dochodzi w 8 minuty ze Słońca do Ziemi.

15. NASA tworzy „międzygwiezdny internet” o nazwie Disruption-Tolerant Networking (DTN). Może on przesyłać informacje poprzez sztormy słoneczne, flary słoneczne, a nawet przeszłe planety bez utraty oryginalnych danych. Z powodzeniem wyślą dane do statku kosmicznego znajdującego się w odległości 25 milionów kilometrów od ziemi.

16. Układ słoneczny ma około 4,6 mld lat. Naukowcy szacują, że prawdopodobnie potrwa on kolejne 5000 milionów lat.

17. Jeśli gwiazda przechodzi zbyt blisko czarnej dziury, może zostać rozerwana.

18. Enceladus, jeden z mniejszych księżyców Saturna, odbija około 90% światła słonecznego, sprawiając, że jest bardziej odbijający światło niż śnieg.

19. Najwyższą znaną człowiekowi górą jest Olympus Mons, położony na Marsie. Szczyt ma 25 km wysokości, co sprawia, że jest prawie 3 razy wyższy niż Mt Everest.

20. Galaktyka Whirlpool (M51) była pierwszym obiektem celestialnym, który został zidentyfikowany jako spiralna.

21. Rok świetlny to czas trwania światła w ciągu jednego roku, co odpowiada 9,5 bln kilometrów.

22. Szerokość Drogi Mlecznej wynosi około 100 000 lat świetlnych.

23. Słońce jest ponad 300 000 razy większe niż Ziemia.

24. W latach 1975-82 Rosja posiadała sześć sond na powierzchni Wenus, które przetrwały temperaturę 457 stopni Celsjusza i z powodzeniem robiła zdjęcia.

25. Na Wenus zamiast opadów śniegu, są opady metalu.

26. W ciągu ostatnich 7 lat ludzkość odkryła 43 potencjalnie nadające się do zamieszkania planety.

27. 1 Kwietnia 1976, BBC przekonało wielu słuchaczy, że specjalne ułożenie planet tymczasowo zmniejszy grawitację na Ziemi. Linie telefoniczne zostały zalane dzwoniącymi, którzy twierdzili, że odczuwali efekty.

28. Sonda Mariner 1, która miała być przeznaczona do orbitowania Wenus, nie powiodła się z powodu braku łącznika (-) w wierszu kodu, co czyni ją najdroższą literówką w historii.

29. W momencie narodzin układu słonecznego była to gęsta chmura gazu i pyłu, która wirowała we wszystkich kierunkach wokół nowej gwiazdy. W miarę jak cząstki chmur wbijały się w siebie nawzajem. Z biegiem czasu spowodowało to, że chmura spłaszczała się w dysk, przez który uformowały się planety.

30. Niektóre z planet przypominających Ziemię potencjalnie mogą być znacznie bardziej gościnne niż Ziemia.

31. W 2012 r. Biały Dom odpowiedział na petycję o zbudowanie Gwiazdy Śmierci, stwierdzając, że „administracja nie popiera wysadzania planet” i że nie finansuje broni „z podstawową wadą, którą może wykorzystać jednoosobowy statek gwiazdowy”.

32. Astronomowie odkryli planetę o nazwie HD189733b, na którą padają boczne deszcze szklane (krzemianowe) w wiejących 7000 km na godzinę wiatrach. Daje to planecie niebieski odcień. Od nas jest oddalona o 63 lata świetlne.

33. NASA odkryła planetę „Waterworld” o nazwie GJ1214b oddalona o 40 lata świetlne, która może zawierać egzotyczne materiały, takie jak „gorący lód” czy „superpłynna woda”.

34. 51 Pegasi B jest olbrzymem gazowym zlokalizowanym w odległości 440 lat świetlnych od nas, o temperaturze dochodzącej od 1000°C do 2000°C.

35. Gdyby Ganymede nie był księżycem Jowisza, musiałby być uważany za planetę, ponieważ jest większy niż Merkury.

36. Jowisz kurczy się z szybkością około 2 cm rocznie, ponieważ planeta emituje więcej ciepła niż Słońce.

37. Pierwszym stworzonym przez człowieka samolotem, który wylądował na innej planecie i wysłał dane, był radziecka Wenera 7 w 1970 roku. Po wylądowaniu na Wenus, statek wysłał dane z powrotem przez tylko 23 minuty, przypuszczalnie dlatego, że wylądował z boku.

38. Naukowcy oszacowali, że w samej Drodze Mlecznej jest prawie 2 miliardy planet przypominających ziemię.

39. Katolicki biskup o nazwisku Robert Grosseteste opisał narodziny Wszechświata w eksplozji i krystalizacji materii w celu uformowania gwiazd i planet w zespole zagnieżdżonych kul wokół Ziemi w 1225 r. n.e., około czterech wieków przed Newtonem opisał grawitację i siedem wieków przed teorią Wielkiego Wybuchu.

40. Ślady stóp i ślady po oponach pozostawione przez astronautów na księżycu pozostaną tam aż ktoś zmieni lub usunie, ponieważ nie ma tam wiatru.

41. Dwa księżyce w naszym układzie słonecznym (Ganymede & Titan) są faktycznie większe od planety Merkury.

42. Naukowcy uważają, że orbita Jowisza ma 67 księżyców, jednak tylko 53 z nich zostały nazwane.

43. Dzień na marsie trwa 24 godziny, 39 minut i 35 sekund.

44. W 2013 r. armia indyjska przez sześć miesięcy obserwowała „chińskie samoloty szpiegowskie”, które łamały jej przestrzeń powietrzną. Później dowiedzieli się, że rzeczywiście oglądają Jowisza i Wenus.

45. NASA’s Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) zadeklarowała, że znaleźli dowody na znaczne ilości wody na Księżycu.

46. Słońce wykonuje pełną rotację raz na 25-35 dni.

47. Europa buduje niezwykle duży teleskop europejski, który będzie wytwarzał obrazy piętnastokrotnie ostrzejsze niż teleskop kosmiczny Hubble, być może umożliwi to obserwację eksoplanet przypominających Ziemię. Pierwsze zdjęcia zaplanowano na 2024 rok.

48. Nasz księżyc ma około 4,5 miliarda lat.

49. Istnieje więcej wulkanów na Wenus niż na jakakolwiek innej planecie w naszym układzie słonecznym.

50. Niebieski blask Uranu sprowadza się do metanu w atmosferze, który przefiltrowuje całe czerwone światło.

51. John Couch Adams obliczył istnienie Neptuna, używając matematyki przed obserwacją planety.

52. Jest jedna egzoplaneta zwana „COROT-7b”, na której padają skały zamiast deszczu. Jego temperatura powierzchni jest wystarczająco wysoka, aby kamienie mogły odparować, skraplać się do powietrza i ponownie padać.

53. Potwierdzono, że meteoryty, które spadły na Ziemię w Maroku pochodziły od Marsa. Prawdopodobnie został on wyrzucony z powierzchni planety podczas dawnego uderzenia asteroidów.

54. Istnieją planety poruszające się w przestrzeni całkowicie samotnie, nie orbitując wokół żadnych gwiazd. Możliwe jest również, że niektóre z tych planet mogą podtrzymywać życie.

55. Naukowcy odkryli planetę wielkości Neptuna (GLIESE 436 B), która jest piętnaście razy bliżej swojej gwiazdy niż Merkury jest do naszego słońca. Jest ona pełna wody, ale ze względu na jej dużą grawitację, woda jest gęsto spiętrzona, ciągnięta w kierunku jądra, podobnie jak lód o temperaturze 439 stopni Celsjusza. Znany jest jako palący się lód.

56. Saturn ma księżyc nazwany Mimas i ma krater, który sprawia, że wygląda przez tp jak Gwiazda Śmierci.

57. Wehikuł kosmiczny Kepler firmy NASA odkrył olbrzymią planetę oddaloną o 750 lat świetlnych od Jowisza, która jest czarniejsza od węgla. Jest to najciemniejsza planeta odkryta przez naukowców. Odzwierciedla mniej niż 1% padającego na nią światła słonecznego.

58. Neptun utrzymuje rekord dla najsilniejszych wiatrów w naszym układzie słonecznym. Wieje tam nawet z prędkością 2200 km/h.

59. Cztery planety w naszym układzie słonecznym znane jako giganty gazowe to Jowisz, Neptun, Saturn i Uran.

60. Uran ma 27 odkrytych do tej pory księżyców.

61. Dzień na Plutonie trwa 6 dni i 9 godzin.

62. Na Marsie znajduje się duży otwór o szerokości 150 metrów, którego dno nie było jeszcze widoczne.

63. Wenus obraca się na swojej osi tak powoli (6 km na godzinę), że przeciętny człowiek mógł go łatwo wyprzedzić.

64. Technicznie, nasza planeta znajduje się w atmosferze Słońca.

65. Triton, jeden z księżyców Neptuna, stopniowo zbliża się do otaczającej go planety. Naukowcy twierdzą, że w końcu Triton będzie tak blisko Neptuna, że zostanie rozerwany grawitacyjnie, a Neptun może skończyć z większą ilością pierścieni, niż ma obecnie Saturn.

66. Jedynym dużym księżycem w naszym układzie słonecznym, który orbituje w przeciwną stronę naszej planety jest księżyc Neptuna, Triton.

67. Charon jest jednym z księżyców Plutona i jest tylko nieznacznie mniejszy niż sam Pluton.

68. Gdyby nasza planeta miała o 50% większą średnicę, nie bylibyśmy w stanie wkroczyć w przestrzeń kosmiczną, przynajmniej wykorzystując obecne technologie rakietowe, ze względu na skalę wymagań paliwowych dla rakiet.

69. Planeta Wenus jest niemal identyczna pod względem wielkości z Ziemią. Ich promień „różni się rozmiarem zaledwie o 323 kilometry, przy czym Ziemia jest większa.

70. Stacja Kosmiczna ISS jest największym obiektem, jaki kiedykolwiek został wysłany w przestrzeń kosmiczną.

71. Wenus jest jedyną planetą, która kręci się do tyłu względem innych planet.

72. Naukowcy praktykują misję na Marsa, żyjąc w sercu Antarktydy, aby zobaczyć skutki skrajnej izolacji.

73. Siła grawitacji może czasami spowodować rozerwanie komet.

74. Księżycowy Tytan Saturn ma tak gęstą atmosferę (1,5 Atm) i tak niską grawitację (0,138 G), że gdybyś przywiązał skrzydła do rąk, łatwo byś mógł latać.

75. Pluton jest mniejszy niż księżyc Ziemi.

76. Na Marsie znajduje się olbrzymi krater w kształcie wielkiego uśmiechu.

77. Według matematyki, białe dziury są możliwe, choć jak dotąd nie znaleźliśmy żadnych.

78. Pierwszym człowiekiem na Księżycu był Neil Armstrong. Wkroczył na księżyc lewą stopą.

79. Jowisz jest najszybszą wirującą planetą w naszym układzie słonecznym. Ze względu na intensywność jej rotacji planeta jest płaska na biegunach i wybrzuszona na równiku. Do zakończenia obrotu na swojej osi potrzeba mniej niż 10 godzin.

80. Stacja Kosmiczna ISS okrąża ziemię co 90 minut.

81. Na Marsie burza pyłu może rozwinąć się w ciągu kilku godzin i może ogarnąć całą planetę w ciągu kilku dni. Są to największe i najbardziej gwałtowne burze pyłowe w naszym układzie słonecznym.

82. Istnieje olbrzymie tornado wielkości Europy nad południowym biegunem Wenus.

83. Niektórzy naukowcy uważają, że około 4 miliardy lat temu Neptun i Uran prawdopodobnie zmieniły swoje miejsce w układzie słonecznym.

84. Gwiazdy zdają się mrugać po nocnym niebie, ponieważ światło jest zakłócane w atmosferze Ziemi.

85. W przestrzeni są trzy główne rodzaje galaktyk: spiralne, eliptyczne i nieregularne.

86. Enceladus, szósty księżyc Saturna, ma ciepły ocean na południowym biegunie z trwającą aktywnością hydrotermalną, która po raz pierwszy został odkryta poza Ziemią. Jest to najbardziej przyjazne dla życia siedlisko, jakie kiedykolwiek odkryto poza Ziemią.

87. Planeta Wenus nie ma żadnych pochyleń, więc w konsekwencji nie ma pór roku i jest jedyną planetą w naszym układzie słonecznym, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

88. Ludzie mogą pewnego dnia skolonizować inne planety o dwu lub nawet trzykrotnie większej grawitacji niż Ziemia. Niemniej jednak, przy 4 razy większej grawitacji Ziemi lub wyższej, nie bylibyśmy już w stanie utrzymać wystarczającego przepływu krwi do mózgu.

89. Astronom Percival Lowell uważał, że był pierwszym obserwatorem kanałów na Wenus, ale z powodu wadliwej regulacji okularu lunety, patrzył na naczynia krwionośne we własnym oku.

90. Saturn jest drugą co do wielkości planetą w naszym układzie słonecznym.

91. W 2011 roku naukowcy odkryli gwiazdę zwaną Tatooine. Nazwa jej pochodzi z Gwiezdnych Wojen. Gwiazdę która otacza dwuskładnikowy układ gwiazdowy czyli system dwóch gwiazd krążących wokół siebie pod wzajemną grawitacją.

92. Naukowcy wierzą, że gdyby cały lód na polarnych czubkach Marsa został stopiony, pokryłby on całą planetę wodą do wysokości 30 metrów.

93. Księżyc Saturna, Tytan, jest jedynym ciałem w naszym układzie słonecznym poza Ziemią, które ma ciecz na powierzchni.

94. Każda swobodnie przemieszczająca się ciecz w przestrzeni kosmicznej zamienia się w kulkę z powodu napięcia powierzchniowego.

95. Ziemia, Mars, Merkury i Wenus nazywane są wewnętrznymi planetami, ponieważ są najbliżej słońca.

96. Wiemy więcej o przestrzeni kosmicznej niż o naszych oceanach.

97. Jedyny satelita wystrzelony przez Wielką Brytanię nosił nazwę Czarna Strzała. Czarna strzała powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku i była używana do czterech startów w latach 1969-1971.

98. Naukowcy uważają, że w naszym układzie słonecznym jest dziewiąta planeta, która jest około 10 razy większa niż ziemia. Nie udało im się jeszcze jej zaobserwować, ale wiedzą, że jest tam z powodu jej grawitacyjnego oddziaływania na inne obiekty.

99. Szansa śmierci przez odpady kosmiczne w kosmosie wynosi 1 na 5 miliardów.

100. W 1997 r. 3 mężczyzn z Jemenu próbowało pozwać NASA o inwazję na Marsa, twierdząc, że odziedziczyli ją po swoich przodkach 3000 lat temu.

101. Gdybyś jechał z prędkością 121 km na godzinę, podróżowanie po jednym z pierścieni Saturna zajęłoby 258 dni.

102. Uran jest najzimniejszą planetą w naszym układzie słonecznym, mimo że Neptun jest dalej od słońca.

103. Pas asteroidowy pomiędzy Jowiszem i Marsem nie jest pozostałością po zniszczonej planecie, jak wcześniej uważano. Jest to w rzeczywistości szczątki planety, które nigdy nie powstały dzięki masie Jowisza.