103 niezwykłe ciekawostki o planetach

ciekawostki o planetach

Przedstawiamy fascynujące ciekawostki o planetach. Ziemia jest zgniecioną kulą. W miarę jak Ziemia obraca się, grawitacja wskazuje na środek naszej planety, a siła odśrodkowa wypycha na zewnątrz.

Zobacz też -> Ciekawostki o układzie słonecznym

Ponieważ jednak owa przeciwstawna grawitacja działa prostopadle do osi Ziemi, a oś Ziemi jest przechylona, siła odśrodkowa na równiku nie jest dokładnie przeciwstawna grawitacji. Ta nierównowaga sumuje się na równiku, gdzie grawitacja popycha dodatkowe masy wody i ziemi do wybrzuszenia wokół naszej planety.

Ciekawostki o planetach

1. Nasz dom, Ziemia, to trzecia planeta od słońca.

2. Ze względu na niższą grawitację, osoba która waży 100 kg na ziemi, ważyła by tylko 38 kg na powierzchni Marsa.

3. Możemy zobaczyć tylko planety do 13,8 miliarda lat świetlnych, ponieważ wszechświat ma 13,8 miliarda lat świetlnych.

4. Merkury i Wenus to jedyne dwie planety w naszym układzie słonecznym, które nie mają księżyców.

5. Ze względu na swój unikalny kąt pochylenia, jedna noc na Uranie trwa 21 lat.

6. Neptunowi zajmuje 60190 dni aby wykonać jeden obrót wokół Słońca. Oznacza to, że od momentu odkrycia w 1846 roku, wykonał tylko jeden obrót wokół Słońca.

7. Na Drodze Mlecznej znajduje się około 200 000 000 000 000 gwiazd.

8. Grecy zaproponowali heliocentryzm 2000 lat przed Kopernikiem. Arystarch z Samos układał planety w kolejności odległości od Słońca, stwierdzając, że nie może być na orbicie wokół Ziemi, ponieważ ciało, które jest tak duże nie może orbitować wokół ciała tak małego.

9. Ziemia jest jedną z czterech planet lądowych: podobnie jak Merkury, Wenus i Mars, jest kamienista.

10. Astronomowie mają dobre wyobrażenie na temat tego, jak pachną inne planety na podstawie ich kompozycji atmosferycznej. Wenus i Mars pachną niczym zgniłe jaja, podczas gdy Uran jest bezwonny.

Zobacz też -> Informacje i ciekawostki o kosmosie dla dzieci

11. Najcieplejszą planetą w naszym układzie słonecznym jest Wenus. Większość ludzi często uważa, że jest to Merkury, ponieważ jest najbliżej Słońca. Wenus jednak ma w swojej atmosferze wiele gazów, które powodują „efekt cieplarniany”.

12. Asteroidy w bliskim sąsiedztwie Ziemi zawierają żelazo o szacunkowej wartości 40 biliardów złotych, czyli 40,000,000,000,000,000 złotych.

13. Najbardziej bajecznie potencjalną fortuną przestrzeni kosmicznej może być „planeta diamentów”, których techniczna nazwa to 55 Cancrie. Ta planeta jest dwa razy większa od ziemi i może się składać w jednej trzeciej z diamentów. Ta planeta diamentów może być warta 90 nonillionów złotych (czyli 30 zer). Aby spojrzeć z perspektywy 26,9 nonilliona dolarów, pomyśl o PKB Ziemi – Bank Światowy oszacował globalny PKB na około 70 bilionów dolarów w 2011 roku. Diamentowa Planeta jest warta 384 kwadrylion razy więcej niż ziemskie PKB. Zaledwie 0182% diamentów Diament Planety Diamentowej spłaciłoby 49 kwintyliona USD zadłużenia światowych rządów.

14. Światło dochodzi w 8 minuty ze Słońca do Ziemi.

15. NASA tworzy „międzygwiezdny internet” o nazwie Disruption-Tolerant Networking (DTN). Może on przesyłać informacje poprzez sztormy słoneczne, flary słoneczne, a nawet przeszłe planety bez utraty oryginalnych danych. Z powodzeniem wyślą dane do statku kosmicznego znajdującego się w odległości 25 milionów kilometrów od ziemi.

16. Układ słoneczny ma około 4,6 mld lat. Naukowcy szacują, że prawdopodobnie potrwa on kolejne 5000 milionów lat.

17. Jeśli gwiazda przechodzi zbyt blisko czarnej dziury, może zostać rozerwana.

18. Enceladus, jeden z mniejszych księżyców Saturna, odbija około 90% światła słonecznego, sprawiając, że jest bardziej odbijający światło niż śnieg.

19. Najwyższą znaną człowiekowi górą jest Olympus Mons, położony na Marsie. Szczyt ma 25 km wysokości, co sprawia, że jest prawie 3 razy wyższy niż Mt Everest.

20. Galaktyka Whirlpool (M51) była pierwszym obiektem celestialnym, który został zidentyfikowany jako spiralna.

21. Rok świetlny to czas trwania światła w ciągu jednego roku, co odpowiada 9,5 bln kilometrów.

22. Szerokość Drogi Mlecznej wynosi około 100 000 lat świetlnych.

23. Słońce jest ponad 300 000 razy większe niż Ziemia.

24. W latach 1975-82 Rosja posiadała sześć sond na powierzchni Wenus, które przetrwały temperaturę 457 stopni Celsjusza i z powodzeniem robiła zdjęcia.

25. Na Wenus zamiast opadów śniegu, są opady metalu.

4.7/5 - (liczba ocen: 208)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.